Kawiarenka Muzyczna
Radio SzczecinRadio Szczecin » Kawiarenka Muzyczna

Realizacja Mateusz Papke, Dorota Zamolska [Radio Szczecin]
Elżbieta Sikora – słynna polska kompozytorka przyjechała z Francji do Filharmonii w Szczecinie na światową premierę swojego najnowszego dzieła. Tytuł utworu nawiązuje do szóstego przykazania tradycji talmudycznej: Nie zabijaj.
Dzieło dedykuję ofiarom przemocy i niesprawiedliwości – powiedziała Elżbieta Sikora.

- Jak zaczęłam komponować ten utwór, to nie zdawałam sobie sprawy, że stanie się on tak okrutnie aktualny. Zawsze te wojny gdzieś się toczyły, ale przez te siedemdziesiąt lat od czasów II wojny światowej, nie dotykała nas tak bezpośrednio – uzupełniła Sikora.

Moja muzyka obrazuje w swoisty sposób ból uciśnionych – dodała twórczyni.

- Utwór jest oparty na tekstach świadków obozu w Majdanku, dodałam również teksty poety Grzegorza Kwiatkowskiego, które są bardzo blisko cierpienia. Użyłam też tekstów poety ujgurskiego Ekhmetjana Osmana, członka jednej z najbardziej prześladowanych współcześnie grup etnicznych. Nie wiedziałam, że do tej listy dołączą obywatele Ukrainy. Nie rozumiem, jak człowiek człowiekowi może wyrządzać aż taką krzywdę – podsumowała Elżbieta Sikora.

Szóste przykazanie „Nie zabijaj” Elżbiety Sikory wykonał w Szczecinie francuski zespół wokalny Les Métaboles w składzie trzech sopranistek: Amandine Trenc, Anne-Claire Baconnais i Raphaële Kennedy oraz śpiewającej altem Laury Muller. Do udziału w projekcie zostali ponadto zaproszeni wybitni muzycy: Erik Drescher (flety), Bartosz Koziak (wiolonczela) i Dominik Dołęga (perkusja), którymi zadyrygował Léo Warynski.

Zabrzmiała też kompozycja „Quando stanno morendo. Diario polacco nr 2” napisana przez włoskiego twórcę Luigiego Nono pod wpływem wiadomości o wprowadzeniu w Polsce stanu wojennego. Do wykonania utworu dołączyli eksperci live electronics z SWR Experimentalstudio z Freiburga.

Rozmowa z Elżbietą Sikorą na temat kompozycji „Nie zabijaj” w magazynie „Trochę kultury”.
Relacja Doroty Zamolskiej [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]

Zobacz także

2017-11-18, godz. 09:16 Kozyra o Festiwalu "Młode Wilki 17": Selekcja była trudna W szczecińskiej Akademii Sztuki trwa 4. edycja Festiwalu Dźwięku i Obrazu "Młode Wilki 17". » więcej 2017-11-17, godz. 15:29 Młode Wilki 17, czyli festiwalowo w Szczecinie 4. edycja Festiwalu Dźwięku i Obrazu Młode Wilki 17 rozpoczyna się w Szczecinie już w piątek. Do konkursu, ogłoszonego przez Akademię Sztuki w Szczecinie zgłaszać można było między innymi studenckie filmy eksperymentalne, działania… » więcej 2017-11-17, godz. 13:33 Powstanie Muzeum Getta Warszawskiego Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego planuje powołanie Muzeum Getta Warszawskiego - powiedział szef resortu i wicepremier prof. Piotr Gliński. » więcej 2017-11-16, godz. 22:52 I. J. Paderewski przypomniany na deskach Teatru Kameralnego Ignacy Jan Paderewski oddał swój talent i majątek Polsce. Pod jego bezpośrednim wpływem prezydent Woodrow Wilson umieścił - w swoim ultimatum uzależniającym podpisanie przez Stany Zjednoczone Traktatu Wersalskiego - 13. punkt domagający… » więcej 2017-11-16, godz. 14:21 "Moja ABBA", czyli wielkie hity na scenie Premiera spektaklu "Moja ABBA" odbyła się w środę wieczorem w sali kinowej w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Przedstawienie przygotował Teatr Piwnica przy Krypcie. » więcej 2017-11-16, godz. 12:28 Drgania muzyki. Koncert niesłyszących w filharmonii Głusi i niesłyszący wystąpili w środę wieczorem w szczecińskiej filharmonii. Koncertem, podczas którego m.in. grali na bębnach i tańczyli, podsumowali kilkuletni projekt "Migiem na Majka", czyli nowatorski i pilotażowy program umuzykalniania… » więcej 2017-11-16, godz. 09:31 "Konrad Wallenrod" z dedykacją Mickiewicza w szczecińskim muzeum [ZDJĘCIA] Pierwsze wydanie "Konrada Wallenroda" z dedykacją Adama Mickiewicza dla znanego malarza Walentego Wańkowicza - to jeden z najcenniejszych eksponatów powstającego Muzeum Dziedzictwa Kulturowego w Szczecinie. » więcej 2017-11-15, godz. 17:01 Wystawa lamp naftowych w ZUT [ZDJĘCIA] 60 XIX-wiecznych lamp naftowych przekazał Zachodniopomorskiemu Uniwersytetowi Technologicznemu profesor Ryszard Ukielski. Lampy są wystawione na Wydziale Inżynierii Chemicznej. Profesor Ryszard Ukielski lampy naftowe zbiera od 20 lat. Sam… » więcej 2017-11-15, godz. 15:16 "Książka na wynos" w Ekoporcie Kilkaset książek w ciągu niespełna tygodnia przynieśli Szczecinianie do Ekoportu przy ul. Arkońskiej. To w ramach akcji "Książka na wynos". » więcej 2017-11-14, godz. 23:01 "Jestem minimalistą". Plakaty Pluty w Akademii Sztuki [ZDJĘCIA] Kilkadziesiąt plakatów krakowskiego artysty i wykładowcy tamtejszej Akademii Sztuk Pięknych Władysława Pluty można od wtorku oglądać w Galerii Rektorskiej Akademii Sztuki w Szczecinie. » więcej
296297298299300301302