Kawiarenka Muzyczna
Radio SzczecinRadio Szczecin » Kawiarenka Muzyczna

Materiał TVP Info
"Milczące pokolenie" Pawła Domańskiego z nagrodą i wyróżnieniami na XI Festiwalu Niepokorni Niezłomni Wyklęci.
Podczas niedzielnej gali, film naszego redakcyjnego kolegi Pawła Domańskiego otrzymał Nagrodę Specjalną Prezesa TVP. Dodatkowo reżyser odebrał wyróżnienie w konkursie głównym o Nagrodę Złoty Opornik - za ukazanie źródeł tożsamości oraz wyróżnienie w konkursie o Nagrodę Im. Janusza Krupskiego, za odwagę, trud poszukiwania i przedstawiania tematów i postaci niepokornych, niezłomnych, wyklętych.

Paweł Domański odwiedził miejsca walk, miejsca tortur wileńskich AK-owców – powiedział podczas gali Jacek Kurski, prezes TVP.

– Miło mi nagrodzić ten ważny film o losach tragicznych pokolenia AK-owskiego, które przez lata nie mogło mówić o sobie i walczyć o siebie. Tego wyrazem jest też ten festiwal. "Milczące pokolenie", bo przez lata nie mogło mówić o sobie, nie mogło bronić się, na szczęście znaleźli się ludzie, którzy często wbrew własnym karierom, wbrew własnemu komfortowi, idąc pod prąd własnym środowiskom stworzyli ten wspaniały projekt kultywujący pamięć o bohaterach polskiej wolności - mówił Kurski.

Reżyser Paweł Domański wszedł na scenę razem Marcinem Majerskim.

- Nie mogłem wyjść bez operatora, producenta i montażysty w jednej osobie – to jest nasz film. Dziękuję, bo to właśnie na tym festiwalu, na Pitching Forum rozpoczęła się droga tego filmu - powiedział Domański.

Dziękując za nagrodę reżyser zacytował słowa, które bohaterka jego filmu Danuta Szyksznian-Ossowska, kiedy została aresztowana przez NKWD w 1944 r. usłyszała od swojej mamy: "tyko drzewa o silnych korzeniach przetrwają burzę".

– Wiem, że pani Danusia nas dzisiaj ogląda, wiem że jest z nami myślami. Pani Danusiu ja pani serdecznie dziękuję za te słowa, bo one powinny być dla nas drogowskazem – powiedział reżyser.

"Milczące pokolenie" opowieść o losach łączniczki Armii Krajowej - major Danuty Szyksznian-Ossowskiej i jej wnuka, Michała. Produkcja swoją prapremierę miała w studiu S-1 Radia Szczecin. Można ją było obejrzeć również w TVP1. Reżyserem filmu jest nasz redakcyjny kolega Paweł Domański, a operatorem i producentem - Marcin Majerski.

Nagrodę w konkursie głównym Złoty Opornik otrzymał film Roberta Kaczmarka „Paszporty Paragwaju”.

Podczas trwania XI Festiwalu Niepokorni Niezłomni Wyklęci można było obejrzeć filmy dokumentalne i fabularne, posłuchać reportaży radiowych, czy wziąć udział w dyskusjach panelowych. Imprezie towarzyszyły wystawy i widowiska muzyczne. Patronat Narodowy w stulecie Odzyskania Niepodległości nad Festiwalem NNW objął Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Pan Andrzej Duda. Organizatorami festiwalu są Stowarzyszenie Scena Kultury i miasto Gdynia.


Fot. organizator Festiwalu NNW
Fot. organizator Festiwalu NNW
Fot. organizator Festiwalu NNW
Fot. organizator Festiwalu NNW
Fot. organizator Festiwalu NNW
Fot. organizator Festiwalu NNW
Fot. organizator Festiwalu NNW
Fot. organizator Festiwalu NNW

Zobacz także

2021-06-08, godz. 20:49 Festiwal Młodych Talentów czeka na przyszłe gwiazdy muzyki Dobra wiadomości dla młodych zespołów muzycznych i garażowych kapel. Właśnie ruszył nabór do znanego w całym kraju Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie. » więcej 2021-06-08, godz. 14:52 Szczecińskie przedszkolaki z Grand Prix międzynarodowego muzycznego konkursu [ZDJĘCIA] Chór dziecięcy „Il Piccolo Coro Pod Kasztanem” działający przy Przedszkolu Publicznym nr 66 w Szczecinie otrzymał nagrodę Grand Prix prestiżowego Międzynarodowego Konkursu Muzyki i Sztuki „Magiczne Gwiazdy Pragi”. » więcej 2021-06-07, godz. 19:52 Rusza Szczecin Music Fest. Wydarzeniu towarzyszy wystawa We wtorek rusza kolejna odsłona Szczecin Music Fest. Natomiast w poniedziałek otwarto wystawę prezentującą zapowiedzi koncertów z poprzednich 16 lat. » więcej 2021-06-07, godz. 11:03 Zainaugurowano cykl Koncertów Grünebergowskich [ZDJĘCIA, WIDEO] Rodzinne muzykowanie Państwa Kalischewskich i występ organistki Roksany Kalinowskiej zainaugurowały w niedzielę w kościele pw. św. Ducha w Szczecinie-Zdrojach "Koncerty Grünebergowskie". » więcej 2021-06-06, godz. 12:23 Wokulski i Łęcka uwspółcześnieni [ZDJĘCIA] Dobrze znana historia miłości Stanisława Wokulskiego i Izabeli Łęckiej w nowej odsłonie. W Teatrze Współczesnym w Szczecinie na dużej scenie odbyła się premiera "Lalki" na motywach powieści Bolesława Prusa. » więcej 2021-06-06, godz. 09:35 Rodzina Kalischewskich zainauguruje Koncerty Grünebergowskie [ZDJĘCIA] W kościele pod wezwaniem św. Ducha w Szczecinie-Zdrojach zainaugurowane zostaną w niedzielę „Koncerty Grünebergowskie”. » więcej 2021-06-05, godz. 13:11 "Murzynek B." na deskach Teatru Współczesnego [ZDJĘCIA] Książka "Murzynek B." Artura Daniela Liskowackiego przeniesiona na deski Teatru Współczesnego w Szczecinie. » więcej 2021-06-05, godz. 12:00 Mistrzowski koncert z Krzysztofem Herdzinem i „Motion Trio” W złotej sali Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza zabrzmi muzyka światowej sławy zespołu akordeonowego „Motion Trio”. » więcej 2021-06-03, godz. 13:15 Odświeżona "Lalka" na deskach Teatru Współczesnego [ZDJĘCIA] Dobrze znana historia miłości Stanisława Wokulskiego i Izabeli Łęckiej w zupełnie nowej odsłonie. Teatr Współczesny zaprasza na premierę "Lalki" Bolesława Prusa w reżyserii Piotra Ratajczaka. » więcej 2021-05-30, godz. 09:57 Spektakl dla dzieci, ale zwłaszcza dla dorosłych. Po premierze w Pleciudze "Matylda mierzy wysoko" miała w sobotę swoją premierę na deskach Teatru Lalek "Pleciuga" w Szczecinie. » więcej
132133134135136137138