O czym trzeba wiedzieć przed napisaniem książki?
Jeśli Twoim marzeniem jest napisanie i wydanie książki, ale nie masz jeszcze na nią sprecyzowanego pomysłu, to pierwszym krokiem powinno być określenie typu literatury, jaką chcesz tworzyć oraz sprawdzenie na nią popytu na rynku. Niezwykle ważne jest też znalezienie wydawnictw specjalizujących się w publikacji określonych gatunków literackich.
Początkujący autorzy, mając już gotowe dzieło, wysyłają je do popularnych wydawnictw w nadziei na publikację. Błędem jest jednak brak rozeznania w specjalizacji danego wydawnictwa. Każde ma bowiem określony zakres tematyki. Jeśli więc chcesz wydać książkę za pośrednictwem wydawnictwa i nie obawiasz się ewentualnych odmów oraz długiego czasu oczekiwania na odpowiedź, to takie klasyczne rozwiązanie jest wartym rozważenia wyjściem. Musisz też wiedzieć, że są do wyboru jeszcze trzy inne modele wydawnicze, które umożliwiają samodzielne wydanie swojej książki.
Dlaczego warto samodzielnie wydać pierwszą książkę?
Ze względu na duże koszty publikacji, początkujący autorzy mają niewielkie szanse na wsparcie wydawnictw i publikację bez samodzielnego wkładu finansowego. Wydawanie dzieł debiutantów obarczone jest dużym ryzykiem. Dlatego obecnie dużą popularnością cieszą się opcje samodzielnej publikacji w trzech modelach wydawniczych: tradycyjnego self-publishingu, vanity publishingu oraz subsydiacji.
Na czym polegają poszczególne modele wydawnicze?
Poszczególne modele wydawnicze różnią się wkładem kapitału i zakresem działań poszczególnych stron – autora i wydawcy.
Wydanie tradycyjne
Wydawca publikuje książkę w zamian za licencję lub autorskie prawa majątkowe do utworu. W ramach współpracy pokrywa wszelkie koszty, płacąc autorowi tantiemy. Wydawnictwo zarabia, ale przeprowadza rygorystyczną selekcję autorów.
Wydanie selfpublishingowe
Autor sam jest wydawcą i pokrywa wszystkie koszty związane z wydaniem książki. Musi czuwać nad całym procesem wydawniczym i promocyjnym. Zyski uzależnione są wyłącznie od jego działań. Model ten umożliwia publikację praktycznie dowolnych treści.
Wydanie vanity/usługowe
Autor płaci wydawnictwu za wprowadzenie książki do systemów dystrybucyjnych oraz poszczególne elementy procesu wydawniczego. W zamian za pokrycie wszystkich kosztów otrzymuje wysoki procent od sprzedaży. Wydawnictwu nie zależy jednak na sprzedaży książek, ponieważ nie czerpie z tego zysku. Model ten również pozwala wydać praktycznie każdą książkę.
Wydanie subsydiowane
Ten model wydawniczy opiera się na współpracy autora z wybranym wydawnictwem – obopólnych inwestycjach, ale też sukcesach. W przypadku publishingu subsydiowanego autor dzieła częściowo finansuje jego wydanie, a wydawnictwo takie jak Novae Res – poza środkami finansowymi – dodaje swoją wiedzę, doświadczenie i zaplecze. Będzie więc wspierało autora, dokonując profesjonalnej redakcji i korekty, a także na etapie przygotowania szaty graficznej, druku książki, dystrybucji, promocji i sprzedaży.