Kawiarenka Muzyczna
Radio SzczecinRadio Szczecin » Kawiarenka Muzyczna » Wydarzenia aktualne
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza i Chór Politechniki Morskiej w Szczecinie pod batutą Przemysława Neumanna. Fot. Cezary Aszkiełowicz
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza i Chór Politechniki Morskiej w Szczecinie pod batutą Przemysława Neumanna. Fot. Cezary Aszkiełowicz
Ostatni koncert w tym roku Orkiestry Symfonicznej Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza pod batutą Przemysława Neumanna i Chóru Politechniki Morskiej w Szczecinie prowadzonego przez Sylwię Fabiańczyk-Makuch. Złota Sala „Lodowego Pałacu” wypełniona była do ostatniego miejsca.

Zabrzmiała m.in. muzyka Piotra Czajkowskiego do baletu „Dziadek do orzechów” – baśni o bitwie między tytułowym Dziadkiem a Królem Myszy i magicznej podróży do krainy słodyczy. Historia działa się w Wigilię, zatem trudno było o lepszą okazję na wysłuchanie utworu (pierwszego aktu baletu), niż podczas świątecznego koncertu.

Wieczór zamknęły tematy ze słynnego obrazu „Kevin sam w domu” skomponowane przez Johna Williamsa – jednego z najwybitniejszych kompozytorów muzyki filmowej. Jej harmonia oraz znakomite interpretacje przywołały ducha Świąt Bożego Narodzenia. Owacjom publiczności nie było końca.

Artyści rozeszli się w świątecznym nastroju i rozpoczęli swoje Wigilie.

Gośćmi „Kawiarenki Muzycznej” są przedstawiciele Chóru Politechniki Morskiej, którzy na koniec spotkania wykonują z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii w Szczecinie pod dyrekcją Przemysława Neumanna popularną pieśń „Merry Christmas, Merry Christmas” z filmu „Kevin sam w domu”.
Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej z prof. Sylwią Fabiańczyk-Makuch i śpiewakami Chóru Politechniki Morskiej: Weroniką Motyką (sopran) i Andrzejem Cioską (baryton)
 

Zobacz także

2026-08-10, godz. 20:00 Karolina Charko – zwyciężczyni z Opola o sukcesie, muzyce i życiowej drodze [WYWIAD i AKUSTYCZNE GRANIE, ZDJĘCIA] Zwyciężczyni konkursu „Debiuty” na tegorocznym, 63. Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu, odwiedziła „Kawiarenkę muzyczną” tuż po swoim… » więcej 2026-08-03, godz. 20:00 Reni Jusis | „W dzieciństwie słuchałam transmisji z Konkursu Chopinowskiego…” [WYWIAD z ARTYSTKĄ] Laureatka m.in. sześciu Fryderyków, uznana przez redakcję magazynu „Glamour” za jedną z dziesięciu Kobiet Dekady – tytułu przyznawanego „najsilniejszym… » więcej 2026-07-27, godz. 18:50 KORA. Gdyby żyła, miałaby 75 lat [WSPOMNIENIE ARTYSTKI] Osiem lat temu, w wieku 67 lat, odeszła od nas jedna z najjaśniejszych gwiazd, najwybitniejszych polskich artystek – Kora. Właściwie Olga Aleksandra Sipowicz… » więcej 2026-07-20, godz. 20:00 PUSTKI przypominają się jubileuszowo [ROZMOWA z RADKIEM ŁUKASIEWICZEM] Kilka dni temu odbyła się premiera singla Ty w górę, ja w dół zespołu Pustki. Utwór zapowiada jubileuszową reedycję albumu „DO MI NO”, który ukaże… » więcej 2026-07-13, godz. 20:00 MARIKA | „Chciałam być chłopakiem ... Teraz proponuję m.in. premierowy utwór To nie Ty” [ROZMOWA z ARTYSTKĄ] Zadebiutowała w 2002 roku w znanym projekcie Bass Medium Trinity. Jako pierwsza wokalistka reggae-dancehall przebiła się do polskiego mainstreamu singlem Moje… » więcej 2026-07-06, godz. 20:00 Julia Bury wydała debiutancki album „Ja Julia” [ROZMOWA z ARTYSTKĄ, ZDJĘCIA] Pierwszym jej festiwalem, na którym wykonała swoje autorskie utwory, akompaniując sobie na pianinie, był Getting Out Festival. W 2018 roku supportowała Ralpha… » więcej 2026-06-29, godz. 19:00 No Limits wrócił na scenę [ROZMOWA z ARTYSTAMI] Założona przez Macieja Łyszkiewicza w 1987 roku w Gdyni grupa No Limits, cieszyła się ogromną popularnością w latach 90., plasując się na czołowych… » więcej 2026-06-21, godz. 13:00 Sara Frymus | „W moich kompozycjach przekazuję swoją opowieść...” [ROZMOWA z ARTYSTKĄ, ZDJĘCIA] Uczestniczy w wielu ambitnych projektach muzycznych, w których daje popis swoich możliwości wokalnych i kompozytorskich. Rozpoczęła naukę gry na fortepianie… » więcej 2026-06-14, godz. 13:00 BIG CYC 35 lat później | Premiera winyla „Nie wierzcie elektrykom” [ROZMOWA z ARTYSTAMI] Gdy w 1991 roku ukazywała się druga płyta zespołu Big Cyc, Polska była już po politycznym trzęsieniu ziemi, ale daleko jej było do spokojnej demokracji… » więcej 2026-06-14, godz. 13:00 DJ Miqro i DJ Milkwish | Mistrz i uczeń na jednej scenie [ROZMOWA z ARTYSTAMI, ZDJĘCIA] Akronimu DJ-a użyto po raz pierwszy w 1935 roku. Skrót ten wymyślił amerykański komentator radiowy Walter Winchell, by opisać pracę radiowca gwiazdy –… » więcej
12345