Kawiarenka Muzyczna
Radio SzczecinRadio Szczecin » Kawiarenka Muzyczna

Realizacja Wojciech Ochrymiuk [Radio Szczecin]
Mało znane polskie kompozycje Antoniego Stolpego i Ludomira Różyckiego oraz ukraińskich twórców Borisa Lyatoshynsky’ego i Myroslava Skoryka zabrzmiały w Studiu Koncertowym S-1 im. prof. Jana Szyrockiego. Wczoraj zainaugurowano 5. Festiwal Szczecin Classic.
Podczas wieczoru brawurowo zagrał „Mystic Piano Trio” – zwycięzca konkursu na rezydencję w tegorocznym wydarzeniu. Zespół tworzą Rafał Błaszczyk (fortepian), Mikołaj Wojciechowski (wiolonczela) i Filip Lipski (skrzypce).

- To był dla nas zaszczyt i przeżycie, które pozostanie z nami na długi, długi, długi czas, zagrać ten koncert, otworzyć ten Festiwal, być tutaj i celebrować to święto muzyczne – powiedział Filip Lipski.

Wśród publiczności zasiadali m.in. uczestnicy Festiwalu, na czele z Danielem Stabrawą – pierwszym koncertmistrzem słynnej Berliner Philharmoniker.

- Wspaniałe jest to przede wszystkim, że przyszedłem na koncert utworów, których nigdy w życiu nie słyszałem, zupełnie nowych i ci młodzi, wspaniali muzycy tak zagrali, że po prostu byłem oczarowany bez granic – stwierdził Daniel Stabrawa.

Braw nie szczędził także skrzypek prof. Tomasz Tomaszewski z Universität der Künste Berlin.

- Festiwal, jak się okazuje, ma światową klasę. Takich produkcji się nie słyszy co dzień. To jest nadzwyczajne otwarcie. Wspaniały Festiwal – podsumował Tomasz Tomaszewski.

Dziś w ramach Festiwalu Koncert mistrzów, podczas którego zagrają Konstantin Heidrich, Daniel Stabrawa, Tomasz Tomaszewski, Emanuel Salvador, Andryi Vitovych i Akademia Baltic Neopolis Orchestra. Początek wydarzenia w Posejdon Centrum o godzinie 19.30.
Relacja Doroty Zamolskiej [Radio Szczecin]

Zobacz także

2024-06-14, godz. 09:25 Sacrum Non Profanum w Szczecinie. "Kościółek w Trzęsaczu jest zbyt mały" To nie kwestie finansowe, a artystyczne i techniczne. Tak dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Sacrum Non Profanum tłumaczy jego przeniesienie do Szczecina i Świnoujścia. » więcej 2024-06-13, godz. 22:07 Debata o kulturze w Radiu Szczecin [WIDEO, ZDJĘCIA] W Radiu Szczecin rozmawialiśmy o ważnych sprawach. Tym razem to była debata o kulturze. » więcej 2024-06-13, godz. 19:27 Polsko-amerykańska współpraca przy bajkach w PRL-u Historia filmów rysunkowych dla dzieci w PRL-u była tematem dzisiejszego spotkania w szczecińskim Przystanku Historia. » więcej 2024-06-13, godz. 16:16 Premiera nowego "szczecińskiego" utworu Urszuli Dudziak [WIDEO] Zapowiada on specjalny muzyczny projekt realizowany przez "Ogrody Śródmieście". » więcej 2024-06-12, godz. 19:08 Dawne stroje pomorskie na wystawie w Muzeum Narodowym [ZDJĘCIA] Do czasów współczesnych zachowały się nieliczne świadectwa odzieży noszonej niegdyś przez mieszkańców pomorskich wsi, czyli dzisiejszych terenach położonych po obu stronach granicy. » więcej 2024-06-12, godz. 18:06 Debata o kulturze na naszej antenie W Radiu Szczecin rozmawiamy o ważnych sprawach. Tym razem czas na debatę o kulturze. » więcej 2024-06-11, godz. 21:56 Przed Sejmem pikietowali artyści "Twórczość ma wartość! - Tantiemy dla aktorów" - pod tym hasłem przed Sejmem pikietowali członkowie Związku Artystów Scen Polskich ZASP - Stowarzyszenie. » więcej 2024-06-09, godz. 10:52 Monografia kolekcji Fridy i Wilhelma Doeringów Szczecińska kolekcja Fridy i Wilhelma Doeringów, pochodząca z pierwszej połowy XX wieku doczekała się swojej monografii. To drudzy, po Lentzach, właściciele słynnej willi przy al. Wojska Polskiego w Szczecinie. » więcej 2024-06-09, godz. 09:02 Marek Stelar z kolejną nagrodą Z Międzynarodowego Festiwalu Kryminału, który od kilku dni trwa we Wrocławiu, wraca z Nagrodą Czytelników "Wielkiego Kalibru". » więcej 2024-06-07, godz. 10:41 Onyango i Kangalika w Trafostacji Sztuki Prace pochodzącego z Kenii Richarda Onyango od czwartku oglądać można w szczecińskiej Trafostacji Sztuki. » więcej
26272829303132