Kawiarenka Muzyczna
Radio SzczecinRadio Szczecin » Kawiarenka Muzyczna

Jakub Józef Orliński – kontratenor w roli Orfeusza. Fot. [Cezary Aszkiełowicz, Filharmonia w Szczecinie]
Jakub Józef Orliński – kontratenor w roli Orfeusza. Fot. [Cezary Aszkiełowicz, Filharmonia w Szczecinie]
Owacjami na stojąco i bisem zakończył się wczoraj koncert w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Na scenie Złotej Sali zabrzmiała opera barokowa „Orfeusz i Eurydyka” Christopha Willibalda Glucka (1714-1787).
W roli Orfeusza wystąpił Jakub Józef Orliński – bezsprzecznie jeden z najwybitniejszych współczesnych śpiewaków operowych na świecie, określany przez krytyków najbardziej prestiżowych magazynów operowych jako milenijny kontratenor.

Operę Christopha Willibalda Glucka śpiewałem w wielu teatrach na świecie – powiedział Jakub Józef Orliński.

- Jest to dość znane dzieło barokowe, ale nie tak często performowane w Polsce, dlatego bardzo się cieszę na takie entuzjastyczne reakcje publiczności. Jest nawet grupa na Facebooku „Dajcie Orlińskiego w Szczecinie”, no i w końcu się wydarzyło – dodał artysta.

Rolę Eurydyki kreowała mezzosopranistka Natalia Kawałek z Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie, natomiast Amora – sopranistka Sylwia Stępień z Warszawskiej Opery Kameralnej. Z solistami wystąpili: Chór i Orkiestra Il Giardino d’Amore specjalizująca się w interpretacjach muzyki baroku pod batutą założyciela zespołu i jego głównego dyrygenta – maestro Stefana Plewniaka.

- To jest dzieło z krwi i kości, ta muzyka też jest z krwi i kości, mimo, że jest w niej tyle subtelności. To jest mój pierwszy koncert w Szczecinie, Jakuba Orlińskiego też pierwszy, także to jest dla nas tym bardziej wielka radość, że publiczność oddałam nam tyle miłości. Cieszę się, że to był sukces dla nas i zwieńczenie, ukoronowanie naszej pracy. Dziękuję serdecznie za to wszystko i do zobaczenia – podsumował Stefan Plewniak.

Jutro w Filharmonii zabrzmi muzyka m.in. Fryderyka Chopina w wykonaniu pianistki Aleksandry Świgut. Orkiestrę poprowadzi grecka dyrygentka Zoi Tsokanou.

Relacja Doroty Zamolskiej [Radio Szczecin]

Zobacz także

2024-06-12, godz. 19:08 Dawne stroje pomorskie na wystawie w Muzeum Narodowym [ZDJĘCIA] Do czasów współczesnych zachowały się nieliczne świadectwa odzieży noszonej niegdyś przez mieszkańców pomorskich wsi, czyli dzisiejszych terenach położonych po obu stronach granicy. » więcej 2024-06-12, godz. 18:06 Debata o kulturze na naszej antenie W Radiu Szczecin rozmawiamy o ważnych sprawach. Tym razem czas na debatę o kulturze. » więcej 2024-06-11, godz. 21:56 Przed Sejmem pikietowali artyści "Twórczość ma wartość! - Tantiemy dla aktorów" - pod tym hasłem przed Sejmem pikietowali członkowie Związku Artystów Scen Polskich ZASP - Stowarzyszenie. » więcej 2024-06-09, godz. 10:52 Monografia kolekcji Fridy i Wilhelma Doeringów Szczecińska kolekcja Fridy i Wilhelma Doeringów, pochodząca z pierwszej połowy XX wieku doczekała się swojej monografii. To drudzy, po Lentzach, właściciele słynnej willi przy al. Wojska Polskiego w Szczecinie. » więcej 2024-06-09, godz. 09:02 Marek Stelar z kolejną nagrodą Z Międzynarodowego Festiwalu Kryminału, który od kilku dni trwa we Wrocławiu, wraca z Nagrodą Czytelników "Wielkiego Kalibru". » więcej 2024-06-07, godz. 10:41 Onyango i Kangalika w Trafostacji Sztuki Prace pochodzącego z Kenii Richarda Onyango od czwartku oglądać można w szczecińskiej Trafostacji Sztuki. » więcej 2024-06-06, godz. 08:17 Filharmonia ogłosiła casting dla młodych raperów Warsztaty ze znanym raperem Bonsonem i możliwość występu z orkiestrą symfoniczną. Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie ogłosiła casting dla młodych raperów. » więcej 2024-06-04, godz. 09:50 Zmarł Jan Szurmiej. Miał 78 lat Nie żyje Jan Szurmiej - polski aktor, reżyser, inscenizator i choreograf, znawca kultury żydowskiej. Miał 78 lat. » więcej 2024-06-03, godz. 14:10 Szczecinianie wygrali międzynarodowy festiwal w Rumunii [WIDEO, ZDJĘCIA] Zespół Pieśni i Tańca Szczecinianie zdobył pierwsze miejsce w XXVI Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Dzieci i Młodzieży „We were and we'll still be” w Rumunii. » więcej 2024-06-02, godz. 16:55 Nietypowo o Szymborskiej w Teatrze Polskim „Tragedia sztokholmska” - tak Wisława Szymborska nazywała czas otrzymania literackiej Nagrody Nobla w 1996 roku. Miało to związek z ogromnym zainteresowaniem medialnym jaki wytworzył się wokół jej osoby. » więcej
28293031323334