Kawiarenka Muzyczna
Radio SzczecinRadio Szczecin » Kawiarenka Muzyczna

Realizacja Mateusz Papke, Dorota Zamolska [Radio Szczecin]
Elżbieta Sikora – słynna polska kompozytorka przyjechała z Francji do Filharmonii w Szczecinie na światową premierę swojego najnowszego dzieła. Tytuł utworu nawiązuje do szóstego przykazania tradycji talmudycznej: Nie zabijaj.
Dzieło dedykuję ofiarom przemocy i niesprawiedliwości – powiedziała Elżbieta Sikora.

- Jak zaczęłam komponować ten utwór, to nie zdawałam sobie sprawy, że stanie się on tak okrutnie aktualny. Zawsze te wojny gdzieś się toczyły, ale przez te siedemdziesiąt lat od czasów II wojny światowej, nie dotykała nas tak bezpośrednio – uzupełniła Sikora.

Moja muzyka obrazuje w swoisty sposób ból uciśnionych – dodała twórczyni.

- Utwór jest oparty na tekstach świadków obozu w Majdanku, dodałam również teksty poety Grzegorza Kwiatkowskiego, które są bardzo blisko cierpienia. Użyłam też tekstów poety ujgurskiego Ekhmetjana Osmana, członka jednej z najbardziej prześladowanych współcześnie grup etnicznych. Nie wiedziałam, że do tej listy dołączą obywatele Ukrainy. Nie rozumiem, jak człowiek człowiekowi może wyrządzać aż taką krzywdę – podsumowała Elżbieta Sikora.

Szóste przykazanie „Nie zabijaj” Elżbiety Sikory wykonał w Szczecinie francuski zespół wokalny Les Métaboles w składzie trzech sopranistek: Amandine Trenc, Anne-Claire Baconnais i Raphaële Kennedy oraz śpiewającej altem Laury Muller. Do udziału w projekcie zostali ponadto zaproszeni wybitni muzycy: Erik Drescher (flety), Bartosz Koziak (wiolonczela) i Dominik Dołęga (perkusja), którymi zadyrygował Léo Warynski.

Zabrzmiała też kompozycja „Quando stanno morendo. Diario polacco nr 2” napisana przez włoskiego twórcę Luigiego Nono pod wpływem wiadomości o wprowadzeniu w Polsce stanu wojennego. Do wykonania utworu dołączyli eksperci live electronics z SWR Experimentalstudio z Freiburga.

Rozmowa z Elżbietą Sikorą na temat kompozycji „Nie zabijaj” w magazynie „Trochę kultury”.
Relacja Doroty Zamolskiej [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]

Zobacz także

2017-11-13, godz. 23:49 Global Justice Night w Szczecinie. Premiera i spotkanie z Miękusem [ZDJĘCIA] Premiera filmu Krzysztofa Miękusa "Droga do Man Eater's Bridge" i spotkanie z reżyserem - to najważniejsze wydarzenia Global Justice Night, które w środę odbędzie się w Szczecinie. » więcej 2017-11-13, godz. 16:55 Zmarła Alina Janowska Nie żyje aktorka filmowa i telewizyjna Alina Janowska. Zmarła 13 listopada. Miała 94 lata. » więcej 2017-11-12, godz. 20:22 Artyści Opery na Zamku wyróżnieni Artyści szczecińskiej Opery na Zamku z ministerialnymi wyróżnieniami. Odznaczenia ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego otrzymało pięć osób. » więcej 2017-11-12, godz. 16:27 Boso po piasku, grając na wiadrach. Specjalne warsztaty dla maluchów Najmłodsi szczecinianie, razem ze swoimi rodzicami, przechadzali się w niedzielę "ścieżką doznań". To w ramach warsztatów dla dzieci "Naj czuje. Mobilna ścieżka zabaw sensorycznych". » więcej 2017-11-11, godz. 22:35 Dzieła Szymanowskiego na wiolonczelę i fortepian. Wyjątkowy koncert i płyta Kompozycje Karola Szymanowskiego na wiolonczelę i fortepian zabrzmiały w sobotę wieczorem w filharmonii w Szczecinie. Co ciekawe, kompozytor, który tworzył w pierwszych dekadach XX wieku, nie napisał ani jednej nuty na wiolonczelę … » więcej 2017-11-11, godz. 11:48 Prace Beksińskiego w Muzeum Sztuki Współczesnej [ZDJĘCIA] 10 prac Zdzisława Beksińskiego z różnych okresów życia artysty od piątku można oglądać w Muzeum Sztuki Współczesnej Muzeum Narodowego w Szczecinie. » więcej 2017-11-11, godz. 08:32 "Polskie drogi do niepodległej" [ZDJĘCIA] Mapy pokazujące ruch wojsk polskich na froncie wschodnim, zdjęcia marszałka Józefa Piłsudskiego, ryciny przedstawiające los polskich zesłańców na Syberii. To wszystko można zobaczyć na otwartej w Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim… » więcej 2017-11-10, godz. 07:50 Absurdy podczas odzyskiwania zrabowanych dzieł sztuki Procedura odzyskiwania zrabowanych podczas wojny dzieł sztuki jest absurdalna, czego przykładem jest sytuacja z obrazem Henryka Siemiradzkiego - mówili goście audycji "Radio Szczecin na Wieczór". » więcej 2017-11-09, godz. 21:39 „Pompa funebris książąt z dynastii Gryfitów" [ZDJĘCIA] Dzieje dynastii Gryfitów - książąt pomorskich mają dziś bogatą literaturę, obejmującą wiele zagadnień historycznych i artystycznych. Nie było wśród nich jednak pozycji poświęconej książęcym sarkofagom. » więcej 2017-11-09, godz. 18:50 Wyjątkowa wystawa w Muzeum Powstania Warszawskiego [ZDJĘCIA] 1000 najcenniejszych pamiątek pochodzących z darów od osób prywatnych można oglądać w Muzeum Powstania Warszawskiego w stolicy. Wystawa jest wyjątkowa, bo w gablotach pokazano m.in. biało-czerwone opaski powstańców zaplamione k… » więcej
297298299300301302303