Kawiarenka Muzyczna
Radio SzczecinRadio Szczecin » Kawiarenka Muzyczna

Rzecznik Kontrapunktu Daniel Źródlewski. Fot. Weronika Łyczywek [Radio Szczecin]
Rzecznik Kontrapunktu Daniel Źródlewski. Fot. Weronika Łyczywek [Radio Szczecin]
Przegląd Teatrów Małych Form Kontrapunkt rozpocznie się 21 kwietnia. Fot. Weronika Łyczywek [Radio Szczecin]
Przegląd Teatrów Małych Form Kontrapunkt rozpocznie się 21 kwietnia. Fot. Weronika Łyczywek [Radio Szczecin]
52. Przegląd Teatrów Małych Form Kontrapunkt za miesiąc rozpocznie się w Szczecinie. To jeden z najstarszych, trwających nieprzerwanie, festiwali teatralnych w Polsce.
Na ostatni tydzień kwietnia ekipa Kontrapunktu, pod nowym kierownictwem Marka Sztarka, przygotowała kilkadziesiąt wydarzeń artystycznych. Przedstawienia będą prezentowane w kilku nurtach: konkursowym, głównym - nazwanym "Archipelagiem teatru" - oraz offowym - "OFF Kontrapunkt". Będzie też "Mały Kontrapunkt", czyli teatr dla najmłodszych i wyjazd do Berlina. W programie są również imprezy towarzyszące, m.in. wystawy i pokazy filmów.

W tym roku Kontrapunkt ma swoje hasło przewodnie. To pytanie "Kto ty jesteś?". Wymyślił je Maciej Litkowski, członek Rady Artystycznej festiwalu. - To dobrze, jeśli festiwal spaja jedno hasło. Możemy sobie wspominać, pisać o tym festiwalu czy też oglądać spektakle konfrontując je z tym hasłem - wyjaśnia. - To jest również pewnego rodzaju informacja także dla widowni: czym chcielibyśmy się podzielić, co spaja te wszystkie spektakle, prócz tego, że są to oczywiście znakomite propozycje z całej Polski.

Tych najlepszych przedstawień, które zawalczą o nagrodę publiczności, będzie osiem. Kilka też będzie poza konkursem. Wśród nich "Kuroń. Pasja według św. Jacka" z Teatru Powszechnego z Warszawy na finał festiwalu.

- Ale całość rozpocznie plener Teatru Biura Podróży z Poznania - mówi rzecznik Kontrapunktu Daniel Źródlewski. - "Silence. Cisza w Troi". To spektakl, który powstał na zamówienie jednego z brytyjskich festiwali.

Ponadto organizatorzy tegorocznego Kontrapunktu postanowili zrezygnować z karnetów. Nie będzie można kupić jednego zbiorowego biletu na wszystkie wydarzenia festiwalu. Pozwoli to widzom na większy dostęp do propozycji przeglądu. Wyliczono, że cały festiwal to łącznie 4,5 tysiąca miejsc dla widzów stałych i przypadkowych festiwalu.

Jak tłumaczy Marek Sztark, dyrektor Kontrapunktu, festiwal cieszy się wielkim powodzeniem i organizatorzy nie chcą, by jakieś miejsce zmarnowało się. - Jest to otwarcie się festiwalu na dodatkową publiczność. Chcemy więc dać szansę, żeby inni również mogli wziąć w tym udział - wyjaśnia.

Sztark dodaje, że organizatorzy pamiętają o stałych widzach Kontrapunktu. Dla wszystkich z tzw. listy festiwalu mają propozycję. - Wszyscy ci, którzy już w ubiegłym roku deklarowali w Pleciudze, po zakończeniu poprzedniej edycji festiwalu, że chcą kupić karnet i zapisali się na liście, będą mogli kupić karnety już od wtorku - mówi dyrektor.

Taka możliwość będzie do piątku do godz. 18 w Centrum Informacji Kulturalnej w Zamku
Książąt Pomorskich w Szczecinie. Pozostali będą mogli kupować bilety od 27 marca. Kontrapunkt rozpocznie się 21 kwietnia.
Relacja Małgorzaty Frymus.
Relacja Małgorzaty Frymus.

Zobacz także

2019-11-17, godz. 16:47 Nowy projekt Teatru Kana wymaga wsparcia Teatr Kana zbiera pieniądze na swój najnowszy spektakl "Sit down tragedy albo szesnaście dotyków śmierci - spektakl obrotowy". To koprodukcja Teatru Kana i Teatru Akhe z Petersburga. » więcej 2019-11-17, godz. 11:38 "Ludzie czytający mogą usłyszeć interpretacje wybitnych aktorów" [ZDJĘCIA] Festiwal Czytania "Odkrywcy wyobraźni" jeszcze tylko w niedzielę w Szczecinie. » więcej 2019-11-16, godz. 12:19 Główna rola w "Bożym Ciele" i wyróżnienie na festiwalu w Szwecji Bartosz Bielenia, odtwórca głównej roli w filmie "Boże Ciało" Jana Komasy wyróżniony na 30. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Sztokholmie. » więcej 2019-11-16, godz. 10:56 Sztuka o Szczecinie. Prapremiera na deskach Pleciugi [ZDJĘCIA] Legendy związane z powojennym Szczecinem były inspiracją dla Piotra Rowickiego do napisania sztuki o naszym mieście. Tak powstała "Szczecińska Ballada", która na deskach Teatru Lalek Pleciuga, na scenie dla dorosłych, miała w piątek… » więcej 2019-11-16, godz. 09:59 Skupiona i zasłuchana publiczność. Festiwal w Książnicy [ZDJĘCIA] W Szczecinie trwa Festiwal Czytania "Odkrywcy wyobraźni". Piątek był poświęcony twórczości Gustawa Herlinga Grudzińskiego. » więcej 2019-11-15, godz. 18:16 Japoński teatr tańca w Kanie Teatr Kana zaprasza w piątek wieczorem na spektakl japońskiego teatru tańca butoh. Wystąpi - znany szczecińskiej publiczności - tancerz Atsushi Takenouchi. » więcej 2019-11-15, godz. 16:50 XL Pomorskie Spotkania z Diaporamą Pomorskie Spotkania z Diaporamą trwają w kinie na Zamku Książąt Pomorskich. Od rana pokazy Diaporamy oceniają jurorzy. To jedna z kilku takich imprez w Europie i jedyna w Polsce. » więcej 2019-11-15, godz. 08:06 Rusza Festiwal Czytania "Odkrywcy wyobraźni" Pierwszy dzień szczecińskiego Festiwalu Czytania poświęcony będzie twórczości Gustawa Herlinga Grudzińskiego. » więcej 2019-11-14, godz. 19:20 Święta wystawa w Zamku [ZDJĘCIA] "Po czym poznać świętego?" - pod takim tytułem w czwartek w Zamku Książąt Pomorskich została otwarta wystawa ludowego malarstwa na szkle ze zbiorów Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze. » więcej 2019-11-13, godz. 16:36 Pleciuga dostanie kilkaset tysięcy złotych wsparcia [ZDJĘCIA] 300 tysięcy złotych dofinansowania z Urzędu Marszałkowskiego trafi do szczecińskiego Teatru Lalek "Pleciuga". Właśnie podpisano umowę w tej sprawie. » więcej
193194195196197198199