Kawiarenka Muzyczna
Radio SzczecinRadio Szczecin » Kawiarenka Muzyczna

Fot. Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL
Fot. Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL
W Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL przy ul. Rakowieckiej w Warszawie otwarto wystawę stałą pt. „Muzeum Solidarności Walczącej”.
Na wystawie rozmieszczonej w 18 więziennych celach byłego więziennego Pawilonu Ogólnego, umieszczone zostały między innymi dokumenty należące do lidera Solidarności Walczącej Kornela Morawieckiego.

Członek Zarządu Solidarności Walczącej Roman Zwiercan, wyjaśnia że wystawa stała pojawia się pierwszy raz od 1990 roku i pokazuje w kompleksowy sposób dorobek jednej z najważniejszych organizacji niepodległościowych.

- Na wystawie, w więziennych celach, umieszczone zostały m.in. tak ważne dokumenty należące do Kornela Morawieckiego, jak jego paszport anulowany przez władze w okresie PRL, kiedy został deportowany w 1988 roku poza granice Polski. Jest też paszport, na który nielegalnie wrócił do kraju w sierpniu 1988 roku. Na wystawie pokazana zostanie również prasa, książki, zdjęcia oraz znaczki i karty pocztowe wydawane przez Solidarność Walczącą poza komunistyczną cenzurą. Przedstawione zostaną także oryginalne powielacze, matryce, sitodruki czy offset w specjalnie zaaranżowanej podziemnej drukarni - wyjaśnia koordynator wystawy.

Ekspozycja przedstawia również unikalną biżuterię patriotyczną wykonaną w podziemiu przez Ludwikę Ogorzelec czy unikalne urządzenia służące do nasłuchu przez kontrwywiad Solidarności Walczącej rozmów funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa i milicji. Jest także wykonany nielegalnie w Gdyni pistolet maszynowy M3A1. Będzie też możliwość posłuchania audycji Radia Solidarności Walczącej, obejrzenia nagrań z ulicznych manifestacji i rozmów z działaczami SW.

Podczas uroczystości osobom zaangażowanym w upowszechnianie historii wręczone zostały Medale 100-lecia Odzyskanej Niepodległości.

Wystawa „Muzeum Żołnierzy Wyklętych” powstała dzięki dofinansowaniu projektu przez „Węglokoks S.A.”, „JSW” i „PGNiG” oraz Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, które objęło ją patronatem.

Ekspozycję przygotowały: Stowarzyszenie Solidarność Walcząca i Fundacja Pomorska Inicjatywa Historyczna.

Zobacz także

2022-12-17, godz. 16:52 Świąteczny Koncert „Christmas Best” w Radiu Szczecin Magiczny, nastrojowy, świąteczny... Utwory bożonarodzeniowe zabrzmią dziś w studiu koncertowym S-1 im. Jana Szyrockiego Radia Szczecin. Doskonale znany repertuar wykonają m.in. liderzy orkiestry kameralnej Baltic Neopolis Orchestra. » więcej 2022-12-16, godz. 10:41 Prawykonanie kompozycji Stalmierskiego na Jubileuszu Bogusława Jakubowskiego Jedno z największych arcydzieł muzyki - Symfonia nr 8 h-moll „Niedokończona” Franciszka Schuberta, poemat symfoniczny „Preludia” Ferenca Liszta oraz światowe prawykonanie nowego utworu szczecińskiego kompozytora - Janusza Stalmierskiego… » więcej 2022-12-15, godz. 17:09 Nie żyje wokalistka zespołu Obrasqi. To bardzo smutna informacja. » więcej 2022-12-15, godz. 10:48 Akademia Sztuki „Gwiazdkuje”. Artyści z nową płytą na święta Trzynaście kolęd, między innymi: „Pójdźmy wszyscy do stajenki”, „Wśród nocnej ciszy”, „Dzisiaj w Betlejem” i „Bóg się rodzi”. Akademia Sztuki w Szczecinie wydała świąteczną płytę pod tytułem „Gwiazdkujemy… » więcej 2022-12-14, godz. 15:28 Bela Komoszyńska z Sorry Boys w Radiu Szczecin Piąty album zespołu Sorry Boys o tytule "Renesans" jest naszą aktualną "Płytą tygodnia", dlatego w "Radiu Szczecin w Pracy" połączyliśmy się z wokalistką i współautorką nowych kompozycji grupy. » więcej 2022-12-13, godz. 21:35 Strajkujący musieli liczyć się z tym, że mogą dostać wyrok kary śmierci Pokazy filmu Agnieszki Kuchcińskiej-Kurcz i Moniki Mazenek-Wilczyńskiej „Pacyfikacja stoczni im. A. Warskiego w 1981 r.” odbyły się we wtorek w Centrum Dialog Przełomy w Szczecinie i w Klubie Delta w Dąbiu. » więcej 2022-12-13, godz. 20:04 Pieśni Gintrowskiego w Radiu Szczecin w 41. rocznicę stanu wojennego. Zaśpiewała Katarzyna Mielnik [ZDJĘCIA] „Ornamentatorzy”, „Przesłuchanie Anioła”, „Wróżba” i „Kanapka z człowiekiem”. Pieśni Przemysława Gintrowskiego to tekstów m.in. Zbigniewa Herberta i Jacka Kaczmarskiego zabrzmiały w studiu koncertowym S-1 im. Jana… » więcej 2022-12-12, godz. 12:39 Grand Prix SAWP dla Chóru Męskiego „Słowiki 60” im. Jana Szyrockiego [ZDJĘCIA] Owacjami na stojąco i bisem zakończył się wczoraj Festiwal Muzyczny „Koncerty Grünebergowskie” 2022. » więcej 2022-12-10, godz. 19:45 Finał Festiwalu „Koncerty Grünebergowskie” z GRAND PRIX SAWP [ZDJĘCIA] Inauguracja obchodów dwudziestej rocznicy śmierci Profesora Jana Szyrockiego i piętnastolecia istnienia Chóru Męskiego „Słowiki 60” im. Jana Szyrockiego. Po koncercie publiczność pozna Laureata Nagrody GRAND PRIX SAWP przyznanej… » więcej 2022-12-10, godz. 09:18 Łukasz Borowicz z muzyką XX wieku w Filharmonii [ZDJĘCIA] Sławę przyniosły mu głośne premiery w teatrach operowych na świecie, a także koncerty ze słynnymi orkiestrami, choćby m.in. z Londyńską i Szkocką BBC, Berlińską, czy Narodową w Los Angeles. W piątek Łukasz Borowicz - jeden… » więcej
69707172737475