Laureaci międzynarodowych konkursów i festiwali muzycznych z Ukrainy wystąpili w niedzielę w Willi Lentza w ramach znanego cyklu „Juvenum Hortus”. Wieczór uświetnił Konsul Honorowy Ukrainy w Szczecinie, Henryk Kołodziej.
Zagrały u Was wyjątkowo utalentowane dzieci – powiedział prof. Lev Zakopets, dyrektor Liceum Muzycznego we Lwowie, wykładowca Rówieńskiego Uniwersytetu Humanistycznego.
- Gdy zaczęła się wojna, rodzice naszych uczniów natychmiast wyjechali z nimi do Was - braci Polaków, również do innych krajów europejskich. W tym momencie pomyślałem, że odnajdę młode talenty i będę z żoną organizował im koncerty, żeby poczuły, że poza domem, ojczyzna o nie dba – uzupełnił Zakopets.
Pomysłowi przyklasnęła Jadwiga Kimber – dyrektor Willi Lentza w Szczecinie.
- Przygotowaliśmy więc występ naszych dzieci w repertuarze odzwierciedlającym sprzeciw wobec przemocy i wojnie w Ukrainie – dodała prof. Ludmiła Zakopets z Liceum Muzycznego we Lwowie.
- Były ukraińskie pieśni narodowe, arie z oper, dużo ukraińskiej muzyki znanych kompozytorów, takich jak między innymi Wasyl Barwinski, Mykola Lysenko, Anatolij Kos-Anatolski oraz utwory Fryderyka Chopina. Chcę przy okazji podkreślić, że akustyka w sali koncertowej Willi Lentza jest fantastyczna. W związku z tym bardzo przyjemnie grało się naszym utalentowanym dzieciom. Jesteście naszymi najbliższymi sąsiadami i traktujemy Was jak braci i siostry. Nidy nie zapomnimy, jak w tym trudnym dla nas czasie, przygarnęliście nas, okazaliście gościnność i kochanie. Dziękujemy Wam – podsumowała profesor.
Młodzi pianiści – Igor Bachmut, Anna Koziak i Marija Shvydkiv, wiolinistki – Elwira Moroz, Roksoliana Zakopets, oboista Michał Kulynych, wokaliści – Jaryna Shvydkiv (mezzosopran) i Eugeniusz Leszczenko (baryton) oraz Anna Braun (wiolonczela), a także prof. Lev Zakopets z Ukrainy, wystąpią w poniedziałek w Berlinie.
Zobacz także
2022-04-12, godz. 09:02
Nie żyje Jacek "Budyń" Szymkiewicz, założyciel zespołu Pogodno
O śmierci muzyka poinformowała na Facebooku żona. Przyczyny śmierci są nieznane.
» więcej
2022-04-11, godz. 17:45
Autor związany ze Szczecinem wydał nową książkę. Analogie z Ukrainą
Wojna kończy się wtedy, gdy zagoją się po niej blizny - mówi Grzegorz Kapla, dziennikarz, pisarz i podróżnik.
» więcej
2022-04-10, godz. 17:18
Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralno-Pasyjnej. Wejherowo górą [ZDJĘCIA]
Wejherowski Chór Mieszany Camerata Musicale najlepszym chórem 9. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralno-Pasyjnej w Szczecinie.
» więcej
2022-04-10, godz. 08:55
Szczecińscy muzycy zagrali dla artystów z Ukrainy [ZDJĘCIA]
Szczecińska Fundacja Akademia Muzyki Dawnej od dekady zaprasza szczecinian na Koncert Pasyjny.
» więcej
2022-04-08, godz. 21:01
"Wspaniale jednoczyła...". Ostatnie pożegnanie Jadwigi Igiel-Sak
Rodzina, przyjaciele, muzycy i władze miasta, które zaciągnęły wartę honorową, pożegnali w piątek na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie Jadwigę Igiel-Sak. Od 1970 do 1990 roku pełniła funkcję zastępcy dyrektora Filharmonii im…
» więcej
2022-04-08, godz. 13:44
Ukraińcy bezpłatnie zwiedzą Filharmonię
Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie zaprasza dziś ukraińskich uchodźców na bezpłatne zwiedzanie instytucji.
» więcej
2022-04-06, godz. 17:08
Gryfino: Festiwal w cieniu wojny
16. Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij rozpoczyna się w środę w Gryfinie. To pięć dni festiwalowych z kilkudziesięcioma spotkaniami z podróżnikami i dokumentalistami, prezentacje filmowe, wystawy i koncerty.
» więcej
2022-04-06, godz. 07:28
Rusza X Zachodniopomorski Festiwal Klarnetowy
Skierowany jest do miłośników muzyki klarnetowej, a jego głównym celem jest popularyzacja gry na tym instrumencie, ale też wymiana doświadczeń pomiędzy uczniami a pedagogami z Polski i zagranicy.
» więcej
2022-04-05, godz. 10:06
Finlandia zatrzymała na granicy obrazy rosyjskich galerii
Finlandia nie wpuściła do Rosji ciężarówek wiozących cenne obrazy należące do galerii Trietiakowskiej i muzeum Ermitaż.
» więcej