Owacjami na stojąco, burzą braw i bisem zakończył się w środę wieczór w słynnej berlińskiej Konzerthaus. Kompozycje Witolda Lutosławskiego, Mieczysława Karłowicza i Beli Bartóka zagrali światowej sławy polski wiolonczelista Marcin Zdunik oraz International Lutosławski Youth Orchestra pod dyrekcją Ayyuba Guliyeva z Azerbejdżanu.
Chciałem zagrać w tej Orkiestrze, żeby między innymi wystąpić w słynnej Konzerthaus w Berlinie na prestiżowym Festiwalu Międzynarodowych Orkiestr Młodzieżowych – Youth Euro Classic – powiedział waltornista Rafał Kowalczyk.
- Pierwszy raz tutaj występowałem. To było fantastyczne przeżycie i mam nadzieję, że jeszcze tutaj uda mi się zagrać – uzupełnił waltornista.
Jesteśmy ogromnie wdzięczni Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie za stworzenie tej międzynarodowej Orkiestry. Także dumni, że dostaliśmy się do niej w tym roku, tym bardziej, że obchodzony jest jubileusz 10-lecia istnienia tego unikatowego projektu edukacyjnego, no i ta możliwość zagrania w Konzerthaus – dodał skrzypek Antoni Figurski.
- Dodatkowym akcentem tego koncertu było to, że mogliśmy zagrać Koncert wiolonczelowy Witolda Lutosławskiego pod batutą zwycięzcy Konkursu Dyrygenckiego im. Witolda Lutosławskiego i ze zwycięzcą Konkursu Wiolonczelowego Witolda Lutosławskiego, więc ten nasz patron wciąż przewija się w działalności Orkiestry, co jest dla nas również wspaniałe – podsumował skrzypek.
Program berlińskiego Konzerthaus powtórzony będzie w piątek, 19 sierpnia 2022 roku o godzinie 19 w Złotej sali Filharmonii w Szczecinie.
Z orkiestrą ILYO będzie można się spotkać także w czwartek o godzinie 19 podczas muzycznego happeningu „Harmonia” na placu Solidarności w Szczecinie. Wstęp jest bezpłatny.
Zobacz także
2023-02-19, godz. 15:52
Monika Brodka z „Sadzą” i „Osadzonymi” w Filharmonii [ZDJĘCIA]
Należy do nielicznego grona polskich artystów, których uznanie wypłynęło daleko poza granice kraju. Jest zdecydowanie jednym z najbardziej kolorowych ptaków polskiej współczesnej muzyki rozrywkowej. W Złotej Sali Filharmonii im…
» więcej
2023-02-18, godz. 16:06
Chór z Korei Południowej wystąpi w Szczecinie [WIDEO]
Koncertują w różnych zakątkach świata, dziś wystąpią w Szczecinie. Chodzi o chór dziecięcy "The Pilgrim Children's Choir" z Korei Południowej.
» więcej
2023-02-16, godz. 07:44
Festiwal filmowy Berlinale w cieniu kryzysów
W stolicy Niemiec rozpoczyna się 73. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Berlinale. O Złotego Niedźwiedzia powalczy 19 produkcji. Zgodnie z tradycją tej imprezy nie zabraknie gestów politycznych.
» więcej
2023-02-15, godz. 16:33
Artur Ruciński z premierą limitowanej płyty w Złotej Sali Filharmonii
Zaliczany do dwudziestu najlepszych głosów na świecie. Walczą o niego najbardziej renomowane sceny operowe od La Scali po Metropolitan Opera. W środę w Złotej Sali Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie wystąpi słynny…
» więcej
2023-02-12, godz. 15:47
Gala Replay Studio w Przecławiu, czyli tańczące ferie [ZDJĘCIA]
Jednym z pomysłów na udane ferie może być nauka tańca. A tańczyć możemy w domu, albo wybierając jedną ze szkół.
» więcej
2023-02-12, godz. 15:10
Mały Książę po kurpiowsku [WIDEO]
Jak brzmi Mały Książę po kurpiowsku? Postanowili to sprawdzić członkowie Związku Kurpiów i przetłumaczyli książkę na swój dialekt.
» więcej
2023-02-10, godz. 21:17
Szczecinianie z nagrodami w Kalifornii.
A konkretnie ich teledyski.
» więcej
2023-02-10, godz. 09:23
Panek: wolę, by ktoś oceniał mnie poprzez to co robię
Nie wiem czy jestem artystą, nie porównuję się do Witkacego - Tomasz Panek - rysownik, grafik, ilustrator, autor „Mało szczegółowego przewodnika po Szczecinie", był gościem "Rozmowy pod Krawatem".
» więcej
2023-02-09, godz. 14:59
Prywatne historie na czerwonej wystawie [ZDJĘCIA]
Wiele gatunków fotografii, zdjęcia wykonane w różnych technikach - a spoiwem jest kolor: szczeciński Fotoklub Zamek zaprasza w czwartek na godzinę 18 na wernisaż wystawy "Czerwony - historie indywidualne".
» więcej
2023-02-09, godz. 11:39
"Dopaść Morawieckiego". Autor gościem Przystanku Historia w Szczecinie [WIDEO]
Życie Kornela Morawieckiego na siedmiuset stronach - to nie laurka, a lustro, w którym odbija się postać buntownika, marzyciela, abnegata oskarżanego o terroryzm, a przez niektórych opozycjonistów o zdradę.
» więcej