Kawiarenka Muzyczna
Radio SzczecinRadio Szczecin » Kawiarenka Muzyczna

Przegląd Teatrów Małych Form Kontrapunkt rozpocznie się 21 kwietnia. Fot. Weronika Łyczywek [Radio Szczecin/Archiwum]
Przegląd Teatrów Małych Form Kontrapunkt rozpocznie się 21 kwietnia. Fot. Weronika Łyczywek [Radio Szczecin/Archiwum]
Przegląd Teatrów Małych Form Kontrapunkt rozpocznie się 21 kwietnia. Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Przegląd Teatrów Małych Form Kontrapunkt rozpocznie się 21 kwietnia. Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Kolorowa parada ulicami Szczecina rozpocznie w piątek wieczorem jeden z najstarszych festiwali teatralnych w Polsce, czyli Kontrapunkt.
Szczudlarze i przebierańcy wyruszą o godzinie 20 z boiska Szkoły Podstawowej nr 47 przy ul. Jagiellońskiej i przejdą przez pl. Lotników i pl. Żołnierza Polskiego, na pl. Solidarności. Tam ok. 22 nastąpi uroczyste otwarcie 52. Przeglądu Teatrów Małych Form.

Na początek Kontrapunktu wystąpi poznański Teatr Biuro Podróży, który zaprezentuje swoje najnowsze przedstawienie pt. "Cisza w Troi". To opowieść o losach uchodźców.

- To jest spektakl, który powstał na zamówienie jednego z brytyjskich festiwali - mówi rzecznik przeglądu Daniel Źródlewski. - Na wyraźne życzenie organizatorów, jako swego rodzaju kontynuacja czy inspiracja największego przeboju Teatru Biuro Podróży, czyli "Carmen Funebre".

Tamten legendarny spektakl pokazywał okrucieństwa wojny w byłej Jugosławii.

Tegoroczny festiwal zorganizowała nowa ekipa. Zdaniem Macieja Litkowskiego, członka komisji programowej Kontrapunktu, dla przeglądu to może być po prostu nowy rozdział. - Dla nas najważniejsze było to, żeby zachować wszystko co jest najlepsze w tym festiwalu. Rozszerzanie formuły, rozciąganie jej na boki jest bardzo istotne i pomocne dla festiwalu - uważa.

W piątek o godzinie 19.30 rozpocznie się "Noc Teatrów". Na przedstawienia zapraszają lokalne sceny - od Teatru Polskiego po teatrNieAktorów. Łącznie przygotowano 11 propozycji. Szczegółowy program znajduje się na stronie www.kontrapunkt.pl.

Tegoroczny Kontrapunkt potrwa do 28 kwietnia. W programie jest kilkadziesiąt wydarzeń teatralnych, w tym osiem spektakli konkursowych. Będą też spotkania, rozmowy i performance, a w alei Kwiatowej stanie Kontenerowa Scena Kontrapunktowa.
Relacja Małgorzaty Frymus.
Relacja Małgorzaty Frymus z godziny 18.

Zobacz także

2017-11-05, godz. 15:26 W poszukiwaniu białych kruków, czyli bazar fantastyczny Do godz. 17 odwiedzić można pierwszy szczeciński bazar fantastyczny. W pubie EXP przy Placu Żołnierza na miłośników fantasy czy science fiction czekają komiksy, figurki książki i gry planszowe. Można je kupić albo się wymien… » więcej 2017-11-04, godz. 19:28 Trudna sztuka diaporamy na Zamku Książąt Pomorskich 48 spektakli audiowizualnych z 12 krajów świata prezentowanych jest w trakcie 38. Pomorskich Spotkań z Diaporamą. Zwycięska produkcja otrzyma złoty medal Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej oraz nagrodę finansową Zamku… » więcej 2017-11-04, godz. 17:13 „Król Edyp" Sofoklesa w Teatrze Współczesnym Na Dużej Scenie Teatru Współczesnego w Szczecinie wieczór premierowy: „Król Edyp” Sofoklesa w reżyserii Rudolfa Zioły. » więcej 2017-11-04, godz. 12:59 "Komunia" walczy o europejskiego Oscara Obraz Anny Zameckiej otrzymał nominację do Europejskiej Nagrody Filmowej w kategorii Dokument. » więcej 2017-11-04, godz. 10:43 Polskie gwiazdy uświetnią festiwal w Chicago W Chicago ruszają pokazy polskich filmów. Przez najbliższe dwa tygodnie widzowie obejrzą ponad 70 produkcji zarówno fabularnych, jak i dokumentalnych. » więcej 2017-11-03, godz. 16:20 Nowy festiwal w Szczecinie. Poznaliśmy szczegóły Wooded City 2018 Sety dj'skie, koncerty, czy specjalne strefy eco i rodzinne na szczecińskiej Łasztowni. Tak ma wyglądać Festiwal Wooded City 2018. » więcej 2017-11-03, godz. 07:31 Polskie kino na festiwalu w Chicago W Chicago w ten weekend rozpoczyna się 29. Festiwal Filmu Polskiego w Ameryce. Ta cykliczna impreza jest nie tylko największym pokazem polskiego filmu w Stanach Zjednoczonych, ale i na całym świecie. » więcej 2017-11-02, godz. 18:04 Nie żyje Grażyna Harmacińska-Nyczka, nestorka szczecińskiego malarstwa Urodzona w Słupcy, studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu i w Sopocie. W 1953 osiedliła się w Szczecinie wraz z "Grupą Sopocką", w skład której weszli młodzi artyści, wychowankowie sopockiej uczelni… » więcej 2017-11-01, godz. 12:55 Znana jest przyczyna śmierci Fryderyka Chopina Wrocławscy patolodzy przez trzy lata badali serce Fryderyka Chopina i właśnie opublikowali wyniki tych badań. Wiadomo już, co było bezpośrednią przyczyną śmierci kompozytora. » więcej 2017-10-31, godz. 00:15 Barbarzyńskie tsunami. Nowa wystawa w Muzeum Narodowym Ponad 500 eksponatów, m.in. zabytkowych monet, ozdób, glinianych naczyń czy elementów biżuterii można od poniedziałku oglądać na wystawie "Barbarzyńskie tsunami. Okres Wędrówek Ludów w dorzeczu Odry i Wisły" w Muzeum Narodowym… » więcej
299300301302303304305