Koncerty muzyki klasycznej, jazzowej, elektronicznej, wystawy w budynku i w ogrodzie, spektakl teatralny oraz film o przywracaniu obiektu do świetności – to tylko niektóre atrakcje towarzyszące trzydniowej inauguracji działalności nowej placówki kulturalnej Szczecina. Willa Lentza otwiera w piątek swoje podwoje.
Budowę rezydencji rozpoczął w 1888 roku August Lentz. Miasto Szczecin odrestaurowywało Willę przez ponad dwa lata. Gospodarzem uroczystości jej nowego otwarcia będzie Tomasz Raczek.
- Willa Lentza jest teraz jednym z najpiękniejszych miejsc w Polsce. Jak się wejdzie do środka, to trochę szczęka opada, bo widać, że przemysłowcy, którzy pracowali w tamtych czasach w Szczecinie mieli nie tylko pieniądze, ale mieli klasę. I o tym przypomina Willa Lentza – powiedział Tomasz Raczek.
Punktem kulminacyjnym inauguracji będzie prapremierowe wykonanie przez „Balitic Neopolis Orchestra” kompozycji pt. „Papricoso stettinese della una Villa” Krzesimira Dębskiego stworzonej specjalnie dla Willi Lentza.
- Noelogistyczny włoski tytuł, który przypomina „Paprykarz szczeciński”, to jest utwór bardzo romantyczny, ale również energetyczny, także mam nadzieję, że wyjdzie nowa jakość godna sławy tego produktu spożywczego – stwierdził Krzesimir Dębski.
Gości wydarzenia w piątek, sobotę i niedzielę będzie witała o godzinie 16.45 Orkiestra Fundacji Akademia Muzyki Dawnej.
Zobacz także
2020-06-17, godz. 07:34
Na co dzień ratuje ludzi, a w wolnych chwilach pisze piosenki [WIDEO]
Piotr Kowacz, ratownik medyczny z filii w Białogardzie Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie, właśnie nagrał swój pierwszy klip do utworu "Być wspomnieniem", którego jest autorem.
» więcej
2020-06-16, godz. 16:48
Polskie plakaty międzywojenne w Zamku Książąt Pomorskich [ZDJĘCIA]
Plakat wydany z okazji X rocznicy odparcia najazdu Rosji Sowieckiej czy nawołujący do uzyskania przez Polskę kolonii - można je od wtorku oglądać na wystawie w Zamku Książąt Pomorskich.
» więcej
2020-06-15, godz. 18:17
Stypendia artystyczne przyznane. "Serce bije mocniej, a ręce rwą się do pracy" [ZDJĘCIA]
Sześcioro młodych ludzi z regionu otrzymało artystyczne stypendia marszałka województwa.
» więcej
2020-06-15, godz. 16:19
Kultura wraca na Zamek
Po prawie trzymiesięcznej przerwie Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie wznawia działalność kulturalną.
» więcej
2020-06-15, godz. 09:31
Zaśpiewaj o Szczecinie, jest dobry pretekst
To ostatni moment, żeby zaproponować swoją piosenkę o Szczecinie - w poniedziałek mija termin wysłania utworów poświęconych miastu w ramach konkursu z okazji 75-tej rocznicy przekazania go w ręce polskiej administracji.
» więcej
2020-06-13, godz. 17:59
Koncert "Tym, którzy nie powrócili z morza" Opery na Zamku w Szczecinie
Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza w sobotę o godz. 22.00 na koncert "Tym, którzy nie powrócili z morza". Wydarzenie na Cmentarzu Centralnym odbędzie się z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa związanych z pandemią koronaw…
» więcej
2020-06-13, godz. 15:17
50-lecia Festiwalu Fama w Świnoujściu nie będzie
Festiwal Fama w tym roku nie odbędzie się w Świnoujściu. Taką decyzję podjęli organizatorzy w związku z sytuacją epidemiczną w kraju.
» więcej
2020-06-10, godz. 17:49
Pleciuga ze wsparciem marszałka
400 tysięcy złotych wsparcia od Marszałka Zachodniopomorskiego otrzyma Teatr Lalek Pleciuga - miejsca jednostka kultury. Marszałek Olgierd Geblewicz wraz z wiceprezydentem Szczecina Krzysztofem Soską podpisali w środę odpowiednie d…
» więcej
2020-06-10, godz. 17:40
Szczecin i Pomorze Zachodnie, a polska racja stanu
Osadnictwo na Pomorzu Zachodnim było bardzo trudne, zniszczona infrastruktura, grabieże Armii Czerwonej to powodowało, że wielu osadników opuszczało te ziemie - mówił doktor Kacper Pencarski z Akademii Pomorskiej w Słupsku.
» więcej
2020-06-09, godz. 20:34
Kwaski wędrują po Jasnych Błoniach [ZDJĘCIA]
Rzeźby z Galerii Pod Sukniami szczecińskiego Nikifora, czyli Konrada Kwaska "wędrują" po alejach Jasnych Błoni.
» więcej