Radio SzczecinRadio Szczecin » Kultura

Fot. Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL
Fot. Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL
W Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL przy ul. Rakowieckiej w Warszawie otwarto wystawę stałą pt. „Muzeum Solidarności Walczącej”.
Na wystawie rozmieszczonej w 18 więziennych celach byłego więziennego Pawilonu Ogólnego, umieszczone zostały między innymi dokumenty należące do lidera Solidarności Walczącej Kornela Morawieckiego.

Członek Zarządu Solidarności Walczącej Roman Zwiercan, wyjaśnia że wystawa stała pojawia się pierwszy raz od 1990 roku i pokazuje w kompleksowy sposób dorobek jednej z najważniejszych organizacji niepodległościowych.

- Na wystawie, w więziennych celach, umieszczone zostały m.in. tak ważne dokumenty należące do Kornela Morawieckiego, jak jego paszport anulowany przez władze w okresie PRL, kiedy został deportowany w 1988 roku poza granice Polski. Jest też paszport, na który nielegalnie wrócił do kraju w sierpniu 1988 roku. Na wystawie pokazana zostanie również prasa, książki, zdjęcia oraz znaczki i karty pocztowe wydawane przez Solidarność Walczącą poza komunistyczną cenzurą. Przedstawione zostaną także oryginalne powielacze, matryce, sitodruki czy offset w specjalnie zaaranżowanej podziemnej drukarni - wyjaśnia koordynator wystawy.

Ekspozycja przedstawia również unikalną biżuterię patriotyczną wykonaną w podziemiu przez Ludwikę Ogorzelec czy unikalne urządzenia służące do nasłuchu przez kontrwywiad Solidarności Walczącej rozmów funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa i milicji. Jest także wykonany nielegalnie w Gdyni pistolet maszynowy M3A1. Będzie też możliwość posłuchania audycji Radia Solidarności Walczącej, obejrzenia nagrań z ulicznych manifestacji i rozmów z działaczami SW.

Podczas uroczystości osobom zaangażowanym w upowszechnianie historii wręczone zostały Medale 100-lecia Odzyskanej Niepodległości.

Wystawa „Muzeum Żołnierzy Wyklętych” powstała dzięki dofinansowaniu projektu przez „Węglokoks S.A.”, „JSW” i „PGNiG” oraz Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, które objęło ją patronatem.

Ekspozycję przygotowały: Stowarzyszenie Solidarność Walcząca i Fundacja Pomorska Inicjatywa Historyczna.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty