Kawiarenka Muzyczna
Radio SzczecinRadio Szczecin » Kawiarenka Muzyczna

Tegoroczny Kontrapunkt próbuje odpowiedzieć na pytanie "Kim jesteś?", a poszczególne spektakle festiwalu podsuwają wiele odpowiedzi na tak postawione pytanie. Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Tegoroczny Kontrapunkt próbuje odpowiedzieć na pytanie "Kim jesteś?", a poszczególne spektakle festiwalu podsuwają wiele odpowiedzi na tak postawione pytanie. Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Droga do piątkowego finału prowadzi przez Bröllin i Berlin. Najpierw w Zamku Bröllin pokazany zostanie spektakl zainspirowany autobiograficzną książką Aurelii Scheffel: „Łódź - historia".
To opis jej dzieciństwa z okresu przed II Wojną Światową. Autorka wspomina polskich, żydowskich i niemieckich sąsiadów z jednego podwórka, a następnie ich dotkliwe doświadczenia z czasów wojny. I takie doświadczenia wojenne można przeżywać na nowo, pamiętać o ofiarach i bohaterach, ale można też je wymazać z pamięci. Jednak nie wyjaśnione i "zamiecione pod dywan" wracają w postaci demonów.

- Ta czarna pamięć to wypierana pamięć multikulturowego miasta, miasta w dużej części żydowskiego; miasta, które akcentuje swoją polskość. A z drugiej strony "biała siła" czyli rosnące wpływy ruchów nazistowskich w Polsce, zwłaszcza w tym rejonie - zauważa Piotr Ratajczak, reżyser prezentowanej w środę, przejmującej opowieści o Białymstoku: "Biała siła, czarna pamięć".

W Berlinie zaś kontrapunktowa publiczność obejrzy spektakl w Deutsches Theater. Będzie to sztuka "Uległość" w reżyserii Stephana Kimmiga: jest rok 2022. Francja przeżywa przełom. Pierwszy raz w europejskim kraju, w wyborach na prezydenta, zwyciężył kandydat Bractwa Muzułmańskiego. Muzułmanie zdobyli władzę w spokojny, prawny i demokratyczny sposób. Ale co to znaczy, kiedy islam dochodzi do władzy?

Tegoroczny Kontrapunkt próbuje odpowiedzieć na pytanie: "Kim jesteś?", a poszczególne spektakle festiwalu podsuwają wiele odpowiedzi na tak postawione pytanie. Między innymi w nurcie "off kontrapunkt". Tam w czwartek o godz. 17-tej Teatr Krzyk (na deskach Teatru Kana) zaprezentuje swój spektakl: "To face".
Relacja Małgorzaty Frymus

Zobacz także

2017-08-21, godz. 07:53 Kolekcjonerski banknot: 300-lecie koronacji Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej Narodowy Bank Polski wprowadza do obiegu 20-złotowy banknot upamiętniający 300-lecie koronacji Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. » więcej 2017-08-20, godz. 17:44 Dni Kultury Romskiej na Zamku Książąt Pomorskich [WIDEO, ZDJĘCIA] Tłum szczecinian bawi się w rytm cygańskiej muzyki na małym dziedzińcu Zamku Książąt Pomorskich. » więcej 2017-08-19, godz. 16:24 Różany Ogród Sztuki, czyli ozdoby, spektakl i koncert [ZDJĘCIA] Szczecinianie projektowali biżuterię i uczyli się gry aktorskiej - to na Różance w ramach sobotniego Różanego Ogrodu Sztuki. » więcej 2017-08-19, godz. 16:07 Nie żyje Janusz Głowacki - człowiek kina, dramaturg i pisarz Nie żyje Janusz Głowacki polski prozaik, dramaturg, scenarzysta, felietonista i autor scenariuszy filmowych. Miał 79 lat. » więcej 2017-08-19, godz. 08:34 Znany filmowiec ma swoją promenadę w Ińsku Promenada w Ińsku ma już swojego patrona - Jerzego Hoffmana. Znany filmowiec, scenarzysta i reżyser, między innymi Trylogii czy "Starej Baśni", odsłonił pamiątkowy obelisk podczas Ińskiego Lata Filmowego. » więcej 2017-08-18, godz. 21:01 Uwertura tragiczna w ramach festiwalu Sacrum Non Profanum [ZDJĘCIA] Podczas drugiego dnia festiwalu "Sacrum Non Profanum" w szczecińskiej Filharmonii odbył się koncert "Hommage a Andrzej Panufnik", podczas którego wykonano "Uwerturę tragiczną". Jest to utwór napisany przez Panufnika jeszcze w okupowanej… » więcej 2017-08-18, godz. 17:38 Przyjaciele, pisarze i czytelnicy pożegnali Wandę Chotomską W Warszawie pożegnano jedną z najbardziej znanych współczesnych polskich pisarek dla najmłodszych - Wandę Chotomską. W kościele Pokamedulskim na Bielanach odprawiono mszę żałobną w jej intencji, a następnie Wanda Chotomska spoczęła… » więcej 2017-08-18, godz. 08:56 Promenada znanego reżysera w Ińsku. Hoffman: Jestem ostatnim reliktem kultu jednostki Twórca takich filmów jak "Pan Wołodyjowski", "Potop", "Ogniem i mieczem", "Stara baśń" - gościem 44. Ińskiego Lata Filmowego. » więcej 2017-08-17, godz. 20:08 Andrzej Panufnik. Życie i twórczość - wystawa na Zamku [ZDJĘCIA] Rozpoczął się XIII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny "Sacrum Non Profanum". Rozpoczął się wyjątkowo - nie od koncertu, ale od wernisażu wystawy zdjęć wdowy po polskim kompozytorze Andrzeju Panufniku. » więcej 2017-08-17, godz. 13:38 Dwukrotnie opłynął samotnie kulę ziemską. Teraz powstanie o nim film Film o jednym z najwybitniejszych polskich żeglarzy powstaje w Świnoujściu. Rozgrywane tam regaty o puchar Poloneza stały się planem zdjęciowym do dokumentu o Krzysztofie Baranowskim. » więcej
312313314315316317318