Elżbieta Sikora – słynna polska kompozytorka przyjechała z Francji do Filharmonii w Szczecinie na światową premierę swojego najnowszego dzieła. Tytuł utworu nawiązuje do szóstego przykazania tradycji talmudycznej: Nie zabijaj.
Dzieło dedykuję ofiarom przemocy i niesprawiedliwości – powiedziała Elżbieta Sikora.
- Jak zaczęłam komponować ten utwór, to nie zdawałam sobie sprawy, że stanie się on tak okrutnie aktualny. Zawsze te wojny gdzieś się toczyły, ale przez te siedemdziesiąt lat od czasów II wojny światowej, nie dotykała nas tak bezpośrednio – uzupełniła Sikora.
Moja muzyka obrazuje w swoisty sposób ból uciśnionych – dodała twórczyni.
- Utwór jest oparty na tekstach świadków obozu w Majdanku, dodałam również teksty poety Grzegorza Kwiatkowskiego, które są bardzo blisko cierpienia. Użyłam też tekstów poety ujgurskiego Ekhmetjana Osmana, członka jednej z najbardziej prześladowanych współcześnie grup etnicznych. Nie wiedziałam, że do tej listy dołączą obywatele Ukrainy. Nie rozumiem, jak człowiek człowiekowi może wyrządzać aż taką krzywdę – podsumowała Elżbieta Sikora.
Szóste przykazanie „Nie zabijaj” Elżbiety Sikory wykonał w Szczecinie francuski zespół wokalny Les Métaboles w składzie trzech sopranistek: Amandine Trenc, Anne-Claire Baconnais i Raphaële Kennedy oraz śpiewającej altem Laury Muller. Do udziału w projekcie zostali ponadto zaproszeni wybitni muzycy: Erik Drescher (flety), Bartosz Koziak (wiolonczela) i Dominik Dołęga (perkusja), którymi zadyrygował Léo Warynski.
Zabrzmiała też kompozycja „Quando stanno morendo. Diario polacco nr 2” napisana przez włoskiego twórcę Luigiego Nono pod wpływem wiadomości o wprowadzeniu w Polsce stanu wojennego. Do wykonania utworu dołączyli eksperci live electronics z SWR Experimentalstudio z Freiburga.
Rozmowa z Elżbietą Sikorą na temat kompozycji „Nie zabijaj” w magazynie „Trochę kultury”.
Rozmowa z Elżbietą Sikorą na temat kompozycji „Nie zabijaj” w magazynie „Trochę kultury”.
Zobacz także
2019-08-09, godz. 13:41
Czwarty dzień Festival Grechuta w Świnoujsciu
Pierwszym popołudniowym wydarzeniem będzie oryginalny muzyczny projekt powołany specjalnie dla Grechuta Festival - Świnoujście przez znakomitych szczecińskich artystów.
» więcej
2019-08-09, godz. 10:55
Rozpoczął się XV Międzynarodowy Festiwal Muzyczny "Sacrum Non Profanum"
Otwarciem wystawy prac Jana Szczepańskiego rozpoczął się XV Międzynarodowy Festiwal Muzyczny "Sacrum Non Profanum".
» więcej
2019-08-08, godz. 18:46
"Markowa Gala" w Świnoujściu
To będzie wyjątkowy koncert, podczas którego rozbrzmiewać będzie wyłącznie muzyka Marka Grechuty.
» więcej
2019-08-08, godz. 13:11
"Sacrum Non Profanum" o Moniuszce. Początek w Szczecinie
Wystawa, film i panel dyskusyjny - w czwartek rozpoczyna się 15. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny "Sacrum Non Profanum".
» więcej
2019-08-07, godz. 10:11
Szczecinianin zdobywcą nagrody Marka Grechuty [ZDJĘCIA]
W Świnoujściu trwa V edycja Grechuta Festival. Na wtorkowym, wieczornym koncercie zaprezentowało się 10 finalistów. Jury konkursu wyłoniło zwycięzców na interpretację piosenek z repertuaru Marka Grechuty.
» więcej
2019-08-07, godz. 09:09
Grechuta Festival w Świnoujściu
Antydyskoteka, piosenki znanych polskich artystów - przede wszystkim Marka Grechuty - czy wernisaż wystawy fotograficznej... - tak prezentuje się drugi dzień Grechuta Festival w Świnoujściu.
» więcej
2019-08-06, godz. 17:03
Wystartował Grechuta Festiwal w Świnoujściu
Koncerty, wystawy i opowieści o "poetach piosenki" - wszystko osnute wokół postaci i twórczości Marka Grechuty, który zmarł w 2006 roku.
» więcej
2019-08-06, godz. 12:20
Szczecińska pomoc dla polskiego archiwum w Szwajcarii [ZDJĘCIA]
Archiwiści ze Szczecina pomagają w porządkowaniu szwajcarskiego archiwum. Ich praca trwa od siedmiu lat.
» więcej
2019-08-05, godz. 12:52
Azjatyckie sukcesy Chóru Akademii Morskiej [ZDJĘCIA]
Wystąpili na festiwalach w Japonii na "Tokyo International Choir Competition" i na Tajwanie w "Taipei International Choral Competition". Oba występy należy zaliczyć do niezwykle udanych.
» więcej
2019-08-04, godz. 19:50
"Poeta na trudne czasy". Rocznica śmierci pisarza
"Krzysztof Kamil Baczyński - żołnierz czy poeta?" to temat spotkania zorganizowanego w 75. rocznicę śmierci pisarza. Krzysztof Kamil Baczyński zginął w czwartym dniu Powstania Warszawskiego w pałacu Blanka przy ul. Senatorskiej.
» więcej