Kawiarenka Muzyczna
Radio SzczecinRadio Szczecin » Kawiarenka Muzyczna

Wiele meteorytów przemierzało kosmos przez miliony lat, zanim wylądowały na naszej planecie. źródło: pixabay.com-1017666-TBIT (domena publiczna)
Wiele meteorytów przemierzało kosmos przez miliony lat, zanim wylądowały na naszej planecie. źródło: pixabay.com-1017666-TBIT (domena publiczna)
W paryskim muzeum przyrody można zachwycać się meteorytami. To najnowsza wystawa w tej placówce, która poprzednio pokazywała historię wszystkich gatunków niedźwiedzi na świecie. Teraz sięgnęła do gwiazd i ekspozycja cieszy się wielkim powodzeniem.
Meteoryty spadające z nieba fascynowały od stuleci, jednak dopiero w XIX wieku zaczęto je traktować w sposób naukowy. Wcześniej wzbudzały sensację, emocje i budziły lęk przed nieznanym. Badacze potraktowali je jako przedmioty naukowej analizy, która może przynieść choć trochę wiedzy o wszechświecie. Tym bardziej, że współczesne technologie pozwalają na odkrywanie wielu do tej pory nieznanych tajemnic naszego Układu Słonecznego.

Niektóre meteoryty powstały ponad cztery i pół miliarda lat temu. Ich historia jest przedstawiona na paryskiej wystawie, która będzie czynna do dziesiątego czerwca przyszłego roku. Wiele meteorytów przemierzało kosmos przez miliony lat, zanim wylądowały na naszej planecie.

Były inspiracją dla naukowców, ale także dla artystów. Fascynują i przerażają, gdy myśli się o ich zderzeniu z Ziemią. Na Francję spadło ich 77. Największy, w XVII wieku, ważył 625 kilogramów. Ostatni zaobserwowany spadł na dach domu, w którym mieszka kobieta nosząca nazwisko Kometa.
Relacja Marka Brzezińskiego (IAR)

Zobacz także

2018-09-19, godz. 16:25 MDF, czyli nie tylko muzyka w filharmonii. Rusza nowy festiwal MDF Festival - Music.Design.Form, który łączy różne dziedziny sztuki, rozpoczyna się w środę w filharmonii w Szczecinie. W programie są nie tylko koncerty, ale także wystawy i instalacje interaktywne, dyskusje i wykłady oraz warsztaty… » więcej 2018-09-19, godz. 14:28 "Niepodległa bez barier - od morza do Tatr". Finał konkursu [ZDJĘCIA] "Niepodległa bez barier - od morza do Tatr" - pod takim hasłem odbył się w Szczecinie wojewódzki finał 16. edycji konkursu "Sztuka osób niepełnosprawnych". » więcej 2018-09-18, godz. 22:06 Gratka dla młodych widzów. Kino Dzieci w Szczecinie Festiwal Filmowy Kino Dzieci odbędzie się w Szczecinie. Od 22 do 29 września w Klubie Delta w Dąbiu młodzi widzowie będą mogli zobaczyć osiem produkcji. Wezmą też udział w głosowaniu, dołączając tym samym do ogólnopolskiego… » więcej 2018-09-18, godz. 20:41 Wspólne Brzmienia w Szczecinie. Nowe wyzwanie Chóru AM Chór Akademii Morskiej w Szczecinie zaśpiewa z grupą Mikromusic, Skubasem oraz Smolikiem. W najbliższy poniedziałek rusza 5. edycja "Wspólnego Brzmienia". » więcej 2018-09-18, godz. 18:35 Warto czytać dzieciom już od narodzin Instytut Książki rozpoczyna nową odsłonę kampanii społecznej „Mała książka - wielki człowiek”. Ma ona przypomnieć wszystkim rodzicom, opiekunom i dziadkom o korzyściach z rodzinnego czytania już od chwili narodzin dziecka. » więcej 2018-09-18, godz. 17:53 "Jeszcze dzień życia" w Gdyni. Groza wojny i reporter Kapuściński w akcji Na festiwalu w Gdyni pokazano film o Ryszardzie Kapuścińskim i wojnie w Angoli. "Jeszcze dzień życia" w reżyserii Damiana Nenowa i Raula de la Fuente to inspirowana książką Ryszarda Kapuścińskiego historia reportera realizującego… » więcej 2018-09-17, godz. 07:56 Rozpoczyna się 43. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni W Gdyni rozpoczyna się 43. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych. W tym roku podczas festiwalu zostanie pokazanych ponad 130 filmów, a o nagrodę główną imprezy - Złote Lwy - będzie walczyło 16 produkcji. » więcej 2018-09-16, godz. 10:28 Na Gotyckim Szlaku w Czachowie. Publiczność zachwycona IX Letni Festiwal Wędrowny Na Gotyckim Szlaku zawędrował w sobotę do Czachowa. W unikatowym kościele z drugiej połowy XIII wieku zabrzmiała muzyka polska i niemiecka z przełomu XVI/XVII wieku. » więcej 2018-09-15, godz. 19:27 Robotnicy Czerwca '76 w filmie "Klecha" Prawie 700 statystów bierze udział w jednej z najważniejszych scen filmu "Klecha", poświęconego życiu i działalności księdza Romana Kotlarza. Duchowny był nieformalnym kapelanem radomskich robotników, którzy przeszło cztery dekady… » więcej 2018-09-15, godz. 17:02 Festiwal Wędrowny Na Gotyckim Szlaku dotarł do Czachowa IX Letni Festiwal Wędrowny Na Gotyckim Szlaku odbywa się w sobotę w Cedyni, Lubiechowie Górnym i Czachowie. To spotkania muzyczne w zabytkowych, gotyckich kościołach oraz zwiedzanie ich okolic. » więcej
253254255256257258259