Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Agata Zając – dyrygentka na Tanglewood Music Center w Bostonie. Fot. [Materiały prasowe artystki]
Agata Zając – dyrygentka na Tanglewood Music Center w Bostonie. Fot. [Materiały prasowe artystki]
Dyryguje orkiestrami symfonicznymi i kameralnymi w Wielkiej Brytanii, wśród nich m.in. BBC Philharmonic, Royal Northern College of Music, Manchester Camerata, Northern Ballet i Royal Liverpool Philharmonic.

Agata Zając – laureatka wielu prestiżowych konkursów dyrygenckich, przyjedzie do Filharmonii w Szczecinie prosto z Hiszpanii, gdzie wygrała stanowisko asystenta głównego dyrygenta Orkiestry Symfonicznej Barcelony Orquestra OBC, której dyrektorem muzycznym jest słynny Ludovic Morlot.

Utalentowana młoda dyrygentka jest absolwentką poznańskiej Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego, którą ukończyła z wyróżnieniem w 2020 roku w klasie dyrygentury symfonicznej i operowej prof. Marcina Sompolińskiego oraz podyplomowych studiów Menedżer Muzyki w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Jej kolejne studia podyplomowe, to ukończone w tym roku w Manchesterze w Wielkiej Brytanii – Mills Williams Junior Fellow in Conducting Royal Northern College of Music.

Zanim wyruszyła w świat prowadziła wiele polskich orkiestr jako dyrygent rezydent, m.in. Filharmonii im. Tadeusza Szeligowskiego w Poznaniu, Filharmonii Sudeckiej im. Józefa Wiłkomirskiego w Wałbrzychu, a także Warszawskiej Opery Kameralnej przy premierach Mozartowskiego Die Entführung aus dem Serai, Idomeneo i Halce Stanisława Moniuszki. Asystowała ponadto greckiemu dyrygentowi Michalisowi Economou w jego międzynarodowych projektach z Malta Philharmonic Orchestra w Chinach. Dyrygowała również Musikverein Graz w Austrii i Orchestre national de Metz Est we Francji.

Uczestniczyła w międzynarodowych mistrzowskich kursach dyrygenckich u takich sław, jak chociażby Marin Alsop, Peter Eötvös, Mark Heronem, Paavo Järvi, David Reiland, Gregory Vajda i Jaap van Zweden.

W piątek, 20 października 2023 roku zadyryguje Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Na program koncertu, którego solistką będzie brytyjska saksofonistka Jess Gillam złożą się dzieła: Simfonietta na orkiestrę smyczkową Grażyny Bacewicz, Koncert na trzy saksofony Barbary Thompson i Symfonia nr 3 a-moll op. 56 Szkocka Felixa Mendelssohna Bartholdy’ego

Polecam gorąco ten wieczór jak i wysłuchanie wywiadu z Agatą Zając, którego udzieliła przed podróżą z Barcelony do Szczecina.
Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej z Agatą Zając
 

Zobacz także

2024-02-26, godz. 01:11 "Jak dawniej ale od nowa - XXVII Urodziny Czarnego Kota Rudego" [RELACJA] 4 i pół godziny trwał pierwszy wieczór "Urodzin Czarnego Kota Rudego" czyli sceny kabaretowej Teatru Polskiego w Szczecinie. Po raz 27. publiczność tłumnie… » więcej 2024-02-26, godz. 01:52 "Kupujemy karnety i zwiedzamy cały świat". 18. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży [POSŁUCHAJ] "W kilka dni można zwiedzić cały świat" - tak o Włóczykiju mówią widzowie. Dziś (25 lutego) kończy się Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży. Po raz… » więcej 2024-02-26, godz. 00:29 Malarz maluje nie tylko rękami, ale sercem. Spotkanie z Walerym Siejtbatałowem [RELACJA] "Malarz maluje nie tylko rękami, ale sercem” - to słowa Arnulfa Ericha Stegmanna, założyciela i pierwszego prezesa Światowego Związku Artystów Malujących… » więcej 2024-02-25, godz. 14:50 Rodzina Lassaków „Heliosów” i orkiestra pod batutą Łukasza Borowicza wspięli się na najwyższy szczyt górski… Monumentalna Symfonia alpejska op. 64 Richarda Straussa (1864-1949) i II Koncert skrzypcowy „Góralski” polskiego kompozytora Jana Maklakiewicza (1899-1954)… » więcej 2024-02-18, godz. 17:00 Daniel Źródlewski i jego pasja dziełami Caspara Davida Friedricha. [ROZMOWA] Daniel Źródlewski kulturoznawca, na co dzień rzecznik prasowy Muzeum Narodowego w Szczecinie od lat jest wielbicielem twórczości Caspara Davida Friedricha… » więcej 2024-02-18, godz. 17:00 "Jeśli to miłość..." koncert Ryszarda Leoszewskiego. [RELACJA] Lider zespołu "Sklep z ptasimi piórami" Ryszard Leoszewski zaprosił swoich wielbicieli w czwartek wieczorem do Filharmonii imienia Mieczysława Karłowicza… » więcej 2024-02-18, godz. 17:00 18 Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży WŁÓCZYKIJ startuje ze spotkaniami w środę 21.02.2024 [ROZMOWA] Ponad 60 wydarzeń: spotkań z miłośnikami wędrówek, reportażystami, etnografami oraz artystami zaplanowano na 18. edycję Gryfińskiego Festiwalu Miejsc… » więcej 2024-02-18, godz. 15:55 JANEK PENTZ | „Gitara, to nie tylko struny, gryf i progi...” [ROZMOWA z ARTYSTĄ] Zwycięzca wielu prestiżowych konkursów, ostatnio HASPA Guitar Cup w Hamburgu, 24-letni gitarzysta i kompozytor, który zasłynął z mistrzowskiej gry techniką… » więcej 2024-02-18, godz. 14:45 Owacje na stojąco dla sióstr Sosnowskich, Szymona Bywalca i Zbigniewa Bagińskiego | Filharmonia w Szczecinie [POSŁUCHAJ… Ze Szczecina pochodzi wielu wybitnych muzyków, w tym także kompozytorów. Kiedyś tworzył tu Carl Loewe, dziś Janusz Stalmierski czy Piotr Klimek. Niewiele… » więcej 2024-02-18, godz. 17:00 Złoty Ekslibris Książnicy Pomorskiej dla Rafała Podrazy. [ROZMOWA] Dyrektor Książnicy Pomorskiej w Szczecinie i Prezes szczecińskiego oddziału Związku Literatów Polskich zapraszają na wydarzenie uhonorowania Rafała Podrazy… » więcej
12345