Kawiarenka Muzyczna
Radio SzczecinRadio Szczecin » Kawiarenka Muzyczna » Wydarzenia aktualne
Wojciech Kubica – pianista. Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin]
Wojciech Kubica – pianista. Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin]
28 lipca 2025 roku Stowarzyszenie Pierwszorzędnych Inicjatyw – pomysłodawca Międzynarodowego Festiwalu „Muzyczne przyjaźnie” zorganizowało w Studiu Koncertowym im. Jana Szyrockiego Radia Szczecin SA konferencję i koncert, których celem było przypomnienie dorobku naukowego i artystycznego dr. Mikołaja Szczęsnego – znakomitego pianisty, muzykologa, pedagoga, prelegenta, organizatora ruchu muzycznego w Polsce, a także znawcy i propagatora dziejów kultury Pomorza Zachodniego. Spotkanie odbyło się z okazji 80. rocznicy urodzin i 15. śmierci Bohatera wieczoru.

Zasiadał w radach artystycznych i komitetach organizacyjnych najstarszych polskich międzynarodowych festiwali, m.in.: Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim, Pieśni Chóralnej w Międzyzdrojach im. prof. Jana Szyrockiego, Muzyki Organowej i Kameralnej oraz Pianistyki Polskiej w Słupsku, a także Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. Współpracował z Polskim Radiem Szczecin i ośrodkiem Telewizji Szczecin, a także z Katedrą Przedmiotów Artystycznych Uniwersytetu Szczecińskiego oraz Muzeum w Stargardzie Szczecińskim w zakresie badań nad historią życia muzycznego miasta na przestrzeni dziejów.

Mikołaj Szczęsny odszedł 14 maja 2010 roku, dołączając do swoich przyjaciół Stefana Marczyka, Waleriana Pawłowskiego, Jana Szyrockiego i Marka Jasińskiego. Żegnali Go szczecinianie, a także wychowankowie opłakujący śmierć swojego Nauczyciela, wśród których byli uczestnicy radiowego koncertu:

• Michał Francuz – zastępca kierownika Katedry Kameralistyki Fortepianowej Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu,
• Wojciech Kubica – prorektor Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi,
• Sławomir Wilk – wykładowca w Katedrze Fortepianu Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku.

Donatorami wydarzenia była Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej i Gmina Miasto Szczecin, a Partnerami: Polskie Radio Szczecin SA, Akademia Sztuki w Szczecinie, Stowarzyszenia Organowe św. Zofii w Brüssow i Muzyczne Bel Canto z Ueckermünde, szczecińskie sanktuarium pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, a także bazylika archikatedralna pw. św. Jakuba Apostoła w Szczecinie.
Posłuchaj koncertu pamięci Mikołaja Szczęsnego. Spotkanie prowadzi dr Anna Koprowicz
 

Zobacz także

2026-03-22, godz. 13:00 Krzysztof Baranowski z zespołem Los Café w hołdzie Astorowi Piazzolli [ROZMOWA z ARTYSTĄ, ZDJĘCIA] Cały świat obchodzi 105. rocznicę urodzin Astora Piazolli – twórcy argentyńskiego tanga. Krzysztof Baranowski – znany i ceniony pianista, akordeonista… » więcej 2026-03-15, godz. 10:21 Daria Marx | „Studia w Londynie były doskonałą lekcją muzyki i ... życia” [ROZMOWA z ARTYSTKĄ] Obdarzona bardzo charakterystycznym, silnym głosem z powodzeniem łączy sceniczną energię z autentycznością i wyczuciem współczesnych trendów. Daria… » więcej 2026-03-08, godz. 13:00 Mietall Waluś i Negatyw wrócili na scenę z „Autostygmatyzacją” [ROZMOWA z ARTYSTĄ, ZDJĘCIA] Utwory wydane na płycie są o tym, co potrafimy zrobić sami sobie – o wewnętrznym gnębieniu, które zaczyna się w myślach, a kończy w sercu. O tym, jak… » więcej 2026-03-08, godz. 13:00 Studenci Akademii Sztuki w hołdzie Robercie Flack [POSŁUCHAJ, ZDJĘCIA] Studiowała śpiew i improwizację w prestiżowej Berklee College of Music w Bostonie u takich tuzów światowego jazzu, jak m.in. Donny McElroy i Bob Stoloff… » więcej 2026-03-01, godz. 13:00 Jakub Gąsowski zaśpiewa Sinatrę w Studiu Koncertowym Radia Szczecin [ROZMOWA z ARTYSTĄ, ZDJĘCIA] To będzie muzyczna podróż do złotej ery swingu i jazzu – wieczór wypełniony największymi przebojami legendarnego Franka Sinatry, takimi jak m.in. „My… » więcej 2026-02-22, godz. 13:00 VOX | „Kontynuujemy kilkudziesięcioletnią pracę na scenie...” [ROZMOWA z ARTYSTAMI] Historia VOX zaczęła się w 1978 roku, kiedy to Witold Paszt założył męski kwartet w składzie: Ryszard Rynkowski, Andrzej Kozioł oraz kuzyni Witold Paszt… » więcej 2026-02-14, godz. 15:53 Damian Kowalski | „Moja wizja spotyka się z technologią” [ROZMOWA, ZDJĘCIA] Rdzenny szczecinianin. Na co dzień terapeuta, a w domowym studiu, producent muzyczny tworzący pod pseudonimem Silver Fox. Damian Przemysław Kowalski ma… » więcej 2026-02-08, godz. 13:00 Anna Wyszkoni | „23 marca będę celebrowała w Filharmonii w Szczecinie 30-lecie pracy na scenie” [ROZMOWA z ARTYSTKĄ… Dysponuje bardzo charakterystycznym, rozpoznawalnym głosem i doskonałą techniką wokalną. Uznawana na polskiej scenie muzycznej za jedną z najbardziej stabilnych… » więcej 2026-02-08, godz. 13:00 Ola Błachno | „Warschauer Strasse”, to Jej najnowszy album [ROZMOWA, ZDJĘCIA] Dała się poznać szerszej publiczności podczas tak renomowanych festiwali, jak m.in. Jazz Jamboree, Jazz nad Odrą, Kurt Weill Fest czy Ladies’ Jazz. Absolwentka… » więcej 2026-02-01, godz. 13:00 Andrzej Jagodziński z rarytasem na rynku wydawniczym [ROZMOWA z ARTYSTĄ, ZDJĘCIA] Artysta o nieprzeciętnej wyobraźni i wszechstronności. Pianista, akordeonista, kompozytor, aranżer i pedagog. Waltornista z wykształcenia, a z pasji pianista… » więcej
12345