Radio SzczecinRadio Szczecin » Kultura
reklama
Zobacz

Realizacja Wojciech Ochrymiuk, Dorota Zamolska [Radio Szczecin]
Bardziej znana w Europie i Stanach Zjednoczonych, niż w Polsce. Zdążyła już prowadzić tak słynne orkiestry, jak m.in. Filharmonii w Atenach podczas tournée zespołu w Chinach, a także BBC Philharmonic, Royal Northern College of Music, Manchester Camerata, Northern Ballet i Royal Liverpool Philharmonic.
W piątek, 20 października 2023 roku Agata Zając – 28-letnia polska dyrygentka poprowadzi szczecińskich symfoników.

Prosto z Barcelony, gdzie wygrałam stanowisko asystenta głównego dyrygenta – słynnego Ludovica Marlot Orkiestry Symfonicznej Barcelony Orquestra OBC, przyjechałam do Szczecina z utworami m.in. Grażyny Bacewicz – powiedziała Agata Zając.

- Jest to kompozytorka bardzo mi bliska. Najpierw stała się bliska mi jako skrzypaczce, kiedy zaczęłam edukację szkolną. Następnie zafascynowałam się na studiach jej muzyką symfoniczną. I na koncercie usłyszymy jej wczesne dzieło. Miała jedynie 26 lat, kiedy napisała Simfoniettę na orkiestrę smyczkową. Jest to bardzo energiczne dzieło neoklasyczne pełne i humoru Bacewicz, i jej życiowej energii, a także tego polskiego liryzmu – uzupełniła dyrygentka.

Koncertując ostatnio w Stanach Zjednoczonych wspomniałam kolegom muzykom, że wystąpię w Waszej Filharmonii. I tam usłyszałam, że zachwyca ona nie tylko bryłą architektoniczną, ale także doskonałą akustyką przepięknej Złotej Sali – dodała artystka.

- Jestem więc bardzo wzruszona, że z Jess Gillam wykonamy tutaj Koncert na trzy saksofony, nie na trzech saksofonistów, tylko na trzy saksofony, bo Jess Gillam zaprezentuje trzy rodzaje saksofonów: altowy, tenorowy i sopranowy. Jest to dzieło Barbary Thomson, czyli kolejnej kobiety – kompozytorki – posumowała Agata Zając.

Podczas piątkowego wieczoru, który rozpocznie się w Filharmonii w Szczecinie o godzinie 19, zabrzmi także Symfonia nr 3 a-moll op. 56 Szkocka Felixa Mendelssohna Bartholdy'ego.

Relacja Doroty Zamolskiej
Agata Zając dyryguje Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Próba przed koncertem. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Agata Zając dyryguje Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Próba przed koncertem. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty