Kawiarenka Muzyczna
Radio SzczecinRadio Szczecin » Kawiarenka Muzyczna

Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin]
Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin]
Osadnictwo na Pomorzu Zachodnim było bardzo trudne, zniszczona infrastruktura, grabieże Armii Czerwonej to powodowało, że wielu osadników opuszczało te ziemie - mówił doktor Kacper Pencarski z Akademii Pomorskiej w Słupsku.
"75-lecie polskiego Szczecina. Historyczne znaczenie Pomorza Zachodniego dla polskiej racji stanu" to tytuł debaty, jaka w środę odbyła się w Archiwum Państwowym w Szczecinie.

- Byliśmy regionem i jesteśmy regionem, na który składają się ludzie z różnych stron. Przede wszystkim z tzw. ściany wschodniej w Rzeczpospolitej przedwojennej, Polski centralnej i to były te dwa ważne czynniki, które utrudniały przeprowadzenie nie tylko samego procesu osiedleńczego, ile procesu adaptacyjnego. To był czas większych czy mniejszych rotacji - powiedział Pencarski.

- Kościół Katolicki zaraz po wojnie sprzyjał osadnikom był na Pomorzu Zachodnim spójnikiem lokalnych społeczeństw - mówił dyrektor Archiwum Państwowego w Szczecinie Krzysztof Kowalczyk, który przypomniał, że władze komunistyczne do 1947 roku tolerowały działalność Kościoła.

- Pochody 1-majowe rozpoczynano lub kończono mszą świętą. W obchodach dwóch uroczystości: Trzymamy Straż nad Odrą i Dni Morza, obecni byli duchowni i odbywała się msza święta - powiedział Kowalczyk.

Organizatorem debaty był Ośrodek Debaty Międzynarodowej. Dyskusję można zobaczyć na stronach internetowych ośrodka.
Osadnictwo na Pomorzu Zachodnim było bardzo trudne, zniszczona infrastruktura, grabieże Armii Czerwonej to powodowało, że wielu osadników opuszczało te ziemie - mówił doktor Kacper Pencarski z Akademii Pomorskiej w Słupsku.
- Kościół Katolicki zaraz po wojnie sprzyjał osadnikom był na Pomorzu Zachodnim spójnikiem lokalnych społeczeństw - mówił dyrektor Archiwum Państwowego w Szczecinie Krzysztof Kowalczyk, który przypomniał, że władze komunistyczne do 1947 roku tolerowały działalność kościoła.

Zobacz także

2020-06-28, godz. 09:19 Muzyczna podróż z Grünebergiem W kościele pw. Świętego Ducha w Szczecinie Zdrojach odbędzie się w niedzielę kolejny Koncert Grünebergowski pt. "Muzyczna podróż po Europie". » więcej 2020-06-26, godz. 09:04 Rusza Baltic Neopolis Festival Kolejna edycja letniego Międzynarodowego Festiwalu Muzyki - Baltic Neopolis Festivalu. Pierwsze trzy koncerty już w ten weekend, kolejne do końca lipca. » więcej 2020-06-24, godz. 07:21 Dwa ważne obrazy zostaną w Szczecinie Dwa ważne obrazy zostają w Szczecinie poinformowało Muzeum Narodowe w Szczecinie. Chodzi o "Handlarzy ryb" Augusta Ludwiga Mosta oraz "Szczecin. Widok portu od strony Duńczycy i panorama miasta" pędzla słynnego na przełomie XIX i XX… » więcej 2020-06-22, godz. 23:06 "Wielki dzień dla muzeum". Dzieło Malczewskiego wraca po 80 latach Obraz Jacka Malczewskiego "Przy fortepianie" po blisko 80 latach wrócił do Muzeum Narodowego w Warszawie. To kolejna polska strata wojenna, której restytucja zakończyła się sukcesem. » więcej 2020-06-21, godz. 10:11 Światło i dźwięk - zakończenie sezonu w Filharmonii Szczecińskiej To będzie wyjątkowe zakończenie sezonu - w niedzielę wieczorem Filharmonia w Szczecinie zaprasza na muzyczny pokaz iluminacji budynku. » więcej 2020-06-21, godz. 09:31 Music Szczecin Net, czyli 26 nowych piosenek o Szczecinie Dźwigozaury, statki, a nawet specjały regionalnej kuchni - wszystko mogło być tematem piosenek promujących Szczecin. » więcej 2020-06-21, godz. 09:18 Noc Kupały na Zamku Książąt Pomorskich Plecenie wianków, skakanie przez ogień i walki wojów to tylko część ze świętojańskich obrzędów, które będzie można zobaczyć podczas "Spaceru po Wzgórzu Zamkowym, dawnym Wzgórzu Trzygłowa”. » więcej 2020-06-21, godz. 08:00 Soliści operowi oklaskiwani przez podwórkowych melomanów [DUŻO ZDJĘĆ] Soliści Opery na Zamku w Szczecinie: sopranistka Victoria Vatutina i tenor Pavlo Tolstoy zaprosili w sobotę na koncert... na podwórku. » więcej 2020-06-20, godz. 12:05 Broadway w Starej Rzeźni - kto pierwszy ten lepszy! 24 artystów, 250 strojów i największe muzyczne przeboje ostatnich kilkudziesięciu lat podczas 3-godzinnego spektaklu. To występ Teatru Broadway w szczecińskiej Starej Rzeźni. » więcej 2020-06-20, godz. 07:53 Filharmonia w Szczecinie podziękuje medykom W ramach międzynarodowego Święta Muzyki artyści Filharmonii w Szczecinie wystąpią w sobotę dla pracowników służby zdrowia w podziękowaniu za trud i opiekę nad pacjentami. » więcej
161162163164165166167