Kawiarenka Muzyczna
Radio SzczecinRadio Szczecin » Kawiarenka Muzyczna

Profesor Marek Jasiński – kompozytor. Fot. Andrzej Wontor
Profesor Marek Jasiński – kompozytor. Fot. Andrzej Wontor
Fundacja Camerata Stargard otrzymała dofinansowanie Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu z programu Muzyka na zorganizowanie Pierwszego Międzynarodowego Festiwalu im. Profesora Marka Jasińskiego „Przestrzeń dźwięku”.
Kompozytor zmarł nagle w Rumunii, reprezentując tam Akademię Muzyczną w Bydgoszczy, w której piastował funkcję dziekana Wydziału Kompozycji i Teorii Muzyki.

Minęła już ponad dekada od Jego śmierci i Jego twórczości grozi zapomnienie – powiedział Szymon Wyrzykowski, dyrektor artystyczny Festiwalu.„”

- To jest twórczość bardzo wytrawna, wybitna, jednak wymagająca aktywności, w związku z czym trzeba słuchacza do tej twórczości doprowadzić. Dlatego powstanie Festiwalu imienia Profesora Marka Jasińskiego, to już nawet nie jest kwestia czasu, to jest nasz obowiązek – uzupełnił Wyrzykowski.

Był cenionym pedagogiem i twórcą muzyki wokalnej oraz instrumentalnej nagradzanej na całym świecie, stąd wykonawcami Jego muzyki będą najlepsi artyści z Polski i zagranicy – dodała Iwona Charkiewicz, dyrektor kreatywny Festiwalu.

- Sięgał do utworów Johanna Sebastian Bacha oraz Fryderyka Chopina i zawsze mówił, że to są Jego ukochani kompozytorzy. Ta muzyka jest pełna dobrego ducha. Zawsze się kończy pozytywnie, zawsze się kończy w tonacji durowej, nawet jak coś jest smutne, to potem się wszystko się rozwiązuje, że będzie dobrze – podsumowała Iwona Charkiewicz.

- Przyznane dofinansowanie z Ministerstwa w wysokości 84 600 złotych, pozwoliło na powołanie Festiwalu w rodzinnym Stargardzie kompozytora. Wydarzenie ma otworzyć furtkę do corocznego organizowania go w różnej formule, z różną muzyką, nie tylko Marka Jasińskiego. Będzie trwało od 10 do 12 września 2021 roku – zapewnił Grzegorz Konopczyński, dyrektor Festiwalu.

Marek Jasiński – kompozytor, pedagog, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu na Wydziale Teorii, Dyrygentury i Kompozycji w klasie prof. Andrzeja Koszewskiego, profesor Akademii Muzycznych w Poznaniu i Bydgoszczy. Pełnił funkcję prodziekana na Wydziale Pedagogiki Instrumentalnej w szczecińskiej Filii Akademii Muzycznej w Poznaniu oraz kierownika Filii, a także dziekana Wydziału Kompozycji i Teorii Muzyki Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Zasiadał w jury międzynarodowych festiwali oraz konkursów kompozytorskich w kraju i za granicą, współorganizował m.in. cykl koncertów w Meklemburgu, był także współzałożycielem i prezesem Pomorskiego Stowarzyszenia Instrumentalistów „Academia” oraz współpomysłodawcą Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego „Sacrum Non Profanum”.

Kompozycje Marka Jasińskiego były prezentowane na najbardziej prestiżowych festiwalach na całym świecie, m.in. w Argentynie, Australii, Izraelu, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Japonii, Szwajcarii, Francji, Watykanie, Danii, Niemczech i Stanach Zjednoczonych. Wiele z nich zostało zarejestrowanych przez renomowane wytwórnie fonograficzne oraz publikowanych przez czołowe oficyny wydawnicze.

Otrzymał niezliczoną liczbę nagród. Na Festiwalu PRIX ITALIA we włoskiej Weronie, najstarszym i najbardziej prestiżowym konkursie radiowo-telewizyjno-internetowym, odpowiedniku filmowego Oskara, spośród biorących w nim udział twórców z ponad 40 krajów świata, był nominowany w kategorii „Najlepszy polski utwór muzyczny” za Symfonię „In Principio” napisaną na zmówienie Polskiego Radia Szczecin i wydaną na płycie przez tę Rozgłośnię. Uhonorowano Go również m.in. Zachodniopomorskim Noblem oraz nagrodami: Artystyczną Miasta Szczecin, Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego, św. Brata Alberta, Honorową Prezydenta Miasta Szczecin w uznaniu wybitnych osiągnięć kompozytorskich i pedagogicznych, Komisji Edukacji Narodowej, a także Medalem „Gloria Artis”.

Marek Jasiński urodził się 10 września 1949 roku w Stargardzie Szczecińskim, zmarł nagle 15 lutego 2010 roku w Cluj-Napoca w Rumunii podczas zajęć prowadzonych w ramach Europejskiego Programu FABREC, reprezentując Akademię Muzyczną im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy.
Relacja Doroty Zamolskiej [Radio Szczecin]

Zobacz także

2023-08-31, godz. 19:03 W sobotę w Szczecinie startuje Wielki Turniej Tenorów Po raz 23. w Szczecinie odbędzie się Wielki Turniej Tenorów. » więcej 2023-08-29, godz. 16:39 Teatr Współczesny ujawnia plany na nadchodzący sezon [ZDJĘCIA] Siedem premier zaplanowanych na najbliższy sezon - to informacje z dzisiejszej konferencji prasowej w szczecińskim Teatrze Współczesnym. » więcej 2023-08-29, godz. 07:10 Połączenie dwóch instytucji stworzy przystań dla kultury Zrodził się pomysł, aby na prawobrzeżu Szczecina działała "Przystań Kultura". » więcej 2023-08-27, godz. 10:08 Premiera w Teatrze Polskim i nowy patron dawnej sceny głównej Dawna scena główna Teatru Polskiego w Szczecinie od sobotniego wieczoru nosi imię Jana Banuchy. » więcej 2023-08-26, godz. 14:40 45 lat "Sklepu z Ptasimi Piórami". Zagrali urodzinowy koncert Zespół Sklep z Ptasimi Piórami obchodzi w tym roku jubileusz 45-lecia. W piątkowy wieczór zagrali urodzinowy koncert w Ogrodach Śródmieście. » więcej 2023-08-26, godz. 07:42 Baśniowe śniadanie na trawie w Willi Lentza Prezentacja witrażu „Czeszącej się syreny” z Gocławia, wykład Michała Dębowskiego, Miejskiego Konserwatora Zabytków na temat historii oraz ikonografii witrażu i spotkanie z Robertem Rodeckim, autorem prac konserwatorskich przy… » więcej 2023-08-25, godz. 12:55 Finał 11. edycji International Lutosławski Youth Orchestra W 2013 roku cały świat obchodził setną rocznicę urodzin Witolda Lutosławskiego - bezsprzecznie jednego z największych kompozytorów XX wieku. Wówczas Filharmonia w Szczecinie otworzyła swoje drzwi dla młodych muzyków, dając im… » więcej 2023-08-21, godz. 15:49 Sara James w Radiu Szczecin Zwyciężczyni 4. edycji programu "The Voice Kids" i finalistka 17. sezonu "America's Got Talent" gościła w audycji "Radio Szczecin na wakacjach". » więcej 2023-08-20, godz. 10:02 Kończy się Ińskie Lato Filmowe. Nagrody rozdane Nagrody 50. Ińskiego Lata Filmowego rozdane. Najlepszym filmem polskim pokazanym na Festiwalu został dokument Małgorzaty Kozery "Twarze Agaty", a najlepszym filmem zagranicznym mongolska produkcja "Pełnia żniw". » więcej 2023-08-19, godz. 14:23 "Niektórzy entuzjaści nie mogą się doczekać" Po raz 14. w kościele pocysterskim w Kołbaczu rozpocznie się w sobotę Festiwal Wędrowny "Na Gotyckim Szlaku". » więcej
49505152535455