Jakie wartości odżywcze posiadają pomidory?
Pomidory są źródeł wielu bogatych składników odżywczych, przede wszystkim potasu - 237 mg/100 g. Pierwiastek ten wpływa na obniżenie ciśnienia krwi i poziom "złego" cholesterolu. Chroni przed chorobami układu krążenia - udarem, miażdżycą. Pomidory są także źródłem witaminy A, która wpływa na stan skóry, włosów i paznokci, a także korzystnie wpływa na wzrok. W pomidorach znajdziemy też bardzo duże stężenie likopenu, który jest silnym przeciwutleniaczem chroniącym organizm przed chorobami nowotworowymi. Wraz z jonami sodowymi i chlorkowymi reguluje gospodarkę wodną organizmu i wpływa na prawidłowe ph. Pomidory są lekkostrawne, zawierają duże ilości wody i błonnika. Ich zjedzenie daje uczucie sytości, zmniejsza głód i pomaga utrzymać prawidłową masę ciała. Nic więc dziwnego, że są podstawą wielu diet odchudzających i oczyszczających.
Dieta pomidorowa na zdrowie i smukłą sylwetkę!
Odchudzająca dieta pomidorowa, której podstawą są te czerwone warzywa trwa zazwyczaj 10 dni. W tym czasie spożywa się posiłki składające się głównie z pomidorów i innych lekkostrawnych dodatków. Mogą to być niewielkie ilości makaronu, ryżu lub chudego mięsa. Ważne aby nie przekraczać dziennej wartości energetycznej posiłków - 1000 kcal. Pomidory można spożywać na surowo, z dodatkiem ziół, innych warzyw, niewielkiej ilości makaronu, w postaci zup czy sosów. Niezwykle istotne jest przyjmowanie dużej ilości płynów ( 8-10 szklanek dziennie) głównie w postaci wody mineralnej, ale także niesłodzonej herbaty czy zbożowej kawy. Jakie efekty daje dieta pomidorowa? W ciągu 10 dni można stracić od 1,5 -2 kg.
Jakie pomidory wybrać?
Pomidory powinny być kupowane z pewnego i bezpiecznego źródła. Pryskane i wątpliwej świeżości warzywa nie powinny być spożywane. Na polskim rynku znajdziemy wiele odmian pomidorów. Najbardziej popularne to pomidory malinowe, karłowate, bycze serca czy małe pomidorki koktajlowe. Każdy znajdzie więc coś dla siebie. Odmiany różnią się zapachem, konsystencją, smakiem, ale i kolorem. Możemy wybierać spośród odmiany czerwonej, żółtej, zielonej, a nawet czarnej. Bez względu na odmianę, każdy rodzaj jest bogaty w składniki odżywcze. Najlepiej smakują te, które dojrzewały na słońcu, a nie w magazynie. Warto sprawdzać ofert wielu sprzedawców. Pomocne mogą okazać się gazetki promocyjne największych sieci handlowych: promocje na pomidory - Gazetkowo.pl Znajdziemy tam informacje o pochodzeniu pomidorów, odmianach, a często także propozycje smakowitych przepisów kulinarnych.
Czy każdy może stosować dietę pomidorową?
Dietę pomidorową może stosować każdy, kto pragnie zrzucić zbędne kilogramy. Spożywanie większej ilości pomidorów jest szczególnie zalecane osobom z chorobami skóry, łamliwością włosów i paznokci czy nadciśnieniem. Z diety powinny zrezygnować kobiety w ciąży, karmiące piersią, osoby z chorobami nerek. U niektórych osób może wystąpić reakcja uczuleniowa na pomidory, dlatego też warto uważnie kontrolować stan swojego zdrowia podczas trwania diety.
Pomidorowa dieta - jak przygotować posiłki z pomidorami?
Pomidory można spożywać na wiele sposobów. Zarówno w postaci sałatek, zup, past czy sosów. Pomysłów na pomidorowe dania jest bardzo wiele. Znajdziemy je w książkach kucharskich, Internecie, czy gazetkach informacyjnych wydawanych przez znane sieci handlowe. Warto przeglądać ofert sklepów poszukując inspiracji kulinarnych, nowych smaków i ewentualnych promocji. Dobrym źródłem informacji może być strona Gazetkowo.pl, na której znajdziemy zbiór materiałów informacyjnych największych sieci handlowych, wraz z aktualnymi promocjami, poradami i wskazówkami kulinarnymi.