Kawiarenka Muzyczna
Radio SzczecinRadio Szczecin » Kawiarenka Muzyczna » Wydarzenia aktualne
Violetta Villas w 2007 i 1967 roku. Fot. Źródło: Wikipedia.org
Violetta Villas w 2007 i 1967 roku. Fot. Źródło: Wikipedia.org
Słynęła ze swego charakterystycznego wizerunku. Wykreowała styl hollywoodzkiej gwiazdy lat 60., któremu pozostała wierna. Na scenie nosiła efektowne, balowe suknie. Jej znakiem rozpoznawczym były długie, kręcone blond włosy, o które – jak podkreślała w wywiadach – intensywnie dbała. W jednym z wywiadów dementowała plotki jakoby nosiła perukę i podawała przepis na maseczkę z nafty i żółtek, dzięki której miała utrzymywać świetną kondycję swoich włosów.

Violetta Villas, a właściwie Czesława Cieślak urodziła się 10 czerwca 1938 roku w Liege w Belgii. Tam też spędziła swoje dzieciństwo. W 1948 roku przyjechała z rodzicami do Polski i zamieszkała w Lewinie Kłodzkim, gdzie rozpoczęła naukę muzyki, którą kontynuowała we Wrocławiu i Szczecinie. Obdarzona czterooktawowym głosem wykonywała zarówno muzykę rozrywkową, jak i kompozycje klasyczne, w tym arie operowe i operetkowe. Nagrywała również covery popularnych piosenek amerykańskich i francuskich. Do Jej największych przebojów należą m.in. „Dla Ciebie miły”, „Do Ciebie, Mamo”, „Nie ma miłości bez zazdrości”, „Przyjdzie na to czas”, „Szczęście” czy „Oczi cziornyje”.

Swój pseudonim – jak sama o tym opowiadała – wybrała za poradą Władysława Szpilmana. Doskonały pianista i kompozytor przekonał Ją, że za granicą nikt poprawnie nie wypowie Jej imienia i nazwiska. Wkrótce rozpoczęła swoją międzynarodową karierę. Śpiewała w dziewięciu językach.

Bardzo często przyjeżdżała do Szczecina, w którym uczyła się w Średniej Szkole Muzycznej pod okiem prof. Antoniego Hübnera – słynnego pedagoga i kompozytora, jednego z pionierów szkolnictwa muzycznego powojennego Szczecina. Przy tej okazji, jak i licznych koncertów, chętnie udzielała wywiadów w Polskim Radiu Szczecin.

W trzynastą rocznicę śmierci Violetty Villas gorąco polecam wysłuchanie fragmentów spotkań zarejestrowanych z Nią w 1998, 2000 i 2003 roku.
Posłuchaj fragmentów rozmów archiwalnych Doroty Zamolskiej z Violettą Villas
 

Zobacz także

2026-04-26, godz. 13:00 Kasia Moś i Karolina Lyndo z premierą „Półprawdy” [ROZMOWA z ARTYSTKAMI] Półprawda opowiada o miłości w momencie pęknięcia – kiedy coś jeszcze trwa, ale już zaczyna się rozmywać. O relacji, w której ludzie przestają się… » więcej 2026-04-26, godz. 12:00 Krzysztof Meisinger solo w Złotej Sali Filharmonii w Szczecinie [ROZMOWA z ARTYSTĄ] Największy wpływ na jego rozwój mieli tacy pedagodzy jak: Bolesław Brzonkalik, Piotr Zaleski, Aniello Desiderio (Włochy) oraz Christopher Parkening (USA)… » więcej 2026-04-19, godz. 13:00 Kinga Głyk | „Muzyka jest ponad przyziemną sferą, jakąś miłością nade mną...” [ROZMOWA z ARTYSTKĄ, ZDJĘ… Wysmakowane poczucie groove'u, precyzyjna artykulacja z nieprzeładowanymi technicznymi popisami oraz nad wyraz rozwinięty zmysł improwizacyjny i dojrzałość… » więcej 2026-04-19, godz. 13:00 Concept Store Quartet z Bazylei wystąpi w Trafostacji Sztuki [POSŁUCHAJ, ZDJĘCIA] Tworzy nowe brzmienia niezwykle inspirujące zarówno dla początkujących, jak i uznanych kompozytorów. Concept Store Quartet działa z potrzeby interpretowania… » więcej 2026-04-19, godz. 13:00 Koncert stypendialny "Słowiańska liryka wokalna" w Szczecinie [ROZMOWA] W 1994 roku powstało prężnie działające Stowarzyszenie Naukowo-Kulturalne w Europie Środkowej i Wschodniej. Organizacja skupia się na wymianie akademickiej… » więcej 2026-04-12, godz. 13:00 Jola Szczepaniak Quartet w Radiu Szczecin | „Zapraszam na koncert 16 kwietnia 2026” [ROZMOWA z ARTYSTKĄ, ZDJĘCIA] Laureatka wielu konkursów i festiwali, m.in. International Meetings of Jazz Vocalists w Zamościu oraz „Jazz nad Odrą” we Wrocławiu regularnie koncertuje… » więcej 2026-04-05, godz. 13:00 Damian Sikorski | „Płyta 'Tysiące chwil' zbiegła się z Wielkanocą...” [ROZMOWA z ARTYSTĄ, ZDJĘCIA] Od lat promuje nowe talenty, którym nawet zorganizował cykliczny Ogólnopolski Konkurs Muzyczny pod hasłem „Będzie Głośno!”. Nazwę zaczerpnął z… » więcej 2026-03-22, godz. 13:00 Krzysztof Baranowski z zespołem Los Café w hołdzie Astorowi Piazzolli [ROZMOWA z ARTYSTĄ, ZDJĘCIA] Cały świat obchodzi 105. rocznicę urodzin Astora Piazolli – twórcy argentyńskiego tanga. Krzysztof Baranowski – znany i ceniony pianista, akordeonista… » więcej 2026-03-15, godz. 10:21 Daria Marx | „Studia w Londynie były doskonałą lekcją muzyki i ... życia” [ROZMOWA z ARTYSTKĄ] Obdarzona bardzo charakterystycznym, silnym głosem z powodzeniem łączy sceniczną energię z autentycznością i wyczuciem współczesnych trendów. Daria… » więcej 2026-03-08, godz. 13:00 Mietall Waluś i Negatyw wrócili na scenę z „Autostygmatyzacją” [ROZMOWA z ARTYSTĄ, ZDJĘCIA] Utwory wydane na płycie są o tym, co potrafimy zrobić sami sobie – o wewnętrznym gnębieniu, które zaczyna się w myślach, a kończy w sercu. O tym, jak… » więcej
12345