Radio SzczecinRadio Szczecin » Kultura
Reklama
Zobacz
Reklama
Zobacz
Autopromocja
Zobacz
Reklama
Zobacz

Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
W piątek wieczorem rozpoczął się 57. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontrapunkt.
Pierwszym elementem festiwalu są Transgraniczne Spotkania Teatralne przebiegające pod hasłem "Siedem Aktów Miłosierdzia". Pierwszym aktem "Nagich przyodziać" był ballroom w Hali Odra. Było to wydarzenie, podczas którego osoby uczestniczące w wystylizowanych kreacjach walczyły o trofea w różnych kategoriach.

Sam ballroom jest formą radzenia sobie ze społeczno-kulturową opresją, rasizmem, homofobią i dyskryminacją klasową. - Daje mi poczucie satysfakcji w sztuce, którą chce reprezentować, pokazywać. Daje mi motywacje, by robić dalej i wymagać od siebie więcej. Nikt z nas nie kreuje kogoś, kim nie jest, więc zazwyczaj to czysta przyjemność. Jest różnica między ballroomem, a teatrem. My nie robimy tego dla kogo innego, a dla siebie, z własnej potrzeby ekspresji - mówią uczestnicy.

W sobotę kolejne akty spotkań. O 10 w Ogrodach Śródmieście kilkugodzinne ucztowanie pod hasłem "Głodnych nakarmić, spragnionych napoić" według projektu Karoliny Gołębiewskiej.

- Przyjść można w każdym momencie i sama idea będzie polegać na wspólnym gotowaniu i wspólnym jedzeniu. W tym wydarzeniu będą uczestniczyć grupy, które zaprosiła Karolina, z którymi ona wcześniej pracowała, czyli panie z Koła Gospodyń, które przygotują swoje regionalne przysmaki, Stowarzyszenie Migracja, które zapowiedziało, że przygotuje pierogi i zespół Food Not Bombs ze Szczecina - tłumaczy Anna Mazurek, dramaturżka i koordynatorka spotkań.

Osoby w kryzysie ubóstwa i aktywiści zasiądą wspólnie przy jednym stole. To jedno z wydarzeń organizowanych z okazji otwarcia tegorocznego Kontrapunktu - mówi Jakub Skrzywanek, dyrektor artystyczny Teatru Współczesnego w Szczecinie. - Performens Karoliny Gołębiewskiej, która zaprosi społeczności z Polski, Ukrainy i Niemiec, aby w Ogrodach Śródmieście przygotowały społeczną stołówkę, w ramach której będą gotować dla osób w kryzysie ubóstwa.

W ramach projektu „Transgraniczne spotkania kulturalne - Siedem aktów miłosierdzia", czyli serii darmowych wydarzeń poprzedzających Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontrapunkt, aktywiści zwrócą również uwagę na stan Odry po katastrofie ekologicznej. - Pochylimy się za pomocą ekspertów, artystek, artystów w stronę, czym jest najważniejsza rzeka dla regionu, czyli Odra i w jakim jest stanie - wyjaśnia Skrzywanek.

Performens o Odrze zaprezentowany zostanie w sobotę pięciokrotnie - między 14 a 19 w Marinie Gocław.

Od 14 w Marina Gocław - "Chorych nawiedzić" i o 17 w sali sesyjnej Rady Miasta spektakl "Zmarłych pogrzebać".
Mówią uczestnicy.
Tłumaczy Anna Mazurek, dramaturżka i koordynatorka spotkań.
Mówi Jakub Skrzywanek, dyrektor artystyczny Teatru Współczesnego w Szczecinie.
W ramach projektu „Transgraniczne spotkania kulturalne - Siedem aktów miłosierdzia", czyli serii darmowych wydarzeń poprzedzających Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontrapunkt, aktywiści zwrócą również uwagę na stan Odry po katastrofie ekologicznej.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
Reklama
Zobacz
Autopromocja
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty