Kawiarenka Muzyczna
Radio SzczecinRadio Szczecin » Kawiarenka Muzyczna

Do tegorocznego Narodowego Czytania para prezydencka wybrała osiem nowel z ponad stu nadesłanych propozycji tytułów. źródło: https://www.prezydent.pl/kancelaria/narodowe-czytanie/narodowe-czytanie-2019/nowele/
Do tegorocznego Narodowego Czytania para prezydencka wybrała osiem nowel z ponad stu nadesłanych propozycji tytułów. źródło: https://www.prezydent.pl/kancelaria/narodowe-czytanie/narodowe-czytanie-2019/nowele/
W sobotę po raz ósmy w całej Polsce i poza jej granicami odbędzie się Narodowe Czytanie. W tym roku lekturą są nowele polskie. Akcja propagująca znajomość naszej literatury odbywa się z inicjatywy prezydenta Rzeczpospolitej.
Do tegorocznego Narodowego Czytania para prezydencka wybrała osiem nowel z ponad stu nadesłanych propozycji tytułów. Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką rozpoczną ogólnopolską akcję w Ogrodzie Saskim w Warszawie.

W ubiegłym roku akcja Narodowe Czytanie miała wyjątkowy charakter w związku z jubileuszem 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Jako lekturę wybrano "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego, w której autor dokonał bilansu pierwszych lat niepodległości Polski, zwracając uwagę na entuzjazm i chęć odbudowy państwa.

Para Prezydencka rozpoczyna Narodowe Czytanie od samego początku istnienia akcji, czyli od 2012 roku. Wtedy wspólną lekturą był "Pan Tadeusz" Adama Mickiewicza.

Rok później w całej Polsce rozbrzmiewały dzieła Aleksandra Fredry. W 2014 roku odbyło się Narodowe Czytanie "Trylogii" Henryka Sienkiewicza. Początkowy fragment "Potopu" pod tytułem "Oleńka i Kmicic" przeczytał Adam Woronowicz.

Podczas czwartej edycji Narodowego Czytania lekturą była "Lalka" Bolesława Prusa.

W 2016 roku w całej Polsce można było usłyszeć "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza. Fragmenty dzieła czytała między innymi Sonia Bohosiewicz.

Bohaterem akcji promującej polską literaturę w 2017 roku było "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego. Większość spośród przysłuchujących się lekturze w Ogrodzie Saskim brała udział w Narodowym Czytaniu już po raz kolejny.

Inicjatywa podobna do Narodowego Czytania zrodziła się w 1998 roku, z okazji dwusetnej rocznicy urodzin Adama Mickiewicza. Polskie Radio współorganizowało wtedy "Maraton z Panem Tadeuszem". Narodową epopeję czytali znani aktorzy. Przed mikrofonem wystąpił między innymi Gustaw Holoubek, który odczytał inwokację z "Pana Tadeusza".

Z roku na rok przybywa miejsc, w których czytana jest polska literatura. W pierwszym roku w akcji Narodowego Czytania wzięło udział 60 miejscowości, w drugim - 750, a dwa lata temu było ich ponad 2000. W ubiegłym roku "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego czytano na wszystkich kontynentach - w blisko 3000 miejsc na całym świecie, w tym w 134 poza granicami Polski, w 33 krajach, nawet na Antarktydzie.

Podstawowym celem Narodowego Czytania jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.

Osiem lektur na ósme Narodowe Czytanie

Dobra pani – Eliza Orzeszkowa

Dym – Maria Konopnicka

Katarynka – Bolesław Prus

Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz

Orka – Władysław Stanisław Reymont

Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefan Żeromski

Sachem – Henryk Sienkiewicz

Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski
Relacja Pauliny Kurek (IAR)

Zobacz także

2018-01-28, godz. 15:12 W nocy poznamy laureatów nagród Grammy Ponad sto kategorii i 30 gatunków muzycznych. Tyle jest nominacji w przypadku przyznawania nagród Grammy nazywanych muzycznymi Oscarami. » więcej 2018-01-28, godz. 10:13 Pełna katedra na Misterium Kolędowym ChAPS-u [ZDJĘCIA] W sobotę wieczorem po raz 36. w Bazylice Archikatedralnej świętego Jakuba Apostoła Chór Akademicki prof. Szyrockiego Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego zaprosił szczecinian na Misterium Kolędowe. Trzy chóry: ChAPS-u… » więcej 2018-01-28, godz. 08:36 Urodziny CD Przełomy - debata o religii w państwie demokratycznym Zwiedzanie wystaw, debaty i pokaz filmu - w ten sposób Centrum Dialogu Przełomy Muzeum Narodowego w Szczecinie obchodzi swoje 2. urodziny. W sobotę wieczorem rozmawiano o „Religii w nowoczesnym państwie demokratycznym" zastanawiając… » więcej 2018-01-27, godz. 16:06 Kolędujmy w Katedrze - zaprasza Chór Akademicki prof. Szyrockiego Jeden z najlepszych bandoneonistów i akordeonistów w Polsce Wiesław Prządka wystąpi w sobotę z ChAPS-sem w Misterium Kolędowym. Misterium Kolędowe Chóru Akademickiego prof. Szyrockiego działa przy Zachodniopomorskim Uniwersytecie… » więcej 2018-01-26, godz. 13:34 "Vivat Mozart" i tort urodzinowy w Filharmonii Dyrektor artystyczny Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie urodził się dokładnie w tym samym dniu co Wolfgang Amadeusz Mozart, choć ponad 200 lat później. Z tej okazji uwielbia wykonywać dzieła Mozarta. W piątek wieczorem… » więcej 2018-01-25, godz. 11:00 "Taka jest rola filharmonii, żeby dzieci edukowały się muzycznie" [WIDEO, ZDJĘCIA] Z utworem "Paszteciki" zmagali się w środę w Filharmonii uczestnicy warsztatów „Śpiewaj to”. » więcej 2018-01-25, godz. 08:44 Elton John ogłasza ostatnie tournee [WIDEO] Elton John wyrusza w ostatnią w życiu trasę koncertową. Z fanami pożegna się podczas tournee, na które złoży się ponad 300 występów, również w Polsce. » więcej 2018-01-25, godz. 08:18 Laureat Konkursu Chopinowskiego w szczecińskiej Filharmonii [ZDJĘCIA] W środę w szczecińskiej Filharmonii w koncercie z cyklu Laureaci Konkursu Chopinowskiego amerykański pianista Kavin Kenner zaprezentował utwory Fryderyka Chopina i Franza Schuberta. » więcej 2018-01-24, godz. 07:56 Szczecińskie obchody urodzin Gałczyńskiego [ZDJĘCIA] 113. urodziny Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego świętowano w Domu Kultury 13 Muz. » więcej 2018-01-23, godz. 19:46 Pogrzeb D. O'Riordan, wokalistki Cranberries Msza, a potem prywatna ceremonia pogrzebowa dla rodziny - tak wyglądało pożegnanie Dolores O'Riordan. Wokalistka grupy Cranberries spoczęła we wtorek u boku swego ojca. » więcej
291292293294295296297