Twórczość zespołu Republika łączy pokolenia. Teksty Grzegorza Ciechowskiego, nieżyjącego od 20 lat leadera grupy wciąż elektryzują i mówią o sprawach, które nic nie straciły na aktualności. Wczoraj w Teatrze Letnim im. Heleny Majdaniec w Szczecinie zagrali Obywatele Republiki.
Oddajemy hołd Grzegorzowi z młodszymi artystami polskiej sceny. Jego twórczość nie może pójść w zapomnienie – powiedział muzyk Republiki Leszek Biolik.
- Mimo tego, że nie gramy aktywnie jako Republika, to Republika to jest nasze DNA. W niej się ukształtowały nasze gusta, trochę sposób widzenia świata. Oczywiście, że się rozwijamy, robimy inne rzeczy, myślimy trochę inaczej, natomiast Republika cały czas jest jak nasze dzieciństwo muzyczne i szansa powrotu do tego i zagrania tych piosenek jest absolutnie nieprawdopodobną podróżą dla nas, ale też dla ludzi, którzy przychodzą na koncerty. Grzegorz Ciechowski naprodukował mnóstwo dobrych rzeczy i jak się okazuje po latach, to wciąż działa, to wciąż jest. Publiczność przekonuje mnie o tym, że Republika to był naprawdę dobry zespół – dodał Leszek Biolik.
W projekcie udział wzięły również Czarno-Białe Ślady w składzie: Zbigniew Krzywański, Jakub Nowak i Jacek Bończyk oraz Julia Pietrucha, Piotr Rogucki, Błażej Król, Michał Wiraszko i Renata Przemyk.
- Grzegorz zostawił piosenki, w których można się cudownie odnaleźć, że nie ma się ochoty w ogóle z tego świata wyprowadzać. Uważamy wszyscy, jak tutaj jesteśmy, że te piosenki trzeba przypominać, bo one są warte zdecydowanie tego, żeby nieść je w kolejne pokolenia i jak widać spotykają się z wdzięcznym przyjęciem – podsumowała Renata Przemyk.
Podczas gorąco przyjętego dwugodzinnego koncertu zabrzmiały przeboje takie, jak m.in. „Nie pytaj o Polskę”, „Telefony”, „Zapytaj” i „Biała flaga”.
Zobacz także
2020-07-18, godz. 10:20
Neapolitańskie espresso kandydatem do listy dziedzictwa kultury UNESCO
Neapolitańską kawę espresso ogłoszono kandydatką do listy niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Władze regionu Kampania przekazały już kapitule specjalną dokumentację.
» więcej
2020-07-17, godz. 11:57
Zmarł Andrzej Strzelecki
Informację o śmierci artysty podało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
» więcej
2020-07-12, godz. 17:43
Wyśmienita wokalistka jazzowa koncertuje w Szczecinie
Zachodniopomorskie Stowarzyszenie Jazzowe zaprasza, jak co roku w lipcu, na "Amfiteatr Jazz Cafe". To cykl koncertów jazzowych realizowany w szczecińskim amfiteatrze.
» więcej
2020-07-12, godz. 09:11
Różany Ogród Sztuki - reaktywacja
Od niedzieli, co tydzień w samo południe w szczecińskiej Różance odbywać się będą plenerowe koncerty. Otwarta zostanie również wystawa z okazji 70-lecia Pałacu Młodzieży.
» więcej
2020-07-11, godz. 17:28
Światowej sławy polski wiolonczelista wystąpi w szczecińskiej katedrze
Tomasz Strahl, światowej sławy polski wiolonczelista, wystąpi w sobotę w ramach 13. Międzynarodowego Festiwalu Organowego w szczecińskiej katedrze.
» więcej
2020-07-09, godz. 08:50
Kino na leżakach zaprasza
Robocop, E.T., Rodzina Adamsów i inne kultowe filmy lat 80. i 90. w Szczecinie przez całe wakacje.
» więcej
2020-07-09, godz. 07:47
Filharmonia dostępna tylko wirtualnie [WIDEO]
Od czwartku, w związku z pracami konserwatorskimi, szczecińska filharmonia będzie zamknięta. Nie oznacza to jednak, że nie można podziwiać jej wnętrz. Można, ale... wirtualnie.
» więcej
2020-07-06, godz. 09:48
Zmarł laureat dwóch Oscarów, kompozytor Ennio Morricone
W klinice w Rzymie zmarł jeden z najwybitniejszych twórców muzyki filmowej Ennio Moriccone. Miał 91 lat.
» więcej
2020-07-06, godz. 07:47
Kina plenerowe wracają do Szczecina
Wygodne leżaki i malownicze widoki zastąpią kinową salę. W kilku miejscach Szczecina pojawią się plenerowe kina.
» więcej
2020-07-05, godz. 18:43
CKE Stara Rzeźnia zaprasza artystów, ale nie tylko...
To szansa dla tych, którzy chcą podzielić się swoimi zdolnościami, ale do tej pory nie mieli do tego odpowiedniego miejsca.
» więcej