Kawiarenka Muzyczna
Radio SzczecinRadio Szczecin » Kawiarenka Muzyczna

Rzecznik Kontrapunktu Daniel Źródlewski. Fot. Weronika Łyczywek [Radio Szczecin]
Rzecznik Kontrapunktu Daniel Źródlewski. Fot. Weronika Łyczywek [Radio Szczecin]
Przegląd Teatrów Małych Form Kontrapunkt rozpocznie się 21 kwietnia. Fot. Weronika Łyczywek [Radio Szczecin]
Przegląd Teatrów Małych Form Kontrapunkt rozpocznie się 21 kwietnia. Fot. Weronika Łyczywek [Radio Szczecin]
52. Przegląd Teatrów Małych Form Kontrapunkt za miesiąc rozpocznie się w Szczecinie. To jeden z najstarszych, trwających nieprzerwanie, festiwali teatralnych w Polsce.
Na ostatni tydzień kwietnia ekipa Kontrapunktu, pod nowym kierownictwem Marka Sztarka, przygotowała kilkadziesiąt wydarzeń artystycznych. Przedstawienia będą prezentowane w kilku nurtach: konkursowym, głównym - nazwanym "Archipelagiem teatru" - oraz offowym - "OFF Kontrapunkt". Będzie też "Mały Kontrapunkt", czyli teatr dla najmłodszych i wyjazd do Berlina. W programie są również imprezy towarzyszące, m.in. wystawy i pokazy filmów.

W tym roku Kontrapunkt ma swoje hasło przewodnie. To pytanie "Kto ty jesteś?". Wymyślił je Maciej Litkowski, członek Rady Artystycznej festiwalu. - To dobrze, jeśli festiwal spaja jedno hasło. Możemy sobie wspominać, pisać o tym festiwalu czy też oglądać spektakle konfrontując je z tym hasłem - wyjaśnia. - To jest również pewnego rodzaju informacja także dla widowni: czym chcielibyśmy się podzielić, co spaja te wszystkie spektakle, prócz tego, że są to oczywiście znakomite propozycje z całej Polski.

Tych najlepszych przedstawień, które zawalczą o nagrodę publiczności, będzie osiem. Kilka też będzie poza konkursem. Wśród nich "Kuroń. Pasja według św. Jacka" z Teatru Powszechnego z Warszawy na finał festiwalu.

- Ale całość rozpocznie plener Teatru Biura Podróży z Poznania - mówi rzecznik Kontrapunktu Daniel Źródlewski. - "Silence. Cisza w Troi". To spektakl, który powstał na zamówienie jednego z brytyjskich festiwali.

Ponadto organizatorzy tegorocznego Kontrapunktu postanowili zrezygnować z karnetów. Nie będzie można kupić jednego zbiorowego biletu na wszystkie wydarzenia festiwalu. Pozwoli to widzom na większy dostęp do propozycji przeglądu. Wyliczono, że cały festiwal to łącznie 4,5 tysiąca miejsc dla widzów stałych i przypadkowych festiwalu.

Jak tłumaczy Marek Sztark, dyrektor Kontrapunktu, festiwal cieszy się wielkim powodzeniem i organizatorzy nie chcą, by jakieś miejsce zmarnowało się. - Jest to otwarcie się festiwalu na dodatkową publiczność. Chcemy więc dać szansę, żeby inni również mogli wziąć w tym udział - wyjaśnia.

Sztark dodaje, że organizatorzy pamiętają o stałych widzach Kontrapunktu. Dla wszystkich z tzw. listy festiwalu mają propozycję. - Wszyscy ci, którzy już w ubiegłym roku deklarowali w Pleciudze, po zakończeniu poprzedniej edycji festiwalu, że chcą kupić karnet i zapisali się na liście, będą mogli kupić karnety już od wtorku - mówi dyrektor.

Taka możliwość będzie do piątku do godz. 18 w Centrum Informacji Kulturalnej w Zamku
Książąt Pomorskich w Szczecinie. Pozostali będą mogli kupować bilety od 27 marca. Kontrapunkt rozpocznie się 21 kwietnia.
Relacja Małgorzaty Frymus.
Relacja Małgorzaty Frymus.

Zobacz także

2018-04-05, godz. 13:41 Sylwester Ostrowski zagra w prestiżowym amerykańskim klubie Szczeciński saksofonista wystąpi wraz z Keyonem Haroldem w najbardziej prestiżowym klubie jazzowym Blue Note w Nowym Jorku. » więcej 2018-04-04, godz. 09:07 Muzycy zagrają dla artystki chorej na raka Muzycy połączą siły, by wspomóc w walce z rakiem szczecińską artystkę - Dorotę Maziakowską. » więcej 2018-04-02, godz. 16:35 Zmarł Zbigniew Łapiński - muzyk, pianista, kompozytor i akompaniator Miał 71 lat. Artysta tworzył niezapomniane trio z Jackiem Kaczmarskim i Przemysławem Gintrowskim. » więcej 2018-03-30, godz. 16:26 Stworzyli historyczny komiks. Zbierają pieniądze na wydanie [ZDJĘCIA] Szczecinianie stworzyli komiks historyczny i teraz zbierają pieniądze na jego wydanie. Projekt trzech przyjaciół i pasjonatów historii opowiada o legendarnej szarży pod Rokitną w 1915 roku. » więcej 2018-03-28, godz. 23:55 Kolejna odsłona cyklu [3x1] za nami. [WIDEO, ZDJĘCIA] Tym razem na naszej scenie wystąpił zespół PodKultura. » więcej 2018-03-27, godz. 21:02 Zapraszamy na spotkanie z PodKulturą [WIDEO, ZDJECIA] To w ramach naszego cyklu [3x1] » więcej 2018-03-27, godz. 12:47 Dzień teatru w Szczecinie. Świętowali aktorzy, śpiewacy i tancerze [ZDJĘCIA] 55. Międzynarodowy Dzień Teatru obchodzono w poniedziałek w szczecińskiej "Pleciudze". Jubileusze pracy artystycznej świętowali aktorzy, śpiewacy i tancerze. » więcej 2018-03-26, godz. 11:42 Młodzi recytowali Herberta, Norwida, Mickiewicza... [ZDJĘCIA] Wiersze Zbigniewa Herberta, Cypriana Kamila Norwida czy Adama Mickiewicza w wykonaniu podopiecznych Studia Teatr można było usłyszeć w niedzielę w Szczecinie. » więcej 2018-03-26, godz. 08:24 Dla kogo Orły? Czas na wielką galę W poniedziałek wieczorem poznamy laureatów Polskich Nagród Filmowych. Orły zostaną wręczone już po raz 20. Gala odbędzie się w Teatrze Polskim w Warszawie. Rozpocznie się o godzinie 20. » więcej 2018-03-25, godz. 09:01 Stabat Mater w kościele garnizonowym [ZDJĘCIA] Stabat Mater f-moll Luigi Boccheriniego, mistrza włoskiego rokoko, zabrzmiało w sobotę wieczorem w kościele garnizonowym w Szczecinie. To muzyczne przedświąteczne spotkanie odbyło się w ramach cyklu Fundacji Akademia Muzyki Dawnej… » więcej
279280281282283284285