Kawiarenka Muzyczna
Radio SzczecinRadio Szczecin » Kawiarenka Muzyczna

Mapping, "Cienie zapomnianych kultur". Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Mapping, "Cienie zapomnianych kultur". Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Mapping, "Cienie zapomnianych kultur". Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Mapping, "Cienie zapomnianych kultur". Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
"Cienie zapomnianych kultur". Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
"Cienie zapomnianych kultur". Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Historię Kołbacza wyświetloną na ścianie gotyckiego kościoła można było obejrzeć w sobotę wieczorem w ramach kolejnej edycji "Cieni zapomnianych kultur". Tym razem Stowarzyszenie Spichlerz Sztuki tematem przewodnim wydarzenia uczyniło właśnie Kołbacz.
"Cienie zapomnianych kultur" to cykl wydarzeń kulturalnych, które odbywają się w niezwykłej atmosferze XIII-wiecznego kościoła cysterskiego w Kołbaczu, najstarszego ceglanego obiektu na Pomorzu Zachodnim. Impreza ma na celu prezentowanie tematów kulturowych, etnograficznych i historycznych zacieranych przez czas, a wartych ocalenia i skonfrontowania ze współczesnością.

800-letni kościół, zamieniony przed wiekami na spichlerz, ma stać się galerią. Zakłada to właśnie "Projekt: Kołbacz". - Chcemy w tej galerii zorganizować muzeum diecezjalne. Natomiast w domu konwersów - zaplecze - mówi kustosz Kołbacza i proboszcz, ksiądz Andrzej Sowa. - Tematem projektu jest polepszenie dostępności turystycznej do obiektu, jakim było dawne opactwo, a później letnia rezydencja książęca.

W tym roku organizatorzy imprezy przygotowali koncert, podczas którego zaprezentowano współczesną interpretację na klarnety i wiolonczelę średniowiecznych utworów Piotra z Grudziądza. Był także mapping inspirowany historią cystersów kołbackich. - Warto tutaj przyjeżdżać. Wszystko jest wpisane w to opactwo. Wszystko wyglądało przepięknie. Kto w tym roku nie przyjechał, niech żałuje. To było spotkanie z wyższą sztuką w miejscu historycznym. Światła i dźwięk były ze sobą tak spasowane, że aż nie możemy wypowiedzieć tego, co czujemy - mówili widzowie.

"Cienie zapomnianych kultur" odbyły się już po raz 11.
Relacja Małgorzaty Frymus.

Zobacz także

2018-02-05, godz. 17:21 "O dwóch takich, co skroplili azot" - wybuchy w centrum Szczecina [ZDJĘCIA] Dwóch szalonych naukowców i spektakularny wybuch ciekłego azotu można było zobaczyć w poniedziałek na placu Zamenhofa w Szczecinie. » więcej 2018-02-05, godz. 16:26 Sztuka osób niepełnosprawnych. Wystawa w Szczecinie [ZDJĘCIA] Sztuka to dla nich lekarstwo na intelektualną i fizyczną niepełnosprawność - tak mówią terapeuci o uczestnikach ogólnopolskiego konkursu artystycznego. Ich prace można było oglądać w poniedziałek w Filharmonii im. Mieczysława… » więcej 2018-02-05, godz. 08:59 Światowej sławy jazzman w Radiu Szczecin: Muzyka jest niezwykle potężna, symboliczna [WIDEO] Jazz to metafora demokracji i służy do jednoczenia ludzi - tak mówi Wynton Marsalis i zachęca, by dobrego jazzu posłuchać w poniedziałek na antenie Radia Szczecin. » więcej 2018-02-04, godz. 12:33 Wojciech Pokora nie żyje W wieku 83 lat zmarł Wojciech Pokora. Jeden z najwybitniejszych i najpopularniejszych polskich aktorów komediowych. Wykładowca warszawskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej. » więcej 2018-02-04, godz. 08:37 "Niesamowite wrażenie, genialny głos". Koncert w Muzeum Narodowym Aksamitny sopran Aldony Bartnik podczas sobotniego koncertu w Muzeum Narodowym zachwycił publiczność. Rezydentka Fundacji Akademia Muzyki Dawnej w wybranym przez siebie repertuarze zaprezentowała kantaty od XVI do XVIII wieku. » więcej 2018-02-03, godz. 20:50 Tajemnicza broń, terroryści i agenci. Jest już nowa książka Rudnickiego "Remedium 111", czyli najnowsza książka szczecińskiego dziennikarza Marka Boszko-Rudnickiego właśnie trafiła do księgarń. To opowieść o polskim dziennikarzu i hiszpańskiej agentce, którzy usiłują odnaleźć tajemniczą broń… » więcej 2018-02-03, godz. 16:34 W magicznym świecie kantat. Karnawałowy koncert w muzeum Koncert karnawałowy "W magicznym świecie kantat" odbędzie się w sobotę w Muzeum Narodowym przy Wałach Chrobrego w Szczecinie. Wydarzenie otwiera jubileusz 10-lecia Fundacji Akademia Muzyki Dawnej. » więcej 2018-02-03, godz. 08:45 Góry w Szczecinie. Filmy i promocje książek Filmy, spotkanie i promocje książek o górach. Od piątku w Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym trwa 7. Przegląd Filmów o Górach O! GÓRY im. Tadeusza Piotrowskiego. » więcej 2018-02-02, godz. 23:23 Koncert w cerkwi i odznaczenie dla zasłużonej szczecinianki Męski Zespół Wokalny "Ikos" wystąpi w sobotę wieczorem w cerkwi św. Mikołaja w Szczecinie. Chór wykona hymny liturgii prawosławnej zaczerpnięte z tradycji bizantyjskiej i słowiańskiej obejmujące okres Bożego Narodzenia. » więcej 2018-02-02, godz. 12:24 Mocna teza historyka IPN. Promocja książki w Szczecinie "Niemcy chciały okupować Polskę w 1980 roku" - taka tezę stawia Filip Gańczak w książce "Polski nie oddamy". » więcej
279280281282283284285