Kawiarenka Muzyczna
Radio SzczecinRadio Szczecin » Kawiarenka Muzyczna

Do tegorocznego Narodowego Czytania para prezydencka wybrała osiem nowel z ponad stu nadesłanych propozycji tytułów. źródło: https://www.prezydent.pl/kancelaria/narodowe-czytanie/narodowe-czytanie-2019/nowele/
Do tegorocznego Narodowego Czytania para prezydencka wybrała osiem nowel z ponad stu nadesłanych propozycji tytułów. źródło: https://www.prezydent.pl/kancelaria/narodowe-czytanie/narodowe-czytanie-2019/nowele/
W sobotę po raz ósmy w całej Polsce i poza jej granicami odbędzie się Narodowe Czytanie. W tym roku lekturą są nowele polskie. Akcja propagująca znajomość naszej literatury odbywa się z inicjatywy prezydenta Rzeczpospolitej.
Do tegorocznego Narodowego Czytania para prezydencka wybrała osiem nowel z ponad stu nadesłanych propozycji tytułów. Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką rozpoczną ogólnopolską akcję w Ogrodzie Saskim w Warszawie.

W ubiegłym roku akcja Narodowe Czytanie miała wyjątkowy charakter w związku z jubileuszem 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Jako lekturę wybrano "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego, w której autor dokonał bilansu pierwszych lat niepodległości Polski, zwracając uwagę na entuzjazm i chęć odbudowy państwa.

Para Prezydencka rozpoczyna Narodowe Czytanie od samego początku istnienia akcji, czyli od 2012 roku. Wtedy wspólną lekturą był "Pan Tadeusz" Adama Mickiewicza.

Rok później w całej Polsce rozbrzmiewały dzieła Aleksandra Fredry. W 2014 roku odbyło się Narodowe Czytanie "Trylogii" Henryka Sienkiewicza. Początkowy fragment "Potopu" pod tytułem "Oleńka i Kmicic" przeczytał Adam Woronowicz.

Podczas czwartej edycji Narodowego Czytania lekturą była "Lalka" Bolesława Prusa.

W 2016 roku w całej Polsce można było usłyszeć "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza. Fragmenty dzieła czytała między innymi Sonia Bohosiewicz.

Bohaterem akcji promującej polską literaturę w 2017 roku było "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego. Większość spośród przysłuchujących się lekturze w Ogrodzie Saskim brała udział w Narodowym Czytaniu już po raz kolejny.

Inicjatywa podobna do Narodowego Czytania zrodziła się w 1998 roku, z okazji dwusetnej rocznicy urodzin Adama Mickiewicza. Polskie Radio współorganizowało wtedy "Maraton z Panem Tadeuszem". Narodową epopeję czytali znani aktorzy. Przed mikrofonem wystąpił między innymi Gustaw Holoubek, który odczytał inwokację z "Pana Tadeusza".

Z roku na rok przybywa miejsc, w których czytana jest polska literatura. W pierwszym roku w akcji Narodowego Czytania wzięło udział 60 miejscowości, w drugim - 750, a dwa lata temu było ich ponad 2000. W ubiegłym roku "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego czytano na wszystkich kontynentach - w blisko 3000 miejsc na całym świecie, w tym w 134 poza granicami Polski, w 33 krajach, nawet na Antarktydzie.

Podstawowym celem Narodowego Czytania jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.

Osiem lektur na ósme Narodowe Czytanie

Dobra pani – Eliza Orzeszkowa

Dym – Maria Konopnicka

Katarynka – Bolesław Prus

Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz

Orka – Władysław Stanisław Reymont

Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefan Żeromski

Sachem – Henryk Sienkiewicz

Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski
Relacja Pauliny Kurek (IAR)

Zobacz także

2019-09-18, godz. 13:21 Ivo Pogorelić owacyjnie przyjęty przez publiczność Kompozycje Bacha, Beethovena, Chopina i Ravela zabrzmiały na Meisinger Music Festival. » więcej 2019-09-17, godz. 16:49 Światowej sławy pianista Ivo Pogorelić w Szczecinie Światowej sławy pianista Ivo Pogorelić zagra we wtorek w ramach Meisinger Music Festival. Artysta okrzyknięty pianistycznym geniuszem, jest laureatem niezliczonej liczby międzynarodowych konkursów. » więcej 2019-09-17, godz. 11:50 Wystawa o rotmistrzu Pileckim w sercu Berlina Przez najbliższe pół roku Berlińczycy i turyści będą mogli poznać historię Witolda Pileckiego, dobrowolnego więźnia Auschwitz i bohatera II wojny światowej. Wystawą o swoim patronie działalność w stolicy Niemiec zainaugurował… » więcej 2019-09-16, godz. 14:06 Laura Mvula zamknęła MUSIC.DESIGN.FORM Festival 2019 [ZDJĘCIA] Doskonały koncert brytyjskiej wokalistki i kompozytorki Laury Mvuli ze szczecińskimi symfonikami, pod dyrekcją znanego amerykańskiego dyrygenta, reżysera, scenarzysty i producenta filmowego Troy'a Millera, zamknął 3-dniowy Festiwal… » więcej 2019-09-16, godz. 07:44 Filmowcy walczą o Złote Lwy w Gdyni W Gdyni rozpoczyna się 44. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych. W Konkursie Głównym o Złote Lwy i inne nagrody będzie walczyło dziewiętnaście filmów fabularnych, w tym trzynaście premier i cztery debiuty reżyserskie. » więcej 2019-09-15, godz. 12:50 Prapremiery na MUSIC.DESIGN.FORM Festiwal [ZDJĘCIA] Warsztaty interaktywnych instalacji świetlnych „Beats and Photos”, a także prapremiery spektaklu dla dzieci oraz projektów zespołów „Kwadrofonik” i Marcina Maseckiego, złożyły się na program drugiego dnia Festiwalu MUSIC… » więcej 2019-09-14, godz. 13:50 Elektronika w Filharmonii W piątek po północy zakończył się pierwszy dzień MUSIC.DESIGN.FORM FESTIWAL. W holu i w podziemiach Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie nowe projekty przedstawili znani twórcy muzyki elektronicznej A_GIM i „pan… » więcej 2019-09-13, godz. 21:17 Ania Karwan i roztańczeni fani w studiu koncertowym Radia Szczecin [DUŻO ZDJĘĆ] "Słucham cię w radiu co tydzień" na bis, publiczność roztańczona i rozśpiewana - tak zakończył się kolejny koncert z serii Blackout w Radiu Szczecin. Ania Karwan wystąpiła w naszym studiu S-1. » więcej 2019-09-13, godz. 20:56 "Boże Ciało" polskim kandydatem do Oscara "Boże Ciało" w reżyserii Jana Komasy jest polskim kandydatem do Oscara w kategorii najlepszy pełnometrażowy film nieanglojęzyczny. Decyzja 7-osobowej Komisji Oscarowej zapadła jednogłośnie. » więcej 2019-09-13, godz. 16:22 Rozpoczyna się MUSIC.DESIGN.FORM Festiwal Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie otwiera w piątek MUSIC.DESING.FORM Festiwal. » więcej
199200201202203204205