Twórczość zespołu Republika łączy pokolenia. Teksty Grzegorza Ciechowskiego, nieżyjącego od 20 lat leadera grupy wciąż elektryzują i mówią o sprawach, które nic nie straciły na aktualności. Wczoraj w Teatrze Letnim im. Heleny Majdaniec w Szczecinie zagrali Obywatele Republiki.
Oddajemy hołd Grzegorzowi z młodszymi artystami polskiej sceny. Jego twórczość nie może pójść w zapomnienie – powiedział muzyk Republiki Leszek Biolik.
- Mimo tego, że nie gramy aktywnie jako Republika, to Republika to jest nasze DNA. W niej się ukształtowały nasze gusta, trochę sposób widzenia świata. Oczywiście, że się rozwijamy, robimy inne rzeczy, myślimy trochę inaczej, natomiast Republika cały czas jest jak nasze dzieciństwo muzyczne i szansa powrotu do tego i zagrania tych piosenek jest absolutnie nieprawdopodobną podróżą dla nas, ale też dla ludzi, którzy przychodzą na koncerty. Grzegorz Ciechowski naprodukował mnóstwo dobrych rzeczy i jak się okazuje po latach, to wciąż działa, to wciąż jest. Publiczność przekonuje mnie o tym, że Republika to był naprawdę dobry zespół – dodał Leszek Biolik.
W projekcie udział wzięły również Czarno-Białe Ślady w składzie: Zbigniew Krzywański, Jakub Nowak i Jacek Bończyk oraz Julia Pietrucha, Piotr Rogucki, Błażej Król, Michał Wiraszko i Renata Przemyk.
- Grzegorz zostawił piosenki, w których można się cudownie odnaleźć, że nie ma się ochoty w ogóle z tego świata wyprowadzać. Uważamy wszyscy, jak tutaj jesteśmy, że te piosenki trzeba przypominać, bo one są warte zdecydowanie tego, żeby nieść je w kolejne pokolenia i jak widać spotykają się z wdzięcznym przyjęciem – podsumowała Renata Przemyk.
Podczas gorąco przyjętego dwugodzinnego koncertu zabrzmiały przeboje takie, jak m.in. „Nie pytaj o Polskę”, „Telefony”, „Zapytaj” i „Biała flaga”.
Zobacz także
2020-08-23, godz. 10:00
"Żurawie" rozpoczęły święto kultury ukraińskiej w Szczecinie
Koncert Ukraińskiego Chóru Męskiego Żurawli rozpoczął w sobotę w Szczecinie 23. Dni Kultury Ukraińskiej.
» więcej
2020-08-22, godz. 17:32
Muzyka Astora Piazzolli na "Meisinger Music Festival" [ZDJĘCIA]
W stargardzkiej Kolegiacie NMP Królowej Świata, publiczność gromkimi brawami nagrodziła brawurowe interpretacje dzieł Astora Piazzolli.
» więcej
2020-08-22, godz. 11:48
Utwory Jana Wołka na festiwalu Fama
Koncert pod tytułem "Zamyśliłeś się..." na dobre otworzy festiwal Fama. Będzie go można zobaczyć w internecie, bo cała impreza z powodu epidemii koronawirusa przeniosła się do sieci.
» więcej
2020-08-21, godz. 19:35
Rusza kolejna edycja "Meisinger Music Festival" [PROGRAM]
"Mesisinger Music Festival" ma już ugruntowaną pozycję w świecie artystycznym. Jego czwarta edycja rozpoczyna się w piątek w stargardzkiej kolegiacie.
» więcej
2020-08-19, godz. 09:10
Wirtualna Fama zaprasza na kilkadziesiąt wydarzeń
30 wydarzeń: koncerty, spektakle i spotkania z literatami - to wszystko czekać będzie na uczestników festiwalu Fama.
» więcej
2020-08-17, godz. 09:25
Muzeum "Sorrento" obdarowane
Mieczysław Jurecki, jeden z najbardziej cenionych gitarzystów w Polsce, znany m.in. z "Budki Suflera", "Perfectu" i "Alex Bandu", mający na koncie ponad 200 płyt rockowych, popowych i jazzowych, wręcz zelektryzował licznie zgromadzoną…
» więcej
2020-08-16, godz. 12:20
Złote Rybki na 47. Ińskim Lecie Filmowym przyznane
Polski film "Supernova" Bartosza Kruhlika i niemiecka produkcja "Błąd systemu" Nory Fingscheidt wyjechały z 47. Ińskiego Lata Filmowego ze Złotymi Rybkami.
» więcej
2020-08-15, godz. 16:37
"Szpaczek dla dzieci", czyli ostatni dzień 14. Festiwalu Komedii SZPAK
W piątek na dziedzińcu Zamku Książąt Pomorskich swoje najlepsze programy i premierowe żarty zaprezentowało sześciu komików, a późnym wieczorem zaprezentowało się Impro z Krypty.
» więcej
2020-08-15, godz. 15:39
Zmarła Ewa Demarczyk
Zmarła Ewa Demarczyk, piosenkarka, aktorka i pianistka, wybitna wykonawczyni poezji śpiewanej, gwiazda "Piwnicy pod Baranami". Miała 79 lat.
» więcej
2020-08-15, godz. 12:41
Ińskie Lato Filmowe powoli się kończy
Powoli dobiega końca 47. Ińskie Lato Filmowe.
» więcej