Parada chóralna po ulicach kurortu, próba otwarta amerykańskiego zespołu Richard Zielinski Singers i konkurs dla ok. 150-śpiewaków. Międzynarodowe jury wręczy nagrody dopiero w piątek. Natomiast we wtorek, Specjalną – „Bursztynowe Drzewko” na Festiwalu im. prof. Jana Szyrockiego w Międzyzdrojach przekazał chórowi z Wielunia prywatny przedsiębiorca, Tomasz Rychłowski.
Konkurs na dobre się rozkręca, a my zostaliśmy już dostrzeżeni – powiedział Jakub Jurdziński, dyrygent Chóru Młodzieżowego Domu Kultury i Sportu w Wieluniu.
- O wszystkim mógłbym pomyśleć, ale na pewno nie o takiej nagrodzie i jeszcze o takiej sytuacji, że Pan Rychłowski ma korzenie właśnie w powiecie wieluńskim i postanowił nas tak docenić. Jestem bardzo zaskoczony, radosny, wręcz rozklejony lekko – uzupełnił Jurdziński.
Ich śpiew przywołał wspomnienia o mojej rodzinie z dziada pradziada – stwierdził Tomasz Rychłowski.
- Nagrodą jest drzewko bursztynowe na muszli, które osobiście wykonuję. Do tego też jest gratyfikacja pieniężna. Bursztyn jest złotem Bałtyku, więc nic innego nie można było użyć do tego drzewka, żeby uhonorować występy wspaniałych chórów w Międzyzdrojach – dodał Rychłowski.
Na konkursowej scenie zaśpiewał też Chór Uniwersytetu Szczecińskiego pod dyrekcją Anny Tarnowskiej.
- Jesteśmy bardzo radośni, że udało nam się zaprezentować na festiwalu z taką wielką tradycją, cieszącym się takim szacunkiem na świecie. Profesor Jan Szyrocki na pewno nas słyszy, widzi i nad nami czuwa – podsumowała Anna Tarnowska.
W środę w konkursie wystąpią chóry z Łotwy i Polski. O godzinie 16 w kościele pw. św. Piotra Apostoła i o 19.30 w Międzynarodowym Domu Kultury w Międzyzdrojach.
Więcej o festiwalu w magazynie „Trochę kultury”.
Zobacz także
2020-11-27, godz. 16:45
Premiera pieśni księcia Wisława
Najstarsze zachowane utwory z obszaru Pomorza, ale w nowej, współczesnej odsłonie zabrzmią w piątek w Złotej Sali Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie.
» więcej
2020-11-27, godz. 07:04
Opisali rodzinne historie. Archiwum wydało im książkę
Opisywali historie związane z ich rodzinami, a dziś mogą swoje opowiadania przeczytać. Archiwum Państwowe w Szczecinie wydało prace laureatów konkursu "Znajdź swoją pamiątkę rodzinną i opisz jej historię".
» więcej
2020-11-26, godz. 13:38
Koncert finałowy Festiwalu Garaże z transmisją wideo Radia Szczecin
Festiwalowe emocje, a na scenie gwiazdy muzyki rozrywkowej. Już w najbliższy weekend odbędzie się koncert finałowy Festiwalu Garaże.
» więcej
2020-11-23, godz. 17:01
87. Urodziny Krzysztofa Pendereckiego [ZDJĘCIA]
Światowej sławy Orkiestra Królewskiego Miasta Krakowa „Sinfonietta Cracovia” organizuje w poniedziałek 87. urodziny najwybitniejszego kompozytora naszych czasów, Krzysztofa Pendereckiego.
» więcej
2020-11-23, godz. 16:46
Willa Lentza nadal bez dyrektora
Szczecińska Willa Lentza wciąż nie ma dyrektora.
» więcej
2020-11-20, godz. 19:10
Światowa premiera płyty „Penderecki’s Sinfonietta(s)”
Na rynku muzycznym ukazała się w piątek płyta pt. „Penderecki’s Sinfonietta(s)”.
» więcej
2020-11-18, godz. 21:36
Zmarła Elżbieta Berczyńska-Kus
Zmarła Elżbieta Berczyńska-Kus, jedna z ważniejszych postaci szczecińskiego życia muzycznego, dyrygentka i opiekunka Szczecińskich Słowików.
» więcej
2020-11-16, godz. 20:20
Nagrody Mediów Publicznych przyznane
Andrzej Nowak, Piotr Beczała i Mirosław Bork - to laureaci tegorocznych Nagród Mediów Publicznych. Wyróżnienia przyznawane są w trzech kategoriach - Słowo, Obraz i Muzyka przez Telewizję Polską, Polskie Radio oraz Polską Agencję…
» więcej
2020-11-16, godz. 17:05
Morska wystawa przed Czerwonym Ratuszem
"100-lecie Polskiej Administracji Morskiej" - to tytuł wystawy, którą od poniedziałku można oglądać przed wejściem do gmachu Czerwonego Ratusza w Szczecinie.
» więcej
2020-11-16, godz. 16:45
Mediateka na prawobrzeżu coraz bliżej
Nowoczesna biblioteka - czyli Mediateka, powstanie u zbiegu ulic Iwaszkiewicza i Dąbrowskiej w Szczecinie.
» więcej