"Wrzeszczałem, machałem marynarką i fotografowałem" - Szczeciński Festiwal Młodych Talentów sprzed lat - oczami fotografa. Do tej imprezy nawiązuje nadchodzący dwudniowy festiwal "Klubowy paprykarz i oranżada", który odbędzie się w środę i czwartek w Filharmonii w Szczecinie.
- Gdy nadszedł festiwal kupił bilet i poszedł na imprezę jako widz - wspomina Wróblewski. - Zostałem, kibicowałem, wymachiwałem marynarką. Chciałem to zarejestrować, bo to było niesamowite. Ten rock 'n' roll, który myśmy chłonęli.
Jazzująco-swingujący koncert z udziałem Gaby Kulki i Warszawskiej Orkiestry Rozrywkowej odbędzie się 5 lipca. Podczas koncertu w nowym wydaniu zabrzmią dobrze znane wszystkim piosenki m.in. "Dlaczego ona, nie ja" - Ireny Santor, "Czarodzieje" - Skaldów czy "Pod Papugami" - Czesława Niemena.
Nowe brzmienie big beatu - 6 lipca. Usłyszymy m.in. Tymona Tymańskiego, Krzysztofa Zalewskiego, SKUBASA, Jacka "Budynia" Szymkiewicza i innych.
Lata 60. w Polsce Ludowej zaowocowały różnego rodzaju festiwalami: od jazzowych po te promujące piosenkę radziecką. Szczeciński Festiwal Młodych Talentów w 1963, który odbył się w dwóch odsłonach, wpisał się na listę najbardziej inspirujących wydarzeń muzycznych tamtego okresu.
W Szczecinie swoją karierę rozpoczęli Czesław Niemen, Maryla Rodowicz czy Karin Stanek.
Zbigniew Wróblewski mieszka w Szczecinie od 1947 roku. Jest zawodowym fotografem i instruktorem fotografii i filmu. Udokumentował m.in. wydarzenia związane ze szczecińskim big-beatem i środowisko "Chłopców z Sorrento", z którego wywodził się wokalista Czerwono-Czarnych, Henryk Fabian.
Zobacz także
2017-12-06, godz. 10:35
Gwiazdy światowego kina w Dubaju
Gwiazdy światowego kina spotkają się w środę na otwarciu Dubajskiego Festiwalu Filmowego.
» więcej
2017-12-05, godz. 14:40
"Pioun - nuty odzyskane" w Filharmonii Szczecińskiej
Stare pieśni po liftingu, czyli jazz i minimalizm połączony z muzyką etniczną - ten oryginalny projekt pod nazwą "Pioun - nuty odzyskane" będzie do usłyszenia we wtorkowy wieczór w szczecińskiej Filharmonii.
» więcej
2017-12-05, godz. 08:53
Oto najlepsze spektakle i najlepsi aktorzy. Bursztynowe Pierścienie przyznane
Bursztynowe Pierścienie rozdane. To nagrody przyznawane najlepszym spektaklom i aktorom ze Szczecina. Gala wręczenia wyróżnień odbyła się w poniedziałek wieczorem w szczecińskiej Pleciudze.
» więcej
2017-12-03, godz. 17:51
Nagroda dla Żeglińskiego za "Drogę powrotną"
Film absolwenta Akademii Sztuki w Szczecinie wygrał 14. Przegląd Filmów Amatorskich Łapa 2017. Mateusz Żegliński pierwszą nagrodę zdobył za dokument "Droga powrotna". Jak czytamy w werdykcie jury - to wyróżnienie za realistyczne…
» więcej
2017-12-03, godz. 09:32
Carl Loewe patronem ogólnopolskiego konkursu w Szczecinie
Abir Chanaa ze Szczecina i Michał Janicki z Warszawy laureatami I Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego im. Carla Loewe w Szczecinie.
» więcej
2017-12-02, godz. 17:02
R. Czejarek promował "Sekrety Pomorza Zachodniego" [ZDJĘCIA]
Jestem zaskoczony sukcesem swoich książek - mówił podczas spotkania z czytelnikami Roman Czejarek. Pochodzący ze Szczecina dziennikarz radiowy promował swoje najnowsze wydawnictwo "Sekrety Pomorza Zachodniego".
» więcej
2017-12-02, godz. 09:45
Powiększona orkiestra na scenie [ZDJĘCIA]
Piękna i trudna: "Pieśń nocy Mahlera" wybrzmiała w Filharmonii imienia Mieczysława Karłowicza w Szczecinie.
» więcej
2017-12-01, godz. 10:46
O wojnie i rewolucji w Syrii. Rafał Grzenia z nową książką w Szczecinie
Reporter Rafał Grzenia, który kilka razy odwiedzał tereny opanowane przez rebeliantów w objętej rewolucją i wojną domową Syrii oraz rozmawiał z setkami ludzi cierpiących przez ciągnący się od lat konflikt, spotkał się z czytelnikami…
» więcej
2017-11-30, godz. 19:17
Wystartował 11. Festiwal Komedii SZPAK
W ramach festiwalu komedii SZPAK w ciągu czterech najbliższych dni odbędą się dwa konkursy: stand-upu i kabaretów, wielki, improwizowany finał z udziałem gwiazd i improbajka - czyli szpaczek dla dzieci. Wszystko w Domu Kultury Sł…
» więcej
2017-11-30, godz. 17:20
Skandaliczna wystawa w Berlinie
W Berlinie otwarto wystawę "Muzeum Męczenników". Przedstawiono na niej islamskich zamachowców z Paryża, Nowego Jorku, czy też z Moskwy jako męczenników. Obok znajdują się wizerunki między innymi świętego Maksymiliana Kolbego.
» więcej