Kawiarenka Muzyczna
Radio SzczecinRadio Szczecin » Kawiarenka Muzyczna

Fot. Klub Filmowy "Cuma"/Stowarzyszenie OFFicyna.
Fot. Klub Filmowy "Cuma"/Stowarzyszenie OFFicyna.
Prace nad publikacją Dzieje Pomorza Zachodniego od 1945 do 1989 roku chce rozpocząć szczeciński Instytut Pamięci Narodowej. Będzie to pierwsza tego typu kompleksowa książka powstała po zmianach ustrojowych w Polsce.
Ma to być praca zbiorowa, w której mają znaleźć się rozdziały poświęcone m.in. komunistycznej władzy, opozycji, stosunkom państwo-Kościół, a także gospodarce i kulturze.

- Potrzebna nam jest historia popularno-naukowa, która - mówiąc wprost - trafi pod strzechy, tzn. do dzieci, młodzieży, uczniów, wszystkich zainteresowanych historią regionu, czyli taka napisana rzetelnym językiem i w sposób zobiektywizowany, bez jakichś prób gloryfikacji PRL - mówi Krzysztof Kowalczyk, dyrektor IPN w Szczecinie i pomysłodawca przedsięwzięcia.

Opracowanie będzie powstawać kilka lat. - Dobra książka, zwłaszcza popularno-naukowa, nie powstaje z dnia na dzień. To wymaga pracy, zaangażowania, pobytu w archiwach, wreszcie napisania prostym, czytelnym, a jednocześnie precyzyjnym językiem. To jest niezmiernie trudne zadanie, które wymaga czasu, ale warto takie wyzwanie podjąć - tłumaczy Kowalczyk.

Dyrektor szczecińskiego IPN chce też powołać komitet honorowy, który będzie patronował publikacji.
- Potrzebna nam jest historia popularno-naukowa, która - mówiąc wprost - trafi pod strzechy, tzn. do dzieci, młodzieży, uczniów, wszystkich zainteresowanych historią regionu - mówi Krzysztof Kowalczyk, dyrektor IPN w Szczecinie i pomysłodawca przedsięwzię
- Dobra książka, zwłaszcza popularno-naukowa, nie powstaje z dnia na dzień. To wymaga pracy, zaangażowania, pobytu w archiwach, wreszcie napisania prostym, czytelnym, a jednocześnie precyzyjnym językiem - mówi Kowalczyk.

Zobacz także

2016-09-10, godz. 16:14 Rozpoczął się sezon w Teatrze Lalek Pleciuga [ZDJĘCIA] Pracownicy i aktorzy przygotowali na tę okazję wiele atrakcji - m.in. warsztaty plastyczne, pokazy karate, wspólne śpiew oraz występy. » więcej 2016-09-10, godz. 15:57 "Bromba" w filharmonii [ZDJĘCIA] Filharmonia im Mieczysława Karłowicza w Szczecinie na różne sposoby przygotowuje swoich przyszłych słuchaczy. » więcej 2016-09-10, godz. 08:58 "Powalająca technika". Gwiazdy wystąpiły w Szczecinie Sumi Jo, Krzysztof Meisinger i Sinfonia Varsovia w Operze na Zamku w Szczecinie. » więcej 2016-09-09, godz. 13:46 Szczeciński raper Sobota zagra główną rolę w filmie "Totem" To debiutancki pełnometrażowy film gangsterski Jakuba Charona. Nie wiadomo, kogo zagra muzyk, bo i fabuła filmu nie jest szczegółowo znana. » więcej 2016-09-09, godz. 07:10 Premiera "Maria Skłodowska-Curie" na festiwalu filmowym w Toronto Rozpoczął się 40. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Toronto, a na nim odbędzie się światowa premiera międzynarodowego filmu "Maria Skłodowska-Curie". » więcej 2016-09-04, godz. 21:23 Zakończył się II Turniej Muzyków Prawdziwych w Szczecinie Przez ostatnie trzy dni w Filharmonii imienia Mieczysława Karłowicza rozbrzmiewała muzyka ludowa, czy jak mówią o niej niektórzy - źródłowa. » więcej 2016-09-04, godz. 09:07 Ostatni dzień Festiwalu Teatrów Niezależnych "Pro-Contra" Na szczecińskich scenach wystąpią aktorzy z Gruzji, Iranu, Rosji, Włoch i Polski. » więcej 2016-09-04, godz. 08:51 Kościół w Moryniu na szlaku wędrownego festiwalu Festiwal wędrowny na gotyckim szlaku odwiedził jeden z najstarszych zabytków sakralnych Pomorza Zachodniego - Moryń. » więcej 2016-09-03, godz. 22:16 Tłumy na wyjątkowym koncercie w Centrum Dialogu Przełomy [WIDEO] Na placu Solidarności w Szczecinie wystąpiło blisko 30 muzyków Orkiestry Symfonicznej Opery na Zamku. Wykonali kompozycje wybitnych twórców muzyki filmowej. » więcej 2016-09-03, godz. 18:47 Anna Seniuk i powieść Sienkiewicza w Książnicy Pomorskiej [ZDJĘCIA] Anna Seniuk czytała "Quo Vadis" Henryka Sienkiewicza w Książnicy Pomorskiej w Szczecinie. » więcej
370371372373374375376