Kawiarenka Muzyczna
Radio SzczecinRadio Szczecin » Kawiarenka Muzyczna

Profesor Marek Jasiński – kompozytor. Fot. Andrzej Wontor
Profesor Marek Jasiński – kompozytor. Fot. Andrzej Wontor
Fundacja Camerata Stargard otrzymała dofinansowanie Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu z programu Muzyka na zorganizowanie Pierwszego Międzynarodowego Festiwalu im. Profesora Marka Jasińskiego „Przestrzeń dźwięku”.
Kompozytor zmarł nagle w Rumunii, reprezentując tam Akademię Muzyczną w Bydgoszczy, w której piastował funkcję dziekana Wydziału Kompozycji i Teorii Muzyki.

Minęła już ponad dekada od Jego śmierci i Jego twórczości grozi zapomnienie – powiedział Szymon Wyrzykowski, dyrektor artystyczny Festiwalu.„”

- To jest twórczość bardzo wytrawna, wybitna, jednak wymagająca aktywności, w związku z czym trzeba słuchacza do tej twórczości doprowadzić. Dlatego powstanie Festiwalu imienia Profesora Marka Jasińskiego, to już nawet nie jest kwestia czasu, to jest nasz obowiązek – uzupełnił Wyrzykowski.

Był cenionym pedagogiem i twórcą muzyki wokalnej oraz instrumentalnej nagradzanej na całym świecie, stąd wykonawcami Jego muzyki będą najlepsi artyści z Polski i zagranicy – dodała Iwona Charkiewicz, dyrektor kreatywny Festiwalu.

- Sięgał do utworów Johanna Sebastian Bacha oraz Fryderyka Chopina i zawsze mówił, że to są Jego ukochani kompozytorzy. Ta muzyka jest pełna dobrego ducha. Zawsze się kończy pozytywnie, zawsze się kończy w tonacji durowej, nawet jak coś jest smutne, to potem się wszystko się rozwiązuje, że będzie dobrze – podsumowała Iwona Charkiewicz.

- Przyznane dofinansowanie z Ministerstwa w wysokości 84 600 złotych, pozwoliło na powołanie Festiwalu w rodzinnym Stargardzie kompozytora. Wydarzenie ma otworzyć furtkę do corocznego organizowania go w różnej formule, z różną muzyką, nie tylko Marka Jasińskiego. Będzie trwało od 10 do 12 września 2021 roku – zapewnił Grzegorz Konopczyński, dyrektor Festiwalu.

Marek Jasiński – kompozytor, pedagog, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu na Wydziale Teorii, Dyrygentury i Kompozycji w klasie prof. Andrzeja Koszewskiego, profesor Akademii Muzycznych w Poznaniu i Bydgoszczy. Pełnił funkcję prodziekana na Wydziale Pedagogiki Instrumentalnej w szczecińskiej Filii Akademii Muzycznej w Poznaniu oraz kierownika Filii, a także dziekana Wydziału Kompozycji i Teorii Muzyki Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Zasiadał w jury międzynarodowych festiwali oraz konkursów kompozytorskich w kraju i za granicą, współorganizował m.in. cykl koncertów w Meklemburgu, był także współzałożycielem i prezesem Pomorskiego Stowarzyszenia Instrumentalistów „Academia” oraz współpomysłodawcą Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego „Sacrum Non Profanum”.

Kompozycje Marka Jasińskiego były prezentowane na najbardziej prestiżowych festiwalach na całym świecie, m.in. w Argentynie, Australii, Izraelu, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Japonii, Szwajcarii, Francji, Watykanie, Danii, Niemczech i Stanach Zjednoczonych. Wiele z nich zostało zarejestrowanych przez renomowane wytwórnie fonograficzne oraz publikowanych przez czołowe oficyny wydawnicze.

Otrzymał niezliczoną liczbę nagród. Na Festiwalu PRIX ITALIA we włoskiej Weronie, najstarszym i najbardziej prestiżowym konkursie radiowo-telewizyjno-internetowym, odpowiedniku filmowego Oskara, spośród biorących w nim udział twórców z ponad 40 krajów świata, był nominowany w kategorii „Najlepszy polski utwór muzyczny” za Symfonię „In Principio” napisaną na zmówienie Polskiego Radia Szczecin i wydaną na płycie przez tę Rozgłośnię. Uhonorowano Go również m.in. Zachodniopomorskim Noblem oraz nagrodami: Artystyczną Miasta Szczecin, Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego, św. Brata Alberta, Honorową Prezydenta Miasta Szczecin w uznaniu wybitnych osiągnięć kompozytorskich i pedagogicznych, Komisji Edukacji Narodowej, a także Medalem „Gloria Artis”.

Marek Jasiński urodził się 10 września 1949 roku w Stargardzie Szczecińskim, zmarł nagle 15 lutego 2010 roku w Cluj-Napoca w Rumunii podczas zajęć prowadzonych w ramach Europejskiego Programu FABREC, reprezentując Akademię Muzyczną im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy.
Relacja Doroty Zamolskiej [Radio Szczecin]

Zobacz także

2021-08-21, godz. 17:50 Dni Kultury Ukraińskiej w Szczecinie Z powodów pandemii nie zaproszono zespołów z Ukrainy, jak to miało miejsce od lat, ale będą artyści z mniejszości ukraińskiej zamieszkującej Polskę oraz twórcy przebywający od jakiegoś czasu w naszym kraju. » więcej 2021-08-21, godz. 16:37 Festiwal Wędrowny Na Gotyckim Szlaku 12. Letni Festiwal Wędrowny Na Gotyckim Szlaku zawędrował do Drawska Pomorskiego. Ideą przewodnią Festiwalu jest interdyscyplinarna prezentacja miejsc związanych z Europejskim Szlakiem Gotyku Ceglanego w dialogu z muzyką na terenie… » więcej 2021-08-20, godz. 14:35 Gwiazda Opery nagrywa płytę w Filharmonii W złotej sali Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie trwa nagranie płyty z wybitnym włoskim dyrygentem Pier Giorgio Morandim. Solistą jest światowej sławy baryton m.in. nowojorskiej Metropolitan Opera, Artur Ruciński. » więcej 2021-08-17, godz. 16:05 Andrzej Wierciński zelektryzował publiczność [WIDEO, ZDJĘCIA] Brawa na stojąco i bisy zamknęły poniedziałkowy koncert w Willi Lentza w Szczecinie. Zabrzmiały kompozycje Chopina w brawurowej interpretacji Andrzeja Wiercińskiego. » więcej 2021-08-17, godz. 11:06 "Szkoda, żeby ta historia uległa zapomnieniu". Jest książka o "Czekoladzie" "Wojenna odyseja Zbigniewa Piaseckiego ps. Czekolada" pod takim tytułem ukazała się książka wywiad z najbardziej znanym w Szczecinie kombatantem, żołnierzem Armii Krajowej. » więcej 2021-08-17, godz. 09:19 Protesty na Białorusi - wystawa w Instytucie Pileckiego [ZDJĘCIA] Zbiór wyjątkowych fotografii ukazujących pokojowe protesty na Białorusi można obejrzeć w Berlinie. Wystawę pt.: "Niech żyje Białoruś!" przygotował Instytut Pileckiego. » więcej 2021-08-16, godz. 13:44 Andrzej Wierciński przed Konkursem Chopinowskim [WIDEO, ZDJĘCIA] Nokturny, etiudy i scherza Fryderyka Chopina zabrzmią w poniedziałek w Willi Lentza w Szczecinie. » więcej 2021-08-16, godz. 09:25 Wystartowała 12. edycja Festiwalu na Gotyckim Szlaku W niedzielę, po raz dwunasty wyruszył w trasę Letni Festiwal Wędrowny Na Gotyckim Szlaku. Jak zwykle, inauguracja odbyła się w Kołbaczu, koncertem w Kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. » więcej 2021-08-16, godz. 08:31 5. Meisinger Music Festival – brawa dla artystów Owacje na stojąco zakończyły niedzielny koncert 5. Meisinger Music Festival. W Willi Lentza w Szczecinie wystąpiła sopranistka Iwona Sobotka i pianista Tomasz Lis. » więcej 2021-08-15, godz. 18:41 Staruje Letni Festiwal Wędrowny Na Gotyckim Szlaku O godzinie 19 w Kołbaczu rozpocznie się koncert dwunastej edycji Letniego Festiwalu Wędrownego Na Gotyckim Szlaku 2021. » więcej
126127128129130131132