Owacjami na stojąco i bisem zakończył się wczoraj koncert w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Na scenie Złotej Sali zabrzmiała opera barokowa „Orfeusz i Eurydyka” Christopha Willibalda Glucka (1714-1787).
W roli Orfeusza wystąpił Jakub Józef Orliński – bezsprzecznie jeden z najwybitniejszych współczesnych śpiewaków operowych na świecie, określany przez krytyków najbardziej prestiżowych magazynów operowych jako milenijny kontratenor.
Operę Christopha Willibalda Glucka śpiewałem w wielu teatrach na świecie – powiedział Jakub Józef Orliński.
- Jest to dość znane dzieło barokowe, ale nie tak często performowane w Polsce, dlatego bardzo się cieszę na takie entuzjastyczne reakcje publiczności. Jest nawet grupa na Facebooku „Dajcie Orlińskiego w Szczecinie”, no i w końcu się wydarzyło – dodał artysta.
Rolę Eurydyki kreowała mezzosopranistka Natalia Kawałek z Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie, natomiast Amora – sopranistka Sylwia Stępień z Warszawskiej Opery Kameralnej. Z solistami wystąpili: Chór i Orkiestra Il Giardino d’Amore specjalizująca się w interpretacjach muzyki baroku pod batutą założyciela zespołu i jego głównego dyrygenta – maestro Stefana Plewniaka.
- To jest dzieło z krwi i kości, ta muzyka też jest z krwi i kości, mimo, że jest w niej tyle subtelności. To jest mój pierwszy koncert w Szczecinie, Jakuba Orlińskiego też pierwszy, także to jest dla nas tym bardziej wielka radość, że publiczność oddałam nam tyle miłości. Cieszę się, że to był sukces dla nas i zwieńczenie, ukoronowanie naszej pracy. Dziękuję serdecznie za to wszystko i do zobaczenia – podsumował Stefan Plewniak.
Jutro w Filharmonii zabrzmi muzyka m.in. Fryderyka Chopina w wykonaniu pianistki Aleksandry Świgut. Orkiestrę poprowadzi grecka dyrygentka Zoi Tsokanou.
Zobacz także
2024-07-27, godz. 11:27
"Mendygrałki" w Trzebieży. Koncert ze wspomnieniem kapitana
"Mendygrałki", czyli spotkania z pieśnią o morzach i oceanach. Koncert poświęcony twórczości kapitana Andrzeja Mendygrała już w sobotę na przystani w Trzebieży.
» więcej
2024-07-25, godz. 17:18
Walka o wolność na grafikach. Wystawa w Przełomach [ZDJĘCIA]
Walka o wolność na grafikach, czyli wystawa w Muzeum Narodowym "Powstanie warszawskie. Pamięć przetworzona".
» więcej
2024-07-25, godz. 13:35
Europejski Festiwal Filmowy Integracja Ty i Ja ze wsparciem
Od ponad dwudziestu lat łączy temat niepełnosprawności ze sztuką filmową - to Europejski Festiwal Filmowy Integracja Ty i Ja.
» więcej
2024-07-24, godz. 22:50
Queenkutee wystąpiła w studiu Radia Szczecin. [ZDJĘCIA, WIDEO]
Minikoncert odbył się w ramach letniego wydania cyklu [3x1].
» więcej
2024-07-24, godz. 13:36
Trwają przygotowania do jubileuszowego Pol'and'Rock Festival
Służby i setki wolontariuszy przygotowują się do jubileuszowego, 30. Pol'and'Rock Festivalu na lotnisku w Broczynie koło Czaplinka.
» więcej
2024-07-23, godz. 20:46
Weronika Włodarczyk z Akademii Sztuki w Szczecinie najlepsza w Los Angeles [ZDJĘCIA]
Tegoroczny Międzynarodowy Konkurs Golden Classical Music Awards w Los Angeles skupił około 200 młodych solistów w kategoriach instrumentów smyczkowych, dętych, fortepianu i śpiewu.
» więcej
2024-07-23, godz. 19:19
[3x1]... znienacka! [WIDEO, ZDJĘCIA]
Czyli po raz pierwszy w lipcu!
» więcej
2024-07-23, godz. 08:09
Szczeciński chór podbija Chiny
Chór Politechniki Morskiej w Szczecinie podbija Chiny. Zespół prowadzony przez dyrygentkę Sylwię Fabiańczyk-Makuch pojechał w trasę koncertową aż do Państwa Środka.
» więcej
2024-07-22, godz. 20:39
Tomasz Szczęsny pierwszym profesorem belwederskim wśród szczecińskich smyczkowców [ZDJĘCIA]
Tomasz Szczęsny prowadzący klasę wiolonczeli w Akademii Sztuki w Szczecinie, koncertmistrz Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza został pierwszym profesorem belwederskim wśród szczecińskich smyczkowców.
» więcej
2024-07-22, godz. 11:57
Teatr Lalek "Pleciuga" z półmilionowym wsparciem
Pół miliona złotych trafi w tym roku do Teatru Lalek "Pleciuga" w Szczecinie. To wsparcie z budżetu województwa zachodniopomorskiego.
» więcej