Kawiarenka Muzyczna
Radio SzczecinRadio Szczecin » Kawiarenka Muzyczna

Materiał TVP Info
"Milczące pokolenie" Pawła Domańskiego z nagrodą i wyróżnieniami na XI Festiwalu Niepokorni Niezłomni Wyklęci.
Podczas niedzielnej gali, film naszego redakcyjnego kolegi Pawła Domańskiego otrzymał Nagrodę Specjalną Prezesa TVP. Dodatkowo reżyser odebrał wyróżnienie w konkursie głównym o Nagrodę Złoty Opornik - za ukazanie źródeł tożsamości oraz wyróżnienie w konkursie o Nagrodę Im. Janusza Krupskiego, za odwagę, trud poszukiwania i przedstawiania tematów i postaci niepokornych, niezłomnych, wyklętych.

Paweł Domański odwiedził miejsca walk, miejsca tortur wileńskich AK-owców – powiedział podczas gali Jacek Kurski, prezes TVP.

– Miło mi nagrodzić ten ważny film o losach tragicznych pokolenia AK-owskiego, które przez lata nie mogło mówić o sobie i walczyć o siebie. Tego wyrazem jest też ten festiwal. "Milczące pokolenie", bo przez lata nie mogło mówić o sobie, nie mogło bronić się, na szczęście znaleźli się ludzie, którzy często wbrew własnym karierom, wbrew własnemu komfortowi, idąc pod prąd własnym środowiskom stworzyli ten wspaniały projekt kultywujący pamięć o bohaterach polskiej wolności - mówił Kurski.

Reżyser Paweł Domański wszedł na scenę razem Marcinem Majerskim.

- Nie mogłem wyjść bez operatora, producenta i montażysty w jednej osobie – to jest nasz film. Dziękuję, bo to właśnie na tym festiwalu, na Pitching Forum rozpoczęła się droga tego filmu - powiedział Domański.

Dziękując za nagrodę reżyser zacytował słowa, które bohaterka jego filmu Danuta Szyksznian-Ossowska, kiedy została aresztowana przez NKWD w 1944 r. usłyszała od swojej mamy: "tyko drzewa o silnych korzeniach przetrwają burzę".

– Wiem, że pani Danusia nas dzisiaj ogląda, wiem że jest z nami myślami. Pani Danusiu ja pani serdecznie dziękuję za te słowa, bo one powinny być dla nas drogowskazem – powiedział reżyser.

"Milczące pokolenie" opowieść o losach łączniczki Armii Krajowej - major Danuty Szyksznian-Ossowskiej i jej wnuka, Michała. Produkcja swoją prapremierę miała w studiu S-1 Radia Szczecin. Można ją było obejrzeć również w TVP1. Reżyserem filmu jest nasz redakcyjny kolega Paweł Domański, a operatorem i producentem - Marcin Majerski.

Nagrodę w konkursie głównym Złoty Opornik otrzymał film Roberta Kaczmarka „Paszporty Paragwaju”.

Podczas trwania XI Festiwalu Niepokorni Niezłomni Wyklęci można było obejrzeć filmy dokumentalne i fabularne, posłuchać reportaży radiowych, czy wziąć udział w dyskusjach panelowych. Imprezie towarzyszyły wystawy i widowiska muzyczne. Patronat Narodowy w stulecie Odzyskania Niepodległości nad Festiwalem NNW objął Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Pan Andrzej Duda. Organizatorami festiwalu są Stowarzyszenie Scena Kultury i miasto Gdynia.


Fot. organizator Festiwalu NNW
Fot. organizator Festiwalu NNW
Fot. organizator Festiwalu NNW
Fot. organizator Festiwalu NNW
Fot. organizator Festiwalu NNW
Fot. organizator Festiwalu NNW
Fot. organizator Festiwalu NNW
Fot. organizator Festiwalu NNW

Zobacz także

2022-06-19, godz. 17:52 Rusza 57. Międzynarodowy Festiwal Pieśni Chóralnej im. Profesora Jana Szyrockiego w Międzyzdrojach Około pięciuset śpiewaków z Polski i zagranicy przedstawi utwory wokalne z różnych stron świata. W niedzielę w Międzyzdrojach rozpoczyna się najstarszy w Polsce festiwal pieśni chóralnej - Międzynarodowy im. Profesora Jana Sz… » więcej 2022-06-17, godz. 09:23 Pleciuga rusza z promocją teatru na terenie całego województwa To były bardzo intensywne miesiące, nie tylko pod względem artystycznym. Dyrektor szczecińskiego Teatru Lalek "Pleciuga" podsumowuje kończący się sezon i zdradza najbliższe plany. » więcej 2022-06-17, godz. 08:46 Rusza Music West Fest – VIII Baltic Neopolis Festival Kwartety, kwintety, składy orkiestrowe wystąpią na klifie, w parku, na sianie, przed pałacami, zamkami i muzeami województwa zachodniopomorskiego. Dziś rozpoczyna się Music West Fest - VIII Baltic Neopolis Festival. » więcej 2022-06-15, godz. 07:27 Rusza Festiwal „Słyszę Dobre Dźwięki” Spektakle rodzinne, gry miejskie, happeningi, konferencja naukowa i koncerty muzyki klasycznej - to tylko niektóre atrakcje rozpoczynającego się w środę II Festiwalu „Słyszę Dobre Dźwięki”. » więcej 2022-06-14, godz. 08:38 "I był sobie wieżowiec". Premiera filmu [ZDJĘCIA] Historia szczecińskiego wieżowca, dawnej siedziby radia i telewizji jest zaledwie 25-letnia. » więcej 2022-06-12, godz. 18:07 Prof. Andrzej Chorosiński i Daniel Rozmus w 35. rocznicę wizyty Jana Pawła II w Szczecinie Pierwszy w tym roku wieczór z cyklu "Koncerty Grünebergowskie", Kościół św. Ducha w Szczecinie-Zdrojach dedykuje Papieżowi Janowi Pawłowi II. » więcej 2022-06-12, godz. 11:32 W hołdzie "Tym, którzy nie powrócili z morza" [ZDJĘCIA] "Adagietto" z "Raju utraconego" Krzysztofa Pendereckiego na orkiestrę i poemat symfoniczny "Powracające fale" op. 9 Mieczysława Karłowicza wypełniły sobotni koncert "Tym, którzy nie powrócili z morza". Punktem kulminacyjnym wieczoru… » więcej 2022-06-11, godz. 17:43 Światowa prapremiera kompozycji "Było kiedyś morze szkliste" Michała Dobrzyńskiego Około stu wykonawców wystąpi dziś w niezwykłej scenerii szczecińskiego Cmentarza Centralnego pod pomnikiem "Tym, którzy nie powrócili z morza". » więcej 2022-06-11, godz. 12:39 60 lat Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie [ZDJĘCIA] 60 lat temu w Szczecinie odbył się pierwszy Festiwal Młodych Talentów. Ta ogólnopolska impreza wyłoniła takie talenty jak: Czesław Niemen, Helena Majdaniec, Karin Stanek czy Kasia Sobczyk. » więcej 2022-06-09, godz. 18:12 "Fascynujące brzegi Odry w oczach artysty" [ZDJĘCIA] Odra na zdjęciach niemieckiego fotografa Götza Lemberga. Rezultaty jego podróży można oglądać na wystawie w gmachu Muzeum Narodowego w Szczecinie. » więcej
92939495969798