Kawiarenka Muzyczna
Radio SzczecinRadio Szczecin » Kawiarenka Muzyczna

Koncert finałowy International Lutosławski Youth Orchestra 2016. Fot. Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie
Koncert finałowy International Lutosławski Youth Orchestra 2016. Fot. Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie
Kompozytor Zygmunt Krauze. Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Kompozytor Zygmunt Krauze. Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
International Lutosławski Youth Orchestra 2016 zagrała w szczecińskiej filharmonii. Koncert odbył się w sobotę wieczorem. To był finał podsumowujący czwartą edycję międzynarodowych warsztatów orkiestrowych.
W tym roku w projekcie ILYO wzięło udział ok. 60 młodych muzyków z Niemiec, Wielkiej Brytanii oraz Polski. Przez ostatni tydzień uczestniczyli w warsztatach i szkolili się pod okiem fachowców.

- W Polsce wciąż zbyt mało przygotowujemy młodych muzyków do grania w orkiestrach. Chcemy to zmienić - tłumaczy Ewa Strusińska, dyrygentka orkiestry. - Chodzi o to, żebyśmy mieli coraz lepszych muzyków orkiestrowych. Staramy się zaszczepić w nich taką "kindersztubę" orkiestrową.

- My także tego pragniemy - mówił przed finałowym koncertem jeden z uczestników warsztatów Kamil Żarnecki, młody trębacz. - Każdy z nas chce coraz lepiej grać i rozwijać się. Dlatego właśnie przyjeżdża się na takie kursy.

Podczas koncertu finałowego publiczność wysłuchała m.in. prawykonania dzieła przygotowanego przez wybitnego polskiego kompozytora Zygmunta Krauzego specjalnie dla ILYO. Utwór zatytułowany "Preludia do Bukolik" inspirowany jest dziełem Witolda Lutosławskiego "Bukoliki".

- Widzę w tej orkiestrze ogromny potencjał. Uważam, że to było bardzo dobre wykonanie - ocenił po koncercie Zygmunt Krauze.

Orkiestra ILYO po raz pierwszy zagrała trzy lata temu, w setnym roku urodzin Witolda Lutosławskiego. Od tej pory młodzi muzycy z różnych krajów spotykają się rokrocznie w szczecińskiej filharmonii. Projekt za każdym razem ma innych uczestników.
Relacja Małgorzaty Frymus.

Zobacz także

2017-11-05, godz. 19:28 Zmarł profesor Walery Pisarek W Katowicach zmarł profesor Walery Pisarek - wybitny językoznawca, honorowy przewodniczący Rady Języka Polskiego. Miał 86 lat. Profesor zmarł nagle tuż przed rozpoczęciem Gali "Ambasador Polszczyzny", podczas której miał wygłosić… » więcej 2017-11-05, godz. 15:26 W poszukiwaniu białych kruków, czyli bazar fantastyczny Do godz. 17 odwiedzić można pierwszy szczeciński bazar fantastyczny. W pubie EXP przy Placu Żołnierza na miłośników fantasy czy science fiction czekają komiksy, figurki książki i gry planszowe. Można je kupić albo się wymien… » więcej 2017-11-04, godz. 19:28 Trudna sztuka diaporamy na Zamku Książąt Pomorskich 48 spektakli audiowizualnych z 12 krajów świata prezentowanych jest w trakcie 38. Pomorskich Spotkań z Diaporamą. Zwycięska produkcja otrzyma złoty medal Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej oraz nagrodę finansową Zamku… » więcej 2017-11-04, godz. 17:13 „Król Edyp" Sofoklesa w Teatrze Współczesnym Na Dużej Scenie Teatru Współczesnego w Szczecinie wieczór premierowy: „Król Edyp” Sofoklesa w reżyserii Rudolfa Zioły. » więcej 2017-11-04, godz. 12:59 "Komunia" walczy o europejskiego Oscara Obraz Anny Zameckiej otrzymał nominację do Europejskiej Nagrody Filmowej w kategorii Dokument. » więcej 2017-11-04, godz. 10:43 Polskie gwiazdy uświetnią festiwal w Chicago W Chicago ruszają pokazy polskich filmów. Przez najbliższe dwa tygodnie widzowie obejrzą ponad 70 produkcji zarówno fabularnych, jak i dokumentalnych. » więcej 2017-11-03, godz. 16:20 Nowy festiwal w Szczecinie. Poznaliśmy szczegóły Wooded City 2018 Sety dj'skie, koncerty, czy specjalne strefy eco i rodzinne na szczecińskiej Łasztowni. Tak ma wyglądać Festiwal Wooded City 2018. » więcej 2017-11-03, godz. 07:31 Polskie kino na festiwalu w Chicago W Chicago w ten weekend rozpoczyna się 29. Festiwal Filmu Polskiego w Ameryce. Ta cykliczna impreza jest nie tylko największym pokazem polskiego filmu w Stanach Zjednoczonych, ale i na całym świecie. » więcej 2017-11-02, godz. 18:04 Nie żyje Grażyna Harmacińska-Nyczka, nestorka szczecińskiego malarstwa Urodzona w Słupcy, studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu i w Sopocie. W 1953 osiedliła się w Szczecinie wraz z "Grupą Sopocką", w skład której weszli młodzi artyści, wychowankowie sopockiej uczelni… » więcej 2017-11-01, godz. 12:55 Znana jest przyczyna śmierci Fryderyka Chopina Wrocławscy patolodzy przez trzy lata badali serce Fryderyka Chopina i właśnie opublikowali wyniki tych badań. Wiadomo już, co było bezpośrednią przyczyną śmierci kompozytora. » więcej
306307308309310311312