Pięćdziesiąt lat pracy artystycznej zespołu pod ręką jednego dyrygenta, to ewenement nie tylko w historii szczecińskiej chóralistyki, ale także fenomen na scenie krajowej i międzynarodowej. Chór Akademicki im. prof. Jana Szyrockiego Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie rozpoczyna obchody 70-lecia istnienia.
Do Szczecina przyjechałem ze Śląska w 1951 roku na studia inżynierskie na Wydział Budownictwa Lądowego i Wodnego Szkoły Inżynierskiej przemianowanej 3 września 1955 roku na Politechnikę Szczecińską – powiedział przed laty, nieżyjący od 3 kwietnia 2003 roku założyciel Chóru, prof. Jan Szyrocki.
- Na drugim roku studiów ogłaszano konkursy artystyczne. Wyłonił się najpierw kameralny zespół śpiewaczy i później kolejne. W krótkim czasie te małe zespoły połączyły się w jeden duży. I w listopadzie 1952 roku po raz pierwszy w Szczecinie wystąpił ponad stuosobowy Chór Szkoły Inżynierskiej – wspominał profesor.
Jesteśmy dumni, że zaśpiewamy dziś w studiu koncertowym właśnie imienia Jana – stwierdził prof. Szymon Wyrzykowski, uczeń prof. Szyrockiego, dyrygent i kierownik artystycznym Chóru od 2006 roku.
- Jubileuszowy sezon rozpoczynamy koncertem a cappella programem, który jest podsumowaniem naszej działalności. Będzie muzyka m.in. Pawła Łukaszewskiego, Jana Adama Maklakiewicza i oczywiście Marka Jasińskiego, naszego honorowego kompozytora – podsumował Szymon Wyrzykowski.
Początek koncertu w Radiu Szczecin o godzinie 18. Kolejne jubileuszowe występy Chóru odbędą się w niedzielę, 6 listopada 2022 roku o godzinie 9 podczas Mszy świętej w warszawskiej Bazylice św. Krzyża. Koncert będzie transmitowany w Programie Pierwszym Polskiego Radia. Tego samego dnia o godzinie 17 zespół zaśpiewa w Sali Koncertowej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w cyklu wieczorów pod tytułem „Interpretacje Muzyki Chóralnej”. Obchody 70-lecia istnienia zespołu potrwają do maja 2023 roku.
Program koncertu
• Anonim, „Bogurodzica”
• Mikołaj Gomółka – muzyka, Psalm LXXXI „Radujcie się”
• Wacław z Szamotuł – muzyka, Andrzej Trzecieski – słowa, „Już się zmierzcha”
• Marek Jasiński – muzyka, „Exultate Deo Omnis Terra”
• Szymon Godziemba-Trytek – muzyka, „Nox praecessit”
• Paweł Łukaszewski – muzyka, „O Emmanuel”
• Krzysztof Penderecki – muzyka, „O gloriosa Virginum”
• Stanisław Moniuszko – muzyka, Władysław Syrokomla – słowa, Marek Jasiński – opracowanie, „Pieśń wieczorna”
• Jan Adam Maklakiewicz – muzyka, słowa ludowe, „Z fujareczką i bębnem”
• Juliusz Łuciuk – muzyka, słowa ludowe, „Nie będę płakała”
• siostra Magdalena Nazaretanka (Barbara Ponichter) – muzyka i słowa, Marek Jasiński – opracowanie, „Polskie kwiaty”
• Adam Kowalski – muzyka i słowa, Marek Jasiński – opracowanie, „Modlitwa obozowa”
• Autor nieznany – muzyka, Tadeusz Biernacki i Andrzej Hałaciński – słowa, Marek Jasiński – opracowanie, „Marsz Pierwszej Brygady”
Zobacz także
2023-04-23, godz. 19:18
Jagodziński i Szczepaniak owacyjnie przyjęci w Willi Lentza
Kompozycje m.in. George'a Gerswina, Dizzy'ego Gillespiego, Antônio Carlosa Jobima, Piotra Klimka i Jerzego Wasowskiego zabrzmiały w sobotę w cyklu „Jazz w Willi”.
» więcej
2023-04-22, godz. 17:51
Jazz w Willi z Jolą Szczepaniak i Andrzejem Jagodzińskim
Legenda polskiego jazzu, ceniony na całym świecie mistrz fortepianu. Dziś w Szczecinie zagra Andrzej Jagodziński. Partnerką sceniczną artysty będzie znana szczecińska wokalistka Jola Szczepaniak. Muzycy wystąpią w cyklu „Jazz w…
» więcej
2023-04-22, godz. 13:30
50 lat pracy scenicznej. Benefis Mirosławy Białas
Powszechnie znana, ceniona i lubiana w artystycznym środowisku Polski. Urodzona w Szczecinie pianistka, pedagog i korepetytorka teatrów muzycznych w kraju obchodzi 50-lecie pracy scenicznej. W sobotę w Domu Kultury 13 Muz Benefis Mirosławy…
» więcej
2023-04-18, godz. 14:35
Ania Karwan w Radiu Szczecin
"Swobodnie" to drugi i bardzo ważny album w dyskografii Ani Karwan, a do tego aktualna "Płyta tygodnia" Radia Szczecin.
» więcej
2023-04-18, godz. 09:07
Zespół Pieśni i Tańca PUM poszukuje tancerzy
To najmłodszy taki zespół w regionie i choć działa prężnie, to poszukuje nowych członków.
» więcej
2023-04-15, godz. 14:01
Wspomnienie o Arkadiuszu Gacparskim. Minęła 10. rocznica śmierci artysty [WIDEO, ZDJĘCIA]
Karykatury i portrety Maryli Rodowicz, Artura Barcisia, Jana Borysewicza, Krzysztofa Cugowskiego, Gustawa Holoubka, Krzysztofa Krawczyka, Stanisława Soyki i wielu innych. W piątek w Książnicy Pomorskiej w Szczecinie, w 10. rocznicę śmierci…
» więcej
2023-04-15, godz. 10:45
Orkiestracje Piotra Mossa pieśni Carla Loewego i Emilie Mayer. Światowe prawykonanie w Filharmonii w Szczecinie [ZDJĘCIA]
Dwoje największych XIX wiecznych kompozytorów szczecińskich na jednej scenie w tym samym czasie. Utwory mistrza Carla Loewego (1796-1869) i jego niezwykle zdolnej uczennicy Emilie Mayer (1812-1883) zabrzmiały w piątek w Filharmonii im…
» więcej
2023-04-14, godz. 13:05
Czesław Niemen „Pamiętam ten dzień”. Premiera streamingowa dwupłytowego albumu
Po raz pierwszy w serwisach streamingowych pojawia się kilkadziesiąt nagrań Czesława Niemena z podwójnego album CD „Pamiętam ten dzień”. Wydawnictwo, które po premierze pokryło się platyną, Agencja Muzyczna Polskiego Radia wznawia…
» więcej
2023-04-14, godz. 12:40
Wystawa Arkadiusza Gacparskiego w 10. rocznicę śmierci artysty
Teatr i plastyka były w jego twórczości nierozłączne. Zafascynowany kabaretem współpracował z krakowską Piwnicą pod Baranami. W Szczecinie współtworzył m.in. festiwal "Dymny żongler dwusturęki" i słynne "Dymnalia" poświęcone…
» więcej
2023-04-12, godz. 15:10
Zbrodnia katyńska na specjalnej ekspozycji w kołobrzeskim Muzeum Oręża Polskiego [WIDEO, ZDJĘCIA]
Nową ekspozycję poświęconą zbrodni katyńskiej opracowało Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. Wystawa jest już dostępna dla zwiedzających.
» więcej