"Adagietto" z "Raju utraconego" Krzysztofa Pendereckiego na orkiestrę i poemat symfoniczny "Powracające fale" op. 9 Mieczysława Karłowicza wypełniły sobotni koncert "Tym, którzy nie powrócili z morza".
Punktem kulminacyjnym wieczoru zorganizowanego na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie była światowa prapremiera utworu "Było kiedyś morze szkliste" wybitnego polskiego kompozytora Michała Dobrzyńskiego.
Punktem kulminacyjnym wieczoru zorganizowanego na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie była światowa prapremiera utworu "Było kiedyś morze szkliste" wybitnego polskiego kompozytora Michała Dobrzyńskiego.
W moim dziele napisanym na mezzosopran i orkiestrę symfoniczną wykorzystałem fragmenty Psalmu 130 De Profundis, w polskim tłumaczeniu "Z głębokości wołam do Ciebie Panie" i wiersze Kazimierza Przerwy-Tetmajera "Szukam Cię zawsze" oraz Krzysztofa Kamila Baczyńskiego "Morze wracające" – powiedział twórca.
- To był dla mnie wielki zaszczyt – uczestnictwo w tym wydarzeniu, w tym koncercie i duże osobiste przeżycie. Również z tego powodu, że na tym cmentarzu, w moim rodzinnym mieście, właśnie są pochowani moi bliscy. Miałem wrażenie, że gdzieś w otchłani słuchają ze mną tego utworu – dodał Michał Dobrzyński.
Kompozycję wykonała światowej sławy mezzosopranistka Urszula Kryger z Orkiestrą Opery na Zamku pod dyrekcją Przemysława Zycha.
- Cykl pieśni Michała Dobrzyńskiego jest bardzo ciekawym przykładem połączenia współczesności z tradycją. Też są o przemijaniu do relacji z tymi, którzy odeszli. Piękne, pełne symboliki w warstwie muzycznej oraz tekstowej no i wielka przyjemność ze współpracy ze wspaniałą orkiestrą i oczywiście z wybitną solistką, Panią Urszulą Kryger, która wykonała te pieśni w sposób zjawiskowy – podsumował dyrygent.
Wieczór był poświęcony także narodowi ukraińskiemu walczącemu z rosyjskim najeźdźcą.
Zobacz także
2024-03-23, godz. 16:33
Pianista Ignacy Lisiecki owacyjnie przyjęty w Złotej Sali Filharmonii [ZDJĘCIA]
Dokonał wielu światowych prawykonań utworów kompozytorów muzyki współczesnej, w tym Jemu dedykowanych. Występuje z najlepszymi orkiestrami po obu stronach globu. Lista dokonań artysty jest nieskończenie długa. Ignacy Lisiecki -…
» więcej
2024-03-22, godz. 11:02
Ignacy Lisiecki zagra Aleksandra Tansmana w Złotej Sali Filharmonii
Regularny gość najsłynniejszych sal koncertowych na świecie. Prosto z Japonii, gdzie piastuje zaszczytną funkcję dyrektora artystycznego słynnego Hakushu Hall Ensemble w Yanagawie, przyjechał do Szczecina. Polski pianista Ignacy Lisiecki…
» więcej
2024-03-22, godz. 09:11
W Szczecinie dojdzie do starcia młodych głosów operowych
To będzie starcie młodych głosów operowych z całego świata. Taki konkurs odbędzie się w Szczecinie.
» więcej
2024-03-21, godz. 09:11
Rusza 14. Wiosenny Ogólnopolski Konkurs Gitarowy
Soliści i zespoły kameralne z całej Polski. Muzyka z różnych epok, od dawnej po współczesną. W Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I stopnia im. prof. Marka Jasińskiego w Szczecinie rusza 14. edycja Wiosennego Ogólnopolskiego Konkursu…
» więcej
2024-03-21, godz. 07:43
"Wojtuś" w Starej Rzeźni, czyli rzecz o resocjalizacji w Polsce
Dominik Czech, szczeciński twórca filmowy w środę po raz pierwszy pokazał na premierze technicznej, swój najnowszy film "Wojtuś". W sali Starej Rzeźni zaprezentowano 42-minutową fabułę.
» więcej
2024-03-20, godz. 17:52
Nadchodzi Kontrapunkt. Atrakcji co niemiara [ZDJĘCIA]
Za niespełna miesiąc w Szczecinie rozpocznie się 57. Kontrapunkt czyli Międzynarodowy Festiwal Teatralny.
» więcej
2024-03-19, godz. 12:29
Louis Dowdeswell i Orkiestra Wojskowa zamknęli Ogólnopolski Konkurs i Festiwal Trębaczy
Nagrywa muzykę do Oscarowych filmów. Uznany za jednego z najwybitniejszych trębaczy na świecie. 30-letni Brytyjczyk, Louis Dowdeswell brawurowo zamknął Szczeciński Konkurs i Festiwal Trębaczy w Złotej Sali Filharmonii.
» więcej
2024-03-19, godz. 06:55
Jubileusz BTD. Dofinansowanie w ramach prezentu
Wojewódzkie wsparcie dla Bałtyckiego Teatru Dramatycznego w Koszalinie - to z okazji 70-lecie istnienia.
» więcej
2024-03-18, godz. 12:47
Berlińskie techno na liście światowego dziedzictwa UNESCO
Berlińska scena techno od tego tygodnia jest na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Do niemieckiej listy dodano sześć nowych pozycji, ale właśnie ta jest najbardziej komentowana.
» więcej
2024-03-16, godz. 17:11
Maestro Antoni Wit owacyjnie przyjęty w Złotej Sali Filharmonii | 80. urodziny i 60-lecie pracy artystycznej dyrygenta [ZDJĘCIA]
Nagrał ponad dwieście płyt dla prestiżowych wytwórni fonograficznych z najlepszymi orkiestrami na świecie. Wielokrotny laureat nagród Grammy i Diapason d'Or. Zdobywca Grand Prix du Disque de la Nouvelle Academie oraz Cannes Classical…
» więcej