Radio SzczecinRadio Szczecin » Artykuły sponsorowane
  Autopromocja  
Pogodny na tropie - konkurs, audiobook, odcinki

Każda osoba, która zda egzamin na prawo jazdy prędzej czy później spotka się z koniecznością odwiedzenia Wydziału Komunikacji w Urzędzie Miasta lub Starostwie Powiatowym. Instytucja ta zajmuje się bowiem rozpatrywaniem wniosków o wydanie prawa jazdy, to tam dokonuje się rejestracji zakupionego pojazdu oraz zawiadamia o jego sprzedaży. Co warto wiedzieć przed wizytą?

Wydziały Komunikacji i Transportu mają za zadanie służyć kierowcom oraz użytkownikom komunikacji zbiorowej na danym terenie. W ich zakresie kompetencji leżą: ewidencja i rejestracja pojazdów, ewidencja kierowców, nadzór nad Ośrodkami Szkolenia Kierowców (OSK) oraz Stacjami Kontroli Pojazdów (SKP), usuwanie pojazdów z dróg oraz koordynacja transportu drogowego. Dotyczy to również Wydziału Komunikacji w Szczecinie.


Rejestracja pojazdu w Szczecinie

Rejestracji nowo zakupionego pojazdu ustawowo powinno się dokonać do 30 dni od daty zakupu lub darowizny. Jak wygląda rejestracja pojazdów w Szczecinie? Najlepiej umówić się wcześniej za pomocą internetowej rezerwacji kolejki i przyjść do urzędu na wyznaczoną godzinę. Jeśli pojazd należy do kilku osób, wymagana jest obecność w urzędzie wszystkich współwłaścicieli jednocześnie. Odpowiedni wniosek można wypełnić na miejscu, lub wcześniej pobrać go ze strony internetowej, wydrukować i spokojnie wypisać w domu. Przed złożeniem wniosku należy także uiścić opłatę skarbową, gdyż jej dowód będzie wymagany przez urzędnika. Oprócz odpowiednio wypełnionego wniosku, podczas wizyty w urzędzie niezbędne jest również posiadanie kilku dokumentów, a są to:

  • dowód osobisty właściciela pojazdu lub pełnomocnika,

  • potwierdzenie własności pojazdu (faktura albo umowa kupna-sprzedaży lub darowizny),

  • potwierdzenie uiszczenia opłat: za dokumenty, ewidencyjnej i ewentualnie za nowe tablice rejestracyjne,

  • potwierdzenie ubezpieczenia pojazdu (OC),

  • w przypadku pojazdu używanego – dowód rejestracyjny z aktualnym wpisem o badaniu technicznym oraz dotychczasowe tablice rejestracyjne,

  • w przypadku pojazdu nowego – dokumenty dotyczące homologacji i zapewnienia recyklingu.

Jeśli pojazd ma być zarejestrowany przez pełnomocnika, będzie potrzebne również upoważnienie do rejestracji pojazdu w Szczecinie (dostępny jest odpowiedni wzór do wypełnienia).

Stolica województwa zachodniopomorskiego jest dużym miastem portowym, położonym przy ujściu rzeki Odry do Zalewu Szczecińskiego


Jak zarejestrować pojazd w Wydziale Komunikacji w Szczecinie?

Przed wizytą w Wydziale Komunikacji w Szczecinie zbierz wszystkie niezbędne dokumenty, żeby uniknąć konieczności ponownego odwiedzania urzędu. Wydział Komunikacji Szczecin znajduje się w Śródmieściu przy pl. Armii Krajowej i otwarty jest w dni powszednie od 7:30, przy czym w poniedziałki zamykany jest o godzinie 18:00, a od wtorku do piątku już o 15:30. Istnieje możliwość rezerwacji terminu wizyty telefonicznie oraz online poprzez stronę Urzędu Miasta – za pomocą czatu z konsultantem lub z użyciem formularza. Wcześniejsza rezerwacja wizyty daje gwarancję przyjęcia przez urzędnika. Dokumenty należy złożyć na stanowisku wydziału, oddelegowanym do spraw dotyczących rejestracji pojazdów. Na wydanie dowodu rejestracyjnego w Szczecinie czeka się do 30 dni.

Archiwum informacji

poniedziałek30wtorek01środa02czwartek03piątek04sobota05niedziela06poniedziałek07wtorek08środa09czwartek10piątek11sobota12niedziela13poniedziałek14wtorek15środa16czwartek17piątek18sobota19niedziela20poniedziałek21wtorek22środa23czwartek24piątek25sobota26niedziela27poniedziałek28wtorek29środa30czwartek31piątek01sobota02niedziela03
  Autopromocja  
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty