Kawiarenka Muzyczna
Radio SzczecinRadio Szczecin » Kawiarenka Muzyczna

Do tegorocznego Narodowego Czytania para prezydencka wybrała osiem nowel z ponad stu nadesłanych propozycji tytułów. źródło: https://www.prezydent.pl/kancelaria/narodowe-czytanie/narodowe-czytanie-2019/nowele/
Do tegorocznego Narodowego Czytania para prezydencka wybrała osiem nowel z ponad stu nadesłanych propozycji tytułów. źródło: https://www.prezydent.pl/kancelaria/narodowe-czytanie/narodowe-czytanie-2019/nowele/
W sobotę po raz ósmy w całej Polsce i poza jej granicami odbędzie się Narodowe Czytanie. W tym roku lekturą są nowele polskie. Akcja propagująca znajomość naszej literatury odbywa się z inicjatywy prezydenta Rzeczpospolitej.
Do tegorocznego Narodowego Czytania para prezydencka wybrała osiem nowel z ponad stu nadesłanych propozycji tytułów. Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką rozpoczną ogólnopolską akcję w Ogrodzie Saskim w Warszawie.

W ubiegłym roku akcja Narodowe Czytanie miała wyjątkowy charakter w związku z jubileuszem 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Jako lekturę wybrano "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego, w której autor dokonał bilansu pierwszych lat niepodległości Polski, zwracając uwagę na entuzjazm i chęć odbudowy państwa.

Para Prezydencka rozpoczyna Narodowe Czytanie od samego początku istnienia akcji, czyli od 2012 roku. Wtedy wspólną lekturą był "Pan Tadeusz" Adama Mickiewicza.

Rok później w całej Polsce rozbrzmiewały dzieła Aleksandra Fredry. W 2014 roku odbyło się Narodowe Czytanie "Trylogii" Henryka Sienkiewicza. Początkowy fragment "Potopu" pod tytułem "Oleńka i Kmicic" przeczytał Adam Woronowicz.

Podczas czwartej edycji Narodowego Czytania lekturą była "Lalka" Bolesława Prusa.

W 2016 roku w całej Polsce można było usłyszeć "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza. Fragmenty dzieła czytała między innymi Sonia Bohosiewicz.

Bohaterem akcji promującej polską literaturę w 2017 roku było "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego. Większość spośród przysłuchujących się lekturze w Ogrodzie Saskim brała udział w Narodowym Czytaniu już po raz kolejny.

Inicjatywa podobna do Narodowego Czytania zrodziła się w 1998 roku, z okazji dwusetnej rocznicy urodzin Adama Mickiewicza. Polskie Radio współorganizowało wtedy "Maraton z Panem Tadeuszem". Narodową epopeję czytali znani aktorzy. Przed mikrofonem wystąpił między innymi Gustaw Holoubek, który odczytał inwokację z "Pana Tadeusza".

Z roku na rok przybywa miejsc, w których czytana jest polska literatura. W pierwszym roku w akcji Narodowego Czytania wzięło udział 60 miejscowości, w drugim - 750, a dwa lata temu było ich ponad 2000. W ubiegłym roku "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego czytano na wszystkich kontynentach - w blisko 3000 miejsc na całym świecie, w tym w 134 poza granicami Polski, w 33 krajach, nawet na Antarktydzie.

Podstawowym celem Narodowego Czytania jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.

Osiem lektur na ósme Narodowe Czytanie

Dobra pani – Eliza Orzeszkowa

Dym – Maria Konopnicka

Katarynka – Bolesław Prus

Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz

Orka – Władysław Stanisław Reymont

Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefan Żeromski

Sachem – Henryk Sienkiewicz

Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski
Relacja Pauliny Kurek (IAR)

Zobacz także

2017-08-09, godz. 09:05 Hakerzy szantażują HBO. Chodzi o scenariusz "Gry o tron" Grupa tajemniczych hakerów szantażuje telewizję HBO. Domagają się milionów dolarów okupu, grożąc ujawnianiem scenariuszy serialu "Gra o tron" i innych wykradzionych dokumentów. » więcej 2017-08-07, godz. 07:33 Prawykonanie utworu "Odyssea" zachwyciło widzów Opery na Zamku [ZDJĘCIA] Owacjami na stojąco i prośbami o bisy publiczność dziękowała twórcom i wykonawcom "Odyssea" - utworu, którego prawykonanie odbyło się w niedzielę w sali Opery na Zamku. Kompozycję, specjalnie na zlot żaglowców The Tall Ships… » więcej 2017-08-07, godz. 01:05 Morskie rzeźby z piasku do zobaczenia na TSR [WIDEO, ZDJĘCIA] Widowiskowe rzeźby z piasku można oglądać na Nabrzeżu Starówka na szczecińskiej Łasztowni. Powstały w ramach Festiwalu Rzeźby w Piasku, który towarzyszy finałowi regat The Tall Ships Races w Szczecinie. » więcej 2017-08-06, godz. 22:27 Festiwal Orkiestr Dętych dobiegł końca. Wiemy kto wygrał Miejska Orkiestra "Moderato" z Warki wygrała I Festiwal Orkiestr Dętych w Szczecinie. W nagrodę otrzymała 1,5 tysiąca złotych oraz Puchar Prezydenta Piotra Krzystka. W tegorocznym festiwalu, który był jedną z atrakcji szczecińskiego… » więcej 2017-08-06, godz. 07:16 "Historia pod Żaglami" Jak wyglądały regaty wielkich żaglowców 40 lat temu, jak prezentują się na morzu żaglowce pod pełnymi żaglami, wreszcie - jak wygląda praca ich załóg. Historię pisaną zdjęciami szczecinianina Marka Czasnojcia od soboty można… » więcej 2017-08-05, godz. 18:45 Ostatni koncert w ramach "Grechuta Festiwal" W Świnoujściu rozpoczyna się właśnie ostatni koncert w ramach "Grechuta Festiwal". » więcej 2017-08-05, godz. 11:15 TSR: "Odyssea", czyli dzieło specjalnie na regaty W sali Opery na Zamku trwają ostatnie przygotowania do prapremierowego wykonania utworu symfonicznego Henri Seroki zatytułowanego "Odyssea". » więcej 2017-08-04, godz. 21:01 Tomasz Raczek: kino żeglarskie nie dla "cykorów" [WIDEO, ZDJĘCIA] Filmy "w morskim klimacie" można oglądać w szczecińskim Parku Żeromskiego. W ramach finału regat The Tall Ships Races stanęło tam kino żeglarskie. » więcej 2017-08-04, godz. 12:53 Qftry, Stare Dzwony i Ryczące 20, czyli finał TSR w rytmie szant Spora dawka muzyki szantowej będzie czekać na mieszkańców i turystów podczas finału regat The Tall Ships Races w Szczecinie. Pierwsze koncerty odbędą się w piątek. » więcej 2017-08-03, godz. 20:42 Sztuka dawna w zbiorach kolekcjonerów szczecińskich [ZDJĘCIA] Szczecińscy kolekcjonerzy założyli w 2015 r. Klub Kolekcjonerów i Miłośników Malarstwa i Sztuki Dawnej. Teraz pokazują swoje skarby w Galerii Gotyckiej Zamku Książąt Pomorskich. » więcej
321322323324325326327