Kawiarenka Muzyczna
Radio SzczecinRadio Szczecin » Kawiarenka Muzyczna

Chór Młodzieżowego Domu Kultury i Sportu w Wieluniu pod dyrekcją Jakuba Jurdzińskiego. Fot. Tomasz Rychłowski
Chór Młodzieżowego Domu Kultury i Sportu w Wieluniu pod dyrekcją Jakuba Jurdzińskiego. Fot. Tomasz Rychłowski
Parada chóralna po ulicach kurortu, próba otwarta amerykańskiego zespołu Richard Zielinski Singers i konkurs dla ok. 150-śpiewaków. Międzynarodowe jury wręczy nagrody dopiero w piątek. Natomiast we wtorek, Specjalną – „Bursztynowe Drzewko” na Festiwalu im. prof. Jana Szyrockiego w Międzyzdrojach przekazał chórowi z Wielunia prywatny przedsiębiorca, Tomasz Rychłowski.
Konkurs na dobre się rozkręca, a my zostaliśmy już dostrzeżeni – powiedział Jakub Jurdziński, dyrygent Chóru Młodzieżowego Domu Kultury i Sportu w Wieluniu.

- O wszystkim mógłbym pomyśleć, ale na pewno nie o takiej nagrodzie i jeszcze o takiej sytuacji, że Pan Rychłowski ma korzenie właśnie w powiecie wieluńskim i postanowił nas tak docenić. Jestem bardzo zaskoczony, radosny, wręcz rozklejony lekko – uzupełnił Jurdziński.

Ich śpiew przywołał wspomnienia o mojej rodzinie z dziada pradziada – stwierdził Tomasz Rychłowski.

- Nagrodą jest drzewko bursztynowe na muszli, które osobiście wykonuję. Do tego też jest gratyfikacja pieniężna. Bursztyn jest złotem Bałtyku, więc nic innego nie można było użyć do tego drzewka, żeby uhonorować występy wspaniałych chórów w Międzyzdrojach – dodał Rychłowski.

Na konkursowej scenie zaśpiewał też Chór Uniwersytetu Szczecińskiego pod dyrekcją Anny Tarnowskiej.

- Jesteśmy bardzo radośni, że udało nam się zaprezentować na festiwalu z taką wielką tradycją, cieszącym się takim szacunkiem na świecie. Profesor Jan Szyrocki na pewno nas słyszy, widzi i nad nami czuwa – podsumowała Anna Tarnowska.

W środę w konkursie wystąpią chóry z Łotwy i Polski. O godzinie 16 w kościele pw. św. Piotra Apostoła i o 19.30 w Międzynarodowym Domu Kultury w Międzyzdrojach.

Więcej o festiwalu w magazynie „Trochę kultury”.
Relacja Doroty Zamolskiej

Zobacz także

2024-03-07, godz. 07:19 Baltic Neopolis Orchestra otworzyła nabór na kursy mistrzowskie Założona w Szczecinie w 2008 roku. Zagrała ponad tysiąc koncertów promujących polską kulturę w najdalszych zakątkach globu. Współpracuje ze światowej sławy solistami. Baltic Neopolis Orchestra zaprasza do udziału w kursach m… » więcej 2024-03-06, godz. 09:38 Pomnik prof. Jana Szyrockiego stanie w Międzyzdrojach W listopadzie 1952 roku Jan Szyrocki z Wyższej Szkoły Inżynierskiej założył w powojennym Szczecinie pierwszy chór studencki. Wkrótce zespół znalazł się w gronie najlepszych chórów akademickich na świecie. » więcej 2024-03-04, godz. 12:03 Ceremonia Polskich Nagród Filmowych ORŁY 2024 W poniedziałek wieczorem poznamy nazwiska laureatów tegorocznych Orłów. » więcej 2024-03-03, godz. 14:07 "Powołany 2" już w kinach W piątek odbyła się w kinach premiera filmu pt. "Powołany 2". Jak przyznaje reżyser, po pierwszej części tysiące ludzi dało świadectwo swojej wiary. Na YouTubie pierwsza część ma prawie 4 miliony wyświetleń. Jej pomysłodawcą… » więcej 2024-03-02, godz. 13:59 Premiera w goleniowskim teatrze W Teatrze Brama w Goleniowie w sobotę wieczorem premiera autorskiego spektaklu "Voices" - (Głosy). To muzyczna opowieść będąca efektem ich podróży po świecie, podczas realizacji wielu międzynarodowych projektów w ostatnich lata… » więcej 2024-03-02, godz. 08:06 Potężna „Ósemka” zabrzmiała w dwusetną rocznicę urodzin Antona Brucknera. Filharmonia w Szczecinie [ZDJĘCIA] „Symfoniczny boa dusiciel”. Tak Johannes Brahms określił austriackiego kompozytora tworzącego w XIX wieku innowacyjne symfonie, które wywarły ogromny wpływ na światową muzykę klasyczną. » więcej 2024-03-01, godz. 09:15 Dwusetna rocznica urodzin Brucknera z Rune Bergmannem w Filharmonii Dzięki innowacyjnemu podejściu do komponowania wywarł znaczący wpływ na muzykę klasyczną. Cały świat obchodzi dwusetną rocznicę urodzin jednego z największych symfoników wszech czasów, Antona Brucknera. Filharmonia im. Mieczysława… » więcej 2024-02-29, godz. 15:21 Złoty ekslibris dla Rafała Podrazy Złoty ekslibris Książnicy Pomorskiej - najwyższe, honorowe wyróżnienie przyznawane przez bibliotekę - otrzyma Rafał Podraza - dziennikarz, autor książek biograficznych, specjalista od rodziny Kossaków i historii polskiej piosen… » więcej 2024-02-29, godz. 07:53 Film o "Bacy". Kawał historii Szczecina i Świnoujścia Powstaje film dokumentalny o Wojciechu Hawryszuku. » więcej 2024-02-29, godz. 07:23 Kto w kolejce do Oscara? Zakończyło się głosowanie członków Amerykańskiej Akademii Filmowej na oscarowych kandydatów. Statuetki zostaną przyznane w 24 kategoriach, a ceremonia ich wręczenie odbędzie się w Hollywood 10 marca. » więcej
32333435363738