Kawiarenka Muzyczna
Radio SzczecinRadio Szczecin » Kawiarenka Muzyczna » Wydarzenia aktualne
Fot. Materiały prasowe zespołu Negatyw i Agencji Muzycznej Polskiego Radia
Fot. Materiały prasowe zespołu Negatyw i Agencji Muzycznej Polskiego Radia
Przez ostatnich osiem lat zespół Negatyw z Mysłowic nie nagrywał i nie koncertował, a jego członkowie skupili się na innych artystycznych projektach. Legenda polskiej sceny alternatywnej powraca z mocnym głosem zajęcia stanowiska wobec wielkiego społecznego problemu – rosnącej z roku na rok liczby samobójstw w niemal każdej grupie wiekowej.

Utwór Przeładowanie, którym zdecydował się na powrót jest sprzeciwem wobec społecznego zobojętnienia. W tekście słychać bunt wobec zalewu nienawiści, kłamstw i presji, ale też prośbę o chwilę wytchnienia. To piosenka, która mówi głośno o tym, o czym często boimy się rozmawiać.

Inspiracją do jej powstania stały się zarówno osobiste doświadczenia Mietalla Walusia, lidera grupy, od lat zmagającego się z depresją, jak i dramatyczny wzrost tragicznych statystyk, o czym Mietall mówi m.in.: Ten utwór jest osobistym krzykiem, ale też próbą powiedzenia komuś „zostań”. Wiem, jak wygląda codzienność z depresją i jak cienka bywa granica między jeszcze-walczeniem a rezygnacją. Chcemy, żeby ta piosenka była impulsem do rozmowy i szukania pomocy, którą nagraliśmy w składzie:

• Mietall Waluś (śpiew, gitara basowa, mandolina)
• Afgan Gąsior (gitary)
• Dariusz Kowolik (gitary)
• Robert Ligiewicz (perkusja)

Autorem muzyki i tekstu jest Mietall Waluś. Za produkcję odpowiada Leszek Kamiński – jeden z najbardziej cenionych polskich realizatorów i producentów muzycznych, laureat wielu Fryderyków, znany m.in. ze współpracy z Hey, Edytą Bartosiewicz czy Obywatelem G.C. Efektem współpracy z zespołem Negatyw jest emocjonalny utwór Przeładowanie wydany nakładem Agencji Muzycznej Polskiego Radia zapowiadający nowy album grupy planowany na przełomie jesieni i zimy.

Premierze piosenki towarzyszy apel zespołu: w przypadku myśli samobójczych warto skorzystać z pomocy! Jeśli doświadczasz kryzysu psychicznego lub myślisz o samobójstwie, pomogą Tobie:

• Telefon zaufania dla dorosłych w kryzysie: 800 70 2222 (24/7)
• Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży: 800 12 12 12
Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej z Mietallem Walusiem
 

Zobacz także

2026-07-20, godz. 20:00 PUSTKI przypominają się jubileuszowo [ROZMOWA z RADKIEM ŁUKASIEWICZEM] Kilka dni temu odbyła się premiera singla Ty w górę, ja w dół zespołu Pustki. Utwór zapowiada jubileuszową reedycję albumu „DO MI NO”, który ukaże… » więcej 2026-07-13, godz. 20:00 MARIKA | „Chciałam być chłopakiem ... Teraz proponuję m.in. premierowy utwór To nie Ty” [ROZMOWA z ARTYSTKĄ] Zadebiutowała w 2002 roku w znanym projekcie Bass Medium Trinity. Jako pierwsza wokalistka reggae-dancehall przebiła się do polskiego mainstreamu singlem Moje… » więcej 2026-07-06, godz. 20:00 Julia Bury wydała debiutancki album „Ja Julia” [ROZMOWA z ARTYSTKĄ, ZDJĘCIA] Pierwszym jej festiwalem, na którym wykonała swoje autorskie utwory, akompaniując sobie na pianinie, był Getting Out Festival. W 2018 roku supportowała Ralpha… » więcej 2026-06-29, godz. 19:00 No Limits wrócił na scenę [ROZMOWA z ARTYSTAMI] Założona przez Macieja Łyszkiewicza w 1987 roku w Gdyni grupa No Limits, cieszyła się ogromną popularnością w latach 90., plasując się na czołowych… » więcej 2026-06-21, godz. 13:00 Sara Frymus | „W moich kompozycjach przekazuję swoją opowieść...” [ROZMOWA z ARTYSTKĄ, ZDJĘCIA] Uczestniczy w wielu ambitnych projektach muzycznych, w których daje popis swoich możliwości wokalnych i kompozytorskich. Rozpoczęła naukę gry na fortepianie… » więcej 2026-06-14, godz. 13:00 BIG CYC 35 lat później | Premiera winyla „Nie wierzcie elektrykom” [ROZMOWA z ARTYSTAMI] Gdy w 1991 roku ukazywała się druga płyta zespołu Big Cyc, Polska była już po politycznym trzęsieniu ziemi, ale daleko jej było do spokojnej demokracji… » więcej 2026-06-14, godz. 13:00 DJ Miqro i DJ Milkwish | Mistrz i uczeń na jednej scenie [ROZMOWA z ARTYSTAMI, ZDJĘCIA] Akronimu DJ-a użyto po raz pierwszy w 1935 roku. Skrót ten wymyślił amerykański komentator radiowy Walter Winchell, by opisać pracę radiowca gwiazdy –… » więcej 2026-06-07, godz. 13:00 Narodowy Dzień Portugalii w Szczecinie [ZAPROSZENIE] Narodowy Dzień Portugalii przypada na 10 czerwca. To najważniejsze święto państwowe w kraju, które upamiętnia rocznicę śmierci wybitnego poety Luísa… » więcej 2026-06-07, godz. 13:00 Cheap Tobacco przed premierą „Co u Ciebie?” [ROZMOWA z NATALIĄ KWIATKOWSKĄ] Trzykrotnie nominowana do tytułu Wokalistka Roku. Czterokrotnie została uznana przez czasopismo „Twój blues” za najlepszy bluesowy głos w Polsce. W 2010… » więcej 2026-05-31, godz. 13:00 Leszek Możdżer | Rozpoczyna się 16. Międzynarodowy Enter Enea Festival [ROZMOWA z ARTYSTĄ] Leszek Możdżer – jeden z najwybitniejszych pianistów i kompozytorów jazzowych rozpoczyna dziś, 31 maja, m.in. jako dyrektor artystyczny, 16. Międzynarodowy… » więcej
12345