Pięćdziesiąt lat pracy artystycznej zespołu pod ręką jednego dyrygenta, to ewenement nie tylko w historii szczecińskiej chóralistyki, ale także fenomen na scenie krajowej i międzynarodowej. Chór Akademicki im. prof. Jana Szyrockiego Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie rozpoczyna obchody 70-lecia istnienia.
Do Szczecina przyjechałem ze Śląska w 1951 roku na studia inżynierskie na Wydział Budownictwa Lądowego i Wodnego Szkoły Inżynierskiej przemianowanej 3 września 1955 roku na Politechnikę Szczecińską – powiedział przed laty, nieżyjący od 3 kwietnia 2003 roku założyciel Chóru, prof. Jan Szyrocki.
- Na drugim roku studiów ogłaszano konkursy artystyczne. Wyłonił się najpierw kameralny zespół śpiewaczy i później kolejne. W krótkim czasie te małe zespoły połączyły się w jeden duży. I w listopadzie 1952 roku po raz pierwszy w Szczecinie wystąpił ponad stuosobowy Chór Szkoły Inżynierskiej – wspominał profesor.
Jesteśmy dumni, że zaśpiewamy dziś w studiu koncertowym właśnie imienia Jana – stwierdził prof. Szymon Wyrzykowski, uczeń prof. Szyrockiego, dyrygent i kierownik artystycznym Chóru od 2006 roku.
- Jubileuszowy sezon rozpoczynamy koncertem a cappella programem, który jest podsumowaniem naszej działalności. Będzie muzyka m.in. Pawła Łukaszewskiego, Jana Adama Maklakiewicza i oczywiście Marka Jasińskiego, naszego honorowego kompozytora – podsumował Szymon Wyrzykowski.
Początek koncertu w Radiu Szczecin o godzinie 18. Kolejne jubileuszowe występy Chóru odbędą się w niedzielę, 6 listopada 2022 roku o godzinie 9 podczas Mszy świętej w warszawskiej Bazylice św. Krzyża. Koncert będzie transmitowany w Programie Pierwszym Polskiego Radia. Tego samego dnia o godzinie 17 zespół zaśpiewa w Sali Koncertowej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w cyklu wieczorów pod tytułem „Interpretacje Muzyki Chóralnej”. Obchody 70-lecia istnienia zespołu potrwają do maja 2023 roku.
Program koncertu
• Anonim, „Bogurodzica”
• Mikołaj Gomółka – muzyka, Psalm LXXXI „Radujcie się”
• Wacław z Szamotuł – muzyka, Andrzej Trzecieski – słowa, „Już się zmierzcha”
• Marek Jasiński – muzyka, „Exultate Deo Omnis Terra”
• Szymon Godziemba-Trytek – muzyka, „Nox praecessit”
• Paweł Łukaszewski – muzyka, „O Emmanuel”
• Krzysztof Penderecki – muzyka, „O gloriosa Virginum”
• Stanisław Moniuszko – muzyka, Władysław Syrokomla – słowa, Marek Jasiński – opracowanie, „Pieśń wieczorna”
• Jan Adam Maklakiewicz – muzyka, słowa ludowe, „Z fujareczką i bębnem”
• Juliusz Łuciuk – muzyka, słowa ludowe, „Nie będę płakała”
• siostra Magdalena Nazaretanka (Barbara Ponichter) – muzyka i słowa, Marek Jasiński – opracowanie, „Polskie kwiaty”
• Adam Kowalski – muzyka i słowa, Marek Jasiński – opracowanie, „Modlitwa obozowa”
• Autor nieznany – muzyka, Tadeusz Biernacki i Andrzej Hałaciński – słowa, Marek Jasiński – opracowanie, „Marsz Pierwszej Brygady”
Zobacz także
2023-05-12, godz. 13:45
Prof. Tomasz Bugaj obchodzi 50-lecie pracy artystycznej w Szczecinie [ZDJĘCIA]
Jeden z czołowych dyrygentów polskich. Wieloletni dyrektor m.in. Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie. Prowadzi Katedrę Dyrygentury Symfoniczno-Operowej w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie.
» więcej
2023-05-12, godz. 07:14
Szczecinianka wystąpi w finale Eurowizji
Blanka wystąpiła w czwartek w półfinale imprezy, która odbywa się w Liverpoolu. Udało jej się przekonać do siebie publiczność i powalczy o zwycięstwo.
» więcej
2023-05-11, godz. 15:43
Noc atrakcji w świnoujskich muzeach
W najbliższy sobotni wieczór w większości miast wstęp do muzeów będzie bezpłatny.
» więcej
2023-05-09, godz. 16:01
W nocy w sobotę nie będzie czasu na sen [WIDEO]
"Nie spać, zwiedzać" - takim hasłem organizatorzy zachęcają mieszkańców i turystów na 17. Europejską Noc Muzeów w Szczecinie.
» więcej
2023-05-06, godz. 17:48
Polonezy Marcina Maseckiego w Złotej Sali Filharmonii [ZDJĘCIA]
Rytm i budowę poloneza wykorzystali w swoich ponadczasowych dziełach m.in.: w epoce baroku Jan Sebastian Bach i Georg Philipp Telemann, klasycyzmu - Wolfgang Amadeusz Mozart, Michał Kleofas Ogiński i Ludwig van Beethoven, romantyzmu Stanisław…
» więcej
2023-05-04, godz. 11:32
Prawykonanie kompozycji Mikołaja Majkusiaka na finał 5. Festiwalu Szczecin Classic
Utwory Karola Szymanowskiego, Antonina Dvořáka i Maxa Richtera zabrzmiały w Złotej Sali Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza. W środę zakończył się 5. Festiwal Szczecin Classic.
» więcej
2023-05-03, godz. 16:12
Daria ze Śląska w Radiu Szczecin
Autorka naszej aktualnej "Płyty tygodnia" promowała swój nowy materiał i opowiadała o muzycznych planach.
» więcej
2023-05-03, godz. 15:34
Skrzypce Stradivariego zabrzmią podczas finału 5. Festiwalu Szczecin Classic
Zbudowane w 1713 roku przez włoskiego lutnika Antonio Stradivariego. Kilkusetletnie skrzypce zabrzmią w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza. W środę finał 5. Festiwalu Szczecin Classic.
» więcej
2023-05-01, godz. 15:38
Tancerze ze szczecińskiej szkoły tańca Astra mistrzami Europy [ZDJĘCIA]
W Warszawie wywalczyli tytuł w kategorii wiekowej Masters, czyli powyżej 35. roku życia. Formacja 19 par ze Szczecina zatańczyła walca wiedeńskiego, cha-chę oraz salsę.
» więcej
2023-04-28, godz. 14:25
Mystic Piano Trio zainaugurowało 5. Festiwal Szczecin Classic [WIDEO, ZDJĘCIA]
Mało znane polskie kompozycje Antoniego Stolpego i Ludomira Różyckiego oraz ukraińskich twórców Borisa Lyatoshynsky’ego i Myroslava Skoryka zabrzmiały w Studiu Koncertowym S-1 im. prof. Jana Szyrockiego. Wczoraj zainaugurowano 5…
» więcej