Kawiarenka Muzyczna
Radio SzczecinRadio Szczecin » Kawiarenka Muzyczna

Materiał TVP Info
"Milczące pokolenie" Pawła Domańskiego z nagrodą i wyróżnieniami na XI Festiwalu Niepokorni Niezłomni Wyklęci.
Podczas niedzielnej gali, film naszego redakcyjnego kolegi Pawła Domańskiego otrzymał Nagrodę Specjalną Prezesa TVP. Dodatkowo reżyser odebrał wyróżnienie w konkursie głównym o Nagrodę Złoty Opornik - za ukazanie źródeł tożsamości oraz wyróżnienie w konkursie o Nagrodę Im. Janusza Krupskiego, za odwagę, trud poszukiwania i przedstawiania tematów i postaci niepokornych, niezłomnych, wyklętych.

Paweł Domański odwiedził miejsca walk, miejsca tortur wileńskich AK-owców – powiedział podczas gali Jacek Kurski, prezes TVP.

– Miło mi nagrodzić ten ważny film o losach tragicznych pokolenia AK-owskiego, które przez lata nie mogło mówić o sobie i walczyć o siebie. Tego wyrazem jest też ten festiwal. "Milczące pokolenie", bo przez lata nie mogło mówić o sobie, nie mogło bronić się, na szczęście znaleźli się ludzie, którzy często wbrew własnym karierom, wbrew własnemu komfortowi, idąc pod prąd własnym środowiskom stworzyli ten wspaniały projekt kultywujący pamięć o bohaterach polskiej wolności - mówił Kurski.

Reżyser Paweł Domański wszedł na scenę razem Marcinem Majerskim.

- Nie mogłem wyjść bez operatora, producenta i montażysty w jednej osobie – to jest nasz film. Dziękuję, bo to właśnie na tym festiwalu, na Pitching Forum rozpoczęła się droga tego filmu - powiedział Domański.

Dziękując za nagrodę reżyser zacytował słowa, które bohaterka jego filmu Danuta Szyksznian-Ossowska, kiedy została aresztowana przez NKWD w 1944 r. usłyszała od swojej mamy: "tyko drzewa o silnych korzeniach przetrwają burzę".

– Wiem, że pani Danusia nas dzisiaj ogląda, wiem że jest z nami myślami. Pani Danusiu ja pani serdecznie dziękuję za te słowa, bo one powinny być dla nas drogowskazem – powiedział reżyser.

"Milczące pokolenie" opowieść o losach łączniczki Armii Krajowej - major Danuty Szyksznian-Ossowskiej i jej wnuka, Michała. Produkcja swoją prapremierę miała w studiu S-1 Radia Szczecin. Można ją było obejrzeć również w TVP1. Reżyserem filmu jest nasz redakcyjny kolega Paweł Domański, a operatorem i producentem - Marcin Majerski.

Nagrodę w konkursie głównym Złoty Opornik otrzymał film Roberta Kaczmarka „Paszporty Paragwaju”.

Podczas trwania XI Festiwalu Niepokorni Niezłomni Wyklęci można było obejrzeć filmy dokumentalne i fabularne, posłuchać reportaży radiowych, czy wziąć udział w dyskusjach panelowych. Imprezie towarzyszyły wystawy i widowiska muzyczne. Patronat Narodowy w stulecie Odzyskania Niepodległości nad Festiwalem NNW objął Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Pan Andrzej Duda. Organizatorami festiwalu są Stowarzyszenie Scena Kultury i miasto Gdynia.


Fot. organizator Festiwalu NNW
Fot. organizator Festiwalu NNW
Fot. organizator Festiwalu NNW
Fot. organizator Festiwalu NNW
Fot. organizator Festiwalu NNW
Fot. organizator Festiwalu NNW
Fot. organizator Festiwalu NNW
Fot. organizator Festiwalu NNW

Zobacz także

2021-10-14, godz. 09:01 Rusza trzeci etap 18. Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego 23 uczestników z 11 krajów, w tym 6 Polaków, zmierzy się w trzecim etapie 18. Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego. » więcej 2021-10-13, godz. 08:46 XVIII Międzynarodowy Konkurs Chopinowski na półmetku [ZDJĘCIA] W Filharmonii Narodowej zakończył się we wtorek II etap przesłuchań XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. » więcej 2021-10-13, godz. 08:05 Szczecin Film Festival 2021 Pokazy kilkudziesięciu polskich i zagranicznych produkcji filmowych, konkursy oraz spotkania ze znanymi twórcami... - rusza Szczecin Film Festival 2021. » więcej 2021-10-12, godz. 06:01 Drugi etap Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego 45 pianistów z 14 krajów, w tym dziewięciu Polaków ma szansę na trzeci etap 18. Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego. » więcej 2021-10-11, godz. 13:24 Koncert Grünebergowski w setną rocznicę urodzin Stanisława Lema [WIDEO, ZDJĘCIA] Kompozycje Felixa Mendelssohna Bartholdy'ego, Georga Friedricha Händla i słynne tematy filmowe zabrzmiały w niedzielę w kościele św. Ducha w Szczcinie-Zdrojach. » więcej 2021-10-10, godz. 13:35 "Igraszki Lema na temat Chopina" w cyklu Koncertów Grünebergowskich Perły muzyki nie tylko klasycznej zabrzmią w niedzielę w kościele pw. św. Ducha w Szczecinie-Zdrojach w ramach cyklu Koncertów Grünebergowskich. Uczestniczący w wydarzeniu melomani włączą się m.in. w obchody 100. rocznicy urodzin… » więcej 2021-10-09, godz. 17:49 XVIII Szczeciński Festiwal Muzyki Dawnej Tegoroczne motto Festiwalu: Musica Mediterranea przywołuje tradycję kultury śródziemnomorskiej na przestrzeni wielu epok: od średniowiecznych pieśni pielgrzymów poprzez śpiew bizantyjski, renesansowe i manierystyczne tradycje związków… » więcej 2021-10-09, godz. 13:07 Koncert muzyki Marka Jasińskiego w Operze na Zamku [ZDJĘCIA] Długimi brawami nagradzano w piątek - w Operze na Zamku w Szczecinie - artystów koncertu poświęconego przedwcześnie zmarłemu kompozytorowi Markowi Jasińskiemu. » więcej 2021-10-08, godz. 18:45 Schaeffer pomiędzy klasyką, a jazzem w Filharmonii W złotej sali Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie odbędzie się w piątek koncert słynnego wibrafonisty Bernarda Maseliego z udziałem tegorocznego rezydenta Filharmonii - Pawła Tomaszewskiego. To w ramach nowego cyklu… » więcej 2021-10-08, godz. 15:28 Opera na Zamku zaprasza na koncert pt. "Marek Jasiński pro memoria" Na koncert pt. "Marek Jasiński pro memoria" zaprasza w piątek wieczorem Opera na Zamku w Szczecinie. » więcej
117118119120121122123