Radio SzczecinRadio Szczecin » Artykuły sponsorowane
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz

Wszywka alkoholowa, znana również jako Esperal, to substancja stosowana powszechnie jako wspomaganie terapii choroby alkoholowej. Należy do najczęściej wybieranych zarówno przez lekarzy, jak i pacjentów awersyjnych metod farmakologicznych. Sposób jej działania jest zaskakująco prosty. Motywuje ona bowiem do utrzymania długotrwałej abstynencji, wywołując w psychice osoby uzależnionej negatywne skojarzenia dotyczące alkoholu. Osoby decydujące się na korzystanie z wszywki przechodzą proces kwalifikacji do zabiegu. Wówczas poznają mechanizm działania terapii awersyjnej. Zapoznają się również z możliwymi konsekwencjami niestosowania się do zaleceń lekarskich. Wiedzą zatem, że każda próba przepicia Esperalu może okazać się nie tylko nieprzyjemna, ale wręcz niebezpieczna. Z tego względu po zabiegu zaszycia wszywki pacjenci powstrzymują się od spożywania etanolu.

Stosowanie awersyjnych metod wspomagających leczenie alkoholizmu jest coraz powszechniejsze. Esperal cieszy się popularnością wśród pacjentów głównie ze względu na wysoki poziom bezpieczeństwa stosowania. Wszywka alkoholowa nie wywiera bowiem bezpośredniego wpływu na funkcjonowanie układu nerwowego. Pośrednio decyduje o zmianie nawyków osoby uzależnionej. Chory nie pije, bo obawia się gwałtownej reakcji własnego organizmu na połączenie etanolu i Esperalu. Objawy zatrucia toksynami alkoholowymi podczas stosowania terapii awersyjnej nazywa się mianem reakcji disulfiramowej.

Czy Esperal, disulfiram i wszywka alkoholowa to to samo?

Wszywka alkoholowa to popularna nazwa leku dostępnego w aptekach jako Disulfiram WZF. Produkowany jest on przez Warszawskie Zakłady Farmaceutyczne, a substancją aktywną leku jest właśnie disulfiram. Nazywa się go również Esperalem. Wszystkie te określenia dotyczą jednej substancji leczniczej, dostępnej w polskich aptekach na receptę. By móc skorzystać z możliwości, jakie daje nałogowcom terapia awersyjna, należy uprzednio skonsultować się z lekarzem. W lek można zaopatrzyć się zarówno w aptece, jak i w placówkach medycznych specjalizujących się w wykonywaniu zabiegu wszycia Esperalu. Po pozytywnej kwalifikacji pacjenta do zaszycia lekarz oblicza optymalną dawkę leku dla indywidualnych potrzeb chorego.

Dlaczego wszywka alkoholowa zaliczana jest do grona metod awersyjnych?

Farmakologiczne metody wspierania leczenia choroby alkoholowej są całkowicie bezpieczne pod warunkiem stosowania się do wszelkich zaleceń lekarza. Wszywka alkoholowa wymaga bowiem bezwzględnej trzeźwości przez cały okres jej aktywnego wydzielania się do ustroju. Zalicza się ją do grona metod awersyjnych ze względu na sposób jej oddziaływania na psychikę człowieka. Substancja czynna leku nie wywołuje jednak zmian w funkcjonowaniu układu nerwowego człowieka. Esperal wzmacnia zewnętrzną motywację chorego do wydłużenia okresu abstynencji.

Stosowanie wszywki alkoholowej generuje w umyśle zaszytego lęk przed połączeniem etanolu z Esperalem. Środek sprawia bowiem, że alkohol etylowy nie jest prawidłowo metabolizowany w organizmie człowieka. Przekształca się w toksyczny aldehyd octowy, który kumuluje się w krwiobiegu. Zaburzony szlak metaboliczny etanolu w wątrobie wynika z niedostatecznej ilości enzymu wątrobowego (dehydrogenazy aldehydowej), którego wydzielanie zaburza disulfiram. Jako substancja czynna wszywki alkoholowej przyczynia się on zatem do nadmiernego stężenia w organizmie aldehydu octowego. Toksyna ta stanowi półprodukt procesu trawienia etanolu i odpowiedzialna jest za objawy tzw. reakcji disulfiramowej. W fizjologicznych warunkach alkohol szybko przekształca się w kwas octowy, obojętny dla organizmu.

Jak wygląda zabieg implantacji Esperalu?

Zabieg poprzedza się konsultacją medyczną i kwalifikacją. Podczas wizyty lekarskiej specjalista ocenia istnienie wskazań i eliminuje przeciwwskazania do zabiegu. Terapię awersyjną można stosować na każdym etapie leczenia uzależnienia od alkoholu, niezależnie od fazy jego rozwoju. Dla niektórych uzależnionych Esperal stanowi pierwszy krok na drodze do trzeźwości, u innych jest skutecznym wsparciem już rozpoczętych działań terapeutycznych. Zaleca się go przede wszystkim tym pacjentom, którzy zmagają się z konsekwencjami długotrwałego spożywania alkoholu i najczęściej nie są w stanie samodzielnie odstawić używki. Zwykle zmagają się oni z zaawansowaną postacią nałogu alkoholowego (w fazie przewlekłej lub krytycznej). Motywacją do abstynencji staje się dla nich wszyty podskórnie Esperal.

Wszywka alkoholowa umieszczana jest w organizmie pacjenta przez doświadczonego chirurga. Po pozytywnej kwalifikacji chorego do zabiegu konieczne jest odpowiednie przygotowanie jego skóry. Oczyszcza się ją i dezynfekuje oraz stosuje znieczulenie miejscowe. Dzięki temu implantacja wszywki alkoholowej jest bezbolesna. Zaszycie polega na wykonaniu niewielkiego nacięcia na skórze pacjenta. Chirurg przerywa tkanki za pomocą skalpela. Prowadząc cięcie w głąb nich, dociera do obszaru podpowięziowego. Zwykle jałowe tabletki z disulfiramem umieszcza się w pobliżu mięśnia pośladkowego. Cięcie chirurgiczne zlokalizowane jest zatem tuż nad pośladkiem pacjenta. Lek implementuje się w specjalnie wypreparowanej kieszonce, a powstałą podczas zabiegu ranę zaszywa się z użyciem nici chirurgicznych. Na szwy lekarz zakłada jałowy opatrunek. Po zabiegu pacjent opuszcza placówkę medyczną, jego stan nie wymaga bowiem hospitalizacji.

Zabieg, podczas którego podskórnie do ciała pacjenta wszywana jest wszywka alkoholowa, Rzeszów oferuje w klinicznych warunkach Centrum Medycznego Galmedic.

Działanie wszywki alkoholowej a reakcja disulfiramowa i spożywanie alkoholu podczas terapii

Wszywka alkoholowa wiąże się z koniecznością powstrzymania się od spożywania alkoholu etylowego w jakiejkolwiek dawce i formie. Picie alkoholu po zabiegu, podczas którego wszywano Esperal, powoduje groźną dla zdrowia i życia reakcję disulfiramową. To jej skutków obawiają się nałogowcy, powstrzymując się od spożycia alkoholu podczas terapii.

Pierwsze objawy zatrucia aldehydem octowym widoczne i odczuwalne są już po upływie kilkudziesięciu minut od połączenia etanolu z Esperalem. Ich charakter i nasilenie zależą przede wszystkim od ilości i rodzaju spożytego alkoholu. Upośledzony metabolizm etanolu manifestuje się w postaci objawów zatrucia. Powszechne są tu przede wszystkim bóle i zawroty głowy, dolegliwości gastryczne, zaburzenia psychiczne, objawy ze strony układu krążenia, oddechowego, nerwowego. W skrajnych przypadkach i po dostarczeniu coraz większej dawki alkoholu do zaszytego organizmu mogą wystąpić u pacjenta stany zagrożenia życia. Należy do nich przede wszystkim zawał mięśnia sercowego, udar mózgu, utrata przytomności i nagłe zatrzymanie krążenia. Ograniczyć nieprzyjemne objawy można wyłącznie dzięki zachowaniu wstrzemięźliwości. Każda próba przepicia wszywki alkoholowej wiąże się ze zwiększonym ryzykiem uszkodzenia narządów wewnętrznych pacjenta oraz jego zgonu.

Zabieg wszycia Esperalu – skuteczność i bezpieczeństwo a skutki uboczne zaszycia

Wszywka alkoholowa uznawana jest za bezpieczną i mało inwazyjną metodę farmakologicznego wsparcia leczenia alkoholizmu. Powikłań i skutków ubocznych po zaszyciu stwierdza się niewiele i zwykle mają one charakter przemijający. Niektórzy pacjenci zauważają tkliwość i bolesność rany oraz jej niewielkie krwawienie. Jeżeli dolegliwości te nie przybierają na sile i ustępują po upływie kilkunastu godzin, nie należy się nimi zbytnio martwić. Niepokój pacjenta powinny wzbudzić takie objawy jak: wysięk z rany, rozejście jej brzegów, nadmierny ból, niemożliwy do ograniczenia za pomocą środków przeciwbólowych, gorączka i osłabienie. Wówczas należy udać się do lekarza, który skontroluje przebieg procesu gojenia się rany po zabiegu.

Wszywka alkoholowa ma opinię wysoce skutecznej. Powstrzymuje ona większość alkoholików przed spożyciem choćby kropli alkoholu etylowego. Co więcej, lek Esperal działa długotrwale. Pomaga w walce z nałogiem przez okres od 8 do 12 miesięcy. W tym czasie w organizmie nałogowca stale obecny jest disulfiram, czyli substancja czynna wszywki. Uwalnia się ona stopniowo do ustroju, pozostając całkowicie obojętną dla trzeźwego organizmu. Możliwe jest kilkukrotne wykonywanie zabiegu zaszycia alkoholowego. Zaleca się jednak zachowanie przynajmniej 8-miesięcznej przerwy pomiędzy kolejnymi zabiegami.


Wszywka alkoholowa Rzeszów


Prywatny Ośrodek Leczenia Uzależnień Kraków

Artykuły sponsorowane

12345
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty