Kawiarenka Muzyczna
Radio SzczecinRadio Szczecin » Kawiarenka Muzyczna

Polifonia, chorał gregoriański i improwizacje organowe rozpoczęły XIV Szczeciński Festiwal Muzyki Dawnej. Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin]
Polifonia, chorał gregoriański i improwizacje organowe rozpoczęły XIV Szczeciński Festiwal Muzyki Dawnej. Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin]
Polifonia, chorał gregoriański i improwizacje organowe rozpoczęły XIV Szczeciński Festiwal Muzyki Dawnej. Podczas koncertu inauguracyjnego w Bazylice Archikatedralnej muzykowi i śpiewakom towarzyszył tzw. live painting. Karsten Mittag podczas wydarzenia namalował trzy obrazy inspirowane muzyką.
Tematem przewodnim tegorocznego festiwalu jest „barwa". Słowo to odnosi się zarówno do brzmienia poszczególnych instrumentów, jak i do tego, co zobaczyliśmy w katedrze: malarstwo na żywo i barwy zachodzącego słońca przenikające przez witraże katedry.

- Świetne, w prostocie: głębia. Obrazy, skojarzenia z melodią. W ogóle nie słyszałam koncertu, ja go widziałam! - mówiła jedna z uczestniczek zdarzenia.

Z koncertu zadowolony był też organista-improwizator, Tomasz Orlow.

- Mieliśmy do czynienia z syntezą sztuk, organy mnie zauroczyły, jest to jeden z lepszych w Polsce instrumentów współcześnie wybudowanych o bardzo dobrze przeprowadzonej intonacji głosów - ocenił Orlow.

W sobotę wieczorem, w ramach festiwalu, na dziedzińcu Muzeum Narodowego przy ul. Staromłyńskiej wybrzmi recital Marcina Świątkiewicza, jednego z najwybitniejszych polskich współczesnych klawesynistów. Początek o godz. 20.
Relacja Małgorzaty Frymus

Zobacz także

2017-04-21, godz. 21:23 Kolorowa parada na rozpoczęcie przeglądu teatrów Kolorowa parada przebierańców, szczudlarzy i artystów przeszła ulicami Szczecina. Korowód otwiera 52. Przegląd Teatrów Małych Form Kontrapunkt. » więcej 2017-04-21, godz. 20:10 Odkryto nieznany szkic Michała Anioła Włoscy konserwatorzy na odwrocie słynnego szkicu Michała Anioła „Ofiarowanie Izaaka” odkryli jego pierwowzór. Nieznane dotychczas dzieło od soboty będzie można oglądać w Rzymie w Muzeach Kapitolińskich. » więcej 2017-04-21, godz. 12:04 Rusza Kontrapunkt! Na początek kolorowa parada i "Cisza w Troi" Kolorowa parada ulicami Szczecina rozpocznie w piątek wieczorem jeden z najstarszych festiwali teatralnych w Polsce, czyli Kontrapunkt. » więcej 2017-04-20, godz. 21:11 65 lat małżeństwa Kulmów Joanna i Jan Kulmowie obchodzili na Uniwersytecie Szczecińskim żelazny jubileusz, czyli 65. rocznicę swojego ślubu. » więcej 2017-04-20, godz. 08:11 Pamiętali o powstańcach z getta Szczecinianie pamiętali o bohaterach Powstania w Getcie Warszawskim. W środę, w 74. rocznicę wybuchu zrywu, w siedzibie Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Szczecinie odbyło się okolicznościowe spotkanie. Ze spektaklem poetycko-muzycznym… » więcej 2017-04-19, godz. 19:41 Żelazny jubileusz Kulmów w Szczecinie Joanna Kulmowa - poetka, autorka książek dla dzieci i młodzieży oraz Jan Kulma - reżyser, muzyk, filozof, pisarz - obchodzą 65. rocznicę ślubu czyli żelazny jubileusz. » więcej 2017-04-16, godz. 18:57 Trwają prace nad scenariuszem wystawy stałej Muzeum Historii Polski Ma być nowoczesna, multimedialna i ukazująca najdawniejsze dzieje Polski po czasy współczesne - w Muzeum Historii Polski trwają prace nad koncepcją wystawy stałej. » więcej 2017-04-16, godz. 15:29 Polski film w finale konkursu w Cannes Szansa na Złotą Palmę dla polskiego reżysera, absolwenta Gdyńskiej Szkoły Filmowej. Krótkometrażowy film Grzegorza Mołdy "Koniec widzenia" znalazł się w finale konkursu w Cannes. » więcej 2017-04-15, godz. 18:36 Poznaliśmy laureatkę nagrody imienia Zbyszka Cybulskiego Marta Nieradkiewicz została laureatką nagrody imienia Zbyszka Cybulskiego. Aktorka była nominowana za role w filmach "Zjednoczone stany miłości" oraz "Kamper". » więcej 2017-04-13, godz. 14:26 Historyczny moment dla XIV-wiecznego kościoła w Jasienicy [ZDJĘCIA] Najprawdopodobniej po raz pierwszy dźwięki organów rozbrzmiały XIV-wiecznym kościele w Jasienicy. » więcej
333334335336337338339