Kawiarenka Muzyczna
Radio SzczecinRadio Szczecin » Kawiarenka Muzyczna

"Cień latarni morskiej". Mat. dystrybutora
"Cień latarni morskiej". Mat. dystrybutora
"Wojna". Mat. dystrybutora
"Wojna". Mat. dystrybutora
"Komuna". Mat. dystrybutora
"Komuna". Mat. dystrybutora
Filmowe Dni Skandynawii rozpoczynają się w czwartek w Szczecinie. W ramach przeglądu w Klubie Delta w Dąbiu pokazane zostaną trzy produkcje kinematografii skandynawskiej.
Pierwszego dnia, czyli w czwartek, widzowie będą mogli obejrzeć finlandzki thriller "Cień latarni morskiej". Jego akcja rozgrywa się latem 1939 roku. Na odciętej od świata, skalistej wysepce na Bałtyku mieszka latarnik - Hasselbond. Jest on "alfą i omegą dla zdesperowanej żony, pełnej niewinności córki oraz nastoletniego syna Gustafa, który kocha ojca, ale jednocześnie boi się go". Pewnego dnia na wyspie pojawia się 13-letni Karl, który zostaje przydzielony Hasselbondowi do pomocy. Film w reżyserii Ulriki Bengts został wyróżniony m.in. fińskim Oscarem za najlepsze kostiumy oraz Nagrodą Tesli na Festiwalu Filmowym w Göteborgu.

W piątek zaprezentowany zostanie dramat "Wojna". To historia sierżanta Clausa Pedersena, który wraz ze swoją kompanią stacjonuje na afgańskiej prowincji. Podczas rutynowej misji żołnierze dostają się w krzyżowy ogień talibów. Aby ratować swoich ludzi, Pedersen podejmuje decyzję, w wyniku której zostaje oskarżony o popełnienie zbrodni wojennej. Film w reżyserii Tobiasa Lindholma, określanego mianem "jednej z największych nadziei duńskiego kina", zdobył nagrodę publiczności na festiwalu w Palm Springs. Był też nominowany do Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego czy do Europejskich Nagród Filmowych.

Na zakończenie przeglądu, w sobotę, będzie można zobaczyć "Komunę" w reżyserii Thomasa Vinterberga. Główną bohaterką jest Anna (w tej roli Trine Dyrholm), która ma dość mieszczańskiego życia. Namawia męża na eksperyment: zerwanie z nudnym, ustatkowanym życiem i konserwatyzmem epoki. W wielkiej willi, która przypadła im w spadku, postanawiają stworzyć hipisowską komunę. Film zdobył Srebrnego Niedźwiedzia w Konkursie Głównym festiwalu w Berlinie za główną rolę kobiecą oraz Europejską Nagrodę Filmową za montaż.

Seanse w Klubie Delta będą rozpoczynać się o godz. 18. Wstęp na wszystkie pokazy jest bezpłatny. Filmowy przegląd odbywa się w ramach IV edycji Dni Skandynawskich.

Zobacz także

2017-11-05, godz. 15:26 W poszukiwaniu białych kruków, czyli bazar fantastyczny Do godz. 17 odwiedzić można pierwszy szczeciński bazar fantastyczny. W pubie EXP przy Placu Żołnierza na miłośników fantasy czy science fiction czekają komiksy, figurki książki i gry planszowe. Można je kupić albo się wymien… » więcej 2017-11-04, godz. 19:28 Trudna sztuka diaporamy na Zamku Książąt Pomorskich 48 spektakli audiowizualnych z 12 krajów świata prezentowanych jest w trakcie 38. Pomorskich Spotkań z Diaporamą. Zwycięska produkcja otrzyma złoty medal Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej oraz nagrodę finansową Zamku… » więcej 2017-11-04, godz. 17:13 „Król Edyp" Sofoklesa w Teatrze Współczesnym Na Dużej Scenie Teatru Współczesnego w Szczecinie wieczór premierowy: „Król Edyp” Sofoklesa w reżyserii Rudolfa Zioły. » więcej 2017-11-04, godz. 12:59 "Komunia" walczy o europejskiego Oscara Obraz Anny Zameckiej otrzymał nominację do Europejskiej Nagrody Filmowej w kategorii Dokument. » więcej 2017-11-04, godz. 10:43 Polskie gwiazdy uświetnią festiwal w Chicago W Chicago ruszają pokazy polskich filmów. Przez najbliższe dwa tygodnie widzowie obejrzą ponad 70 produkcji zarówno fabularnych, jak i dokumentalnych. » więcej 2017-11-03, godz. 16:20 Nowy festiwal w Szczecinie. Poznaliśmy szczegóły Wooded City 2018 Sety dj'skie, koncerty, czy specjalne strefy eco i rodzinne na szczecińskiej Łasztowni. Tak ma wyglądać Festiwal Wooded City 2018. » więcej 2017-11-03, godz. 07:31 Polskie kino na festiwalu w Chicago W Chicago w ten weekend rozpoczyna się 29. Festiwal Filmu Polskiego w Ameryce. Ta cykliczna impreza jest nie tylko największym pokazem polskiego filmu w Stanach Zjednoczonych, ale i na całym świecie. » więcej 2017-11-02, godz. 18:04 Nie żyje Grażyna Harmacińska-Nyczka, nestorka szczecińskiego malarstwa Urodzona w Słupcy, studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu i w Sopocie. W 1953 osiedliła się w Szczecinie wraz z "Grupą Sopocką", w skład której weszli młodzi artyści, wychowankowie sopockiej uczelni… » więcej 2017-11-01, godz. 12:55 Znana jest przyczyna śmierci Fryderyka Chopina Wrocławscy patolodzy przez trzy lata badali serce Fryderyka Chopina i właśnie opublikowali wyniki tych badań. Wiadomo już, co było bezpośrednią przyczyną śmierci kompozytora. » więcej 2017-10-31, godz. 00:15 Barbarzyńskie tsunami. Nowa wystawa w Muzeum Narodowym Ponad 500 eksponatów, m.in. zabytkowych monet, ozdób, glinianych naczyń czy elementów biżuterii można od poniedziałku oglądać na wystawie "Barbarzyńskie tsunami. Okres Wędrówek Ludów w dorzeczu Odry i Wisły" w Muzeum Narodowym… » więcej
299300301302303304305