Kawiarenka Muzyczna
Radio SzczecinRadio Szczecin » Kawiarenka Muzyczna

Chanuka na krakowskim Kazimierzu. Fot. wikimedia.org
Chanuka na krakowskim Kazimierzu. Fot. wikimedia.org
To ośmiodniowe święto ustanowiono na pamiątkę wydarzeń z II wieku p.n.e. Wtedy to Machabeuszom udało się odbić okupowaną Świątynię Jerozolimską. Na znak zwycięstwa zapalili w niej lampkę oliwą.
Piotr Kowalik z Muzeum Historii Żydów Polskich Polin wyjaśnia, że według legendy Żydzi chcieli w pełni odnowić kult świątynny i zacząć zapalać świata na menorze.

- Światło, które się pali na menorze symbolizowało nieustanną obecność Boga - mówi Piotr Kowalik. I dodaje, że według legendy Żydzi po zdobyciu świątyni znaleźli tylko jedno naczynie z koszerną oliwą nadającą się do zapalenia menory. Oliwy miało wystarczyć tylko na jeden dzień, ale miał się zdarzyć cud. Jedno naczynie wystarczyło na osiem dni, po czym dostarczono koszerną oliwę. Każdego dnia zapala się kolejne światełko, aż do ósmego dnia, kiedy to świeci się cała menora.

- Jak każde ze świąt żydowskich także Chanuka ma swoją kuchnię - mówi Piotr Kowalik.

Są to potrawy na bazie oleju i oliwy. W czasie święta na stole pojawiają pączki, faworki, potrawy pieczone i smażone. Dla Żydów nie jest to święto wolne od pracy. Chanukowe wieczory wypełnione są radością, wspólnym ucztowaniem i zabawami.
Materiał Katarzyny Ingram z Informacyjnej Agencji Radiowej

Zobacz także

2020-07-25, godz. 20:06 Nowe gwiazdy w alei w Sorrento [ZDJĘCIA] Halina Frąckowiak, Mira Kubasińska, Karin Stanek, Tadeusz Nalepa, Wojciech Gąssowski i Andrzej Dzikowski od soboty mają swoje gwiazdy w szczecińskiej Alei Gwiazd. Znajduje się ona przy Muzeum Muzyki Polskiej przy willi "Sorrento". » więcej 2020-07-25, godz. 14:41 Wirtuoz organów zagra w szczecińskiej katedrze Filip Presseisen, jeden z najbardziej utalentowanych w Europie organistów oraz improwizatorów młodego pokolenia zagra w sobotę w Bazylice Archikatedralnej pw. św. Jakuba Apostoła w ramach 13. Międzynarodowego Festiwalu Organowego w… » więcej 2020-07-24, godz. 10:12 Premiera albumu "Astronomia poety. Baczyński" [WIDEO] Premierą płyty „Astronomia poety. Baczyński” rozpoczną się obchody 76. rocznicy Powstania Warszawskiego. Album z piosenkami na podstawie wierszy poety nagrali wspólnie Mela Koteluk i zespół Kwadrofonik. » więcej 2020-07-21, godz. 08:34 "Opowieści o rzeczach", czyli co mówi do nas... ocet i teczka? [ZDJĘCIA] Co chcą nam powiedzieć przedmioty codziennego użytku? Z ich perspektywy postanowił spojrzeć na świat Ryszard Matecki, dyrektor Muzeum Regionalnego w Cedyni, a prywatnie także ilustrator i autor tekstów. » więcej 2020-07-19, godz. 16:36 Zagrali w Ogrodzie Różanym [ZDJĘCIA] Folklor w szczecińskim Ogrodzie Różanym. Na scenie wystąpiła Ręczno-Nożna Kapela Przydrożna z naszego miasta. » więcej 2020-07-18, godz. 13:36 Sięgaj, gdzie wzrok nie sięga, czyli otwarte magazyny Muzeum Techniki To jedyna okazja, aby zajrzeć tam, gdzie do tej pory zwiedzający nie byli wpuszczani. Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie po raz pierwszy otworzy swoje magazyny. » więcej 2020-07-18, godz. 10:20 Neapolitańskie espresso kandydatem do listy dziedzictwa kultury UNESCO Neapolitańską kawę espresso ogłoszono kandydatką do listy niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Władze regionu Kampania przekazały już kapitule specjalną dokumentację. » więcej 2020-07-17, godz. 11:57 Zmarł Andrzej Strzelecki Informację o śmierci artysty podało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. » więcej 2020-07-12, godz. 17:43 Wyśmienita wokalistka jazzowa koncertuje w Szczecinie Zachodniopomorskie Stowarzyszenie Jazzowe zaprasza, jak co roku w lipcu, na "Amfiteatr Jazz Cafe". To cykl koncertów jazzowych realizowany w szczecińskim amfiteatrze. » więcej 2020-07-12, godz. 09:11 Różany Ogród Sztuki - reaktywacja Od niedzieli, co tydzień w samo południe w szczecińskiej Różance odbywać się będą plenerowe koncerty. Otwarta zostanie również wystawa z okazji 70-lecia Pałacu Młodzieży. » więcej
168169170171172173174